Ознака: брашно
Економија 16.05.21 | 23:26

Мелничарите предупредуваат: Брашното и лебот ќе поскапат до плафон ако не се заштити домашното производство

Мелничарите од земјава се соочуваат со блокада од косовска страна. Велат дека веќе 25 дена не можат да реализираат извоз зашто Косово им ги враќа камионите со брашно...

Балкан 16.05.21 | 15:25

Косово ни го враќа брашното, велат дека имало помало ниво на железо и фолна киселина

Мелничарите од земјава се соочуваат со блокада од косовска страна. Велат дека веќе 25 дена не можат да реализираат извоз зашто Косово им ги враќа камионите со брашно...

Економија 03.04.20 | 21:52

Moже да се извезува 70 отсто од брашното, 30 отсто да остане за домашниот пазар

Владата вечерва на седница донесе Одлука за изменување и дополнување на Одлуката за ограничување на извозот на пченица и наполица и брашно од пченица и наполица, со...

Економија 03.04.20 | 12:03

Ќе се укине забраната за извоз на брашно, залихи има, мелничарите работат одлично

Ќе се укине забраната за извоз на брашно што беше воведена поради вонредната состојба, одлучи денеска Министерството за економија по средбата со мелничарите. Како што...

Калеидоскоп 26.03.20 | 20:38

Тепачка за вреќа брашно во Зеница

Маж и жена се степале за вреќа брашно пред супермаркет во Зеница, Босна и Херцеговина, јавија тамошните медиуми и ја објавија снимката од тепачката. Како што наведува...

Балкан 20.03.20 | 14:44

Вучиќ најави дека е одобрен извоз на брашно за Македонија

Српскиот претседател Александар Вучиќ вчера најави дека и покрај привремената Одлука на властите во Србија за забрана на извоз на основните прехранбени производи поради...

Калеидоскоп 17.03.20 | 09:18

Амет Фејзула подарува 25 килограми брашно на семејствата кои не можат да купат

Амет Фејзула сопственик на мелница направи мошне благодорен гест во овие тешки моменти. Тој се понуди да им подари брашно на оние кои не мжат да си дозволат да купат...

Економија 12.03.20 | 12:14

Сите купуваат брашно, а мелничарите се жалат: Коронавирусот ја разниша и мелничко-пекарската индустрија

Иако полиците на кои беше сместено брашното во продавниците се речиси празни, претставниците на мелничко пекарската индустрија се жалат на намалена потрошувачка, намален...

Здравје 26.02.20 | 22:48

Македонците го разграбаа брашното од полиците по супермаркетите по информацијата за коронавирусот

Македонците ги испразнија рафтовите со брашно во супермаркетите, откако денеска беше соопштени дека во земјава е потврден првиот случај на коронавирус. Испаничените...

Здравје 23.01.20 | 12:08

Дали ФЗО треба да се полни на товар на болните луѓе?

Здружението „Без Глутен“ објави статус на Фејсбук во кој ја објаснува состојбата со која се соочуваат граѓаните кои поради своето здравје, мора преку храната да го...

Економија 20.02.19 | 15:29

Косово проверува дали преку Македонија влегува српско брашно

Застој на протокот на македонското брашно кон Косово има поради дополнителни проверки дали преку Македонија се врши реекспорт на брашно од Србија. За проблемот...