Ознака: бразилска мутација
Балкан 13.04.21 | 10:10

Д-р Вукичевиќ: Постојат индикации дека во Србија ја има бразилската мутација, многумина млади се на респиратор

Директорката на ковид болницата во Батајница, Татјана Аџиќ Вукичевиќ, изјави дека е забележано мало намалување на бројот на пациенти и дека во моментов во таа установа...

Свет 02.03.21 | 14:13

До 60 проценти од пациентите што прележале корона се ранливи на бразилската мутација

Истражување спроведено во градот Манаус, во државата Сао Паоло во Бразил, покажало дека најмалку шест од 10 луѓе кои прележале корона вирус се ранливи на бразилската...

Свет 17.02.21 | 15:28

Во Белгија откриен кластер на бразилската мутација на корона: Позитивни триесетина полицајци

Триесетина полицајци во Белгија се дијагностицирани позитивни на Ковид-19, од кои кај еден е потврдена бразилската мутација. Полицаецот кај кого е потврдено дека е инфициран...