Ознака: бранко црвенковски
Македонија 27.09.21 | 13:20

Црвенковски: Компромис со Бугарија едноставно не е можен

Веднаш по стекнувањето на независноста во Македонија се постигна широк општествен консензус дека нашата иднина е во НАТО и ЕУ. За жал и покрај исполнeтите услови уште...

Македонија 27.09.21 | 12:05

Црвенковски со разумно прашање: Дали ќе се самораспуштиме или самоукинеме ако ЕУ одлучи да го прекине проширувањето?

„Дали ќе се самораспуштиме или самоукинеме ако ЕУ одлучи да го прекине проширувањето?“, Ова го праша поранешниот претседател Бранко Црвенковски на денешната дебата...

Македонија 27.09.21 | 08:20

Црвенковски, Иванови Пендаровски на научен собир во МАНУ

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ)  денеска и утре организира научен собир „Современата македонска држава – две етапи во процесот на нејзиното...

Македонија 23.09.21 | 11:59

Во МАНУ на научен собир за современата македонска држава ќе говорат Црвенковски, Иванов и Пендаровски

„Современата македонска држава – две етапи во нејзиното формирање и развој: 1941 – 1991/1991 – 2021“ е насловот на свечениот научен собир во МАНУ, што ќе се одржи в понеделник,...

Македонија 16.07.21 | 16:12

Чингоски: Црвенкоски застана зад „Охрид пред сè“

На шпекулациите од јавноста изминатиов период дали поранешниот ретседател Бранко Црвенковски застана зад независната листа  „Охрид пред се“, адвокатот Владо Чингоски...

Црна хроника 15.07.21 | 11:32

Фејсбук страната на Бранко Црвенковски објави видео за полициската бруталност на Спасовски

Фејсбук страницата „Бранко Црвенковски“ објави видео за полициската бруталност на полицијата предводена од министерот Оливер Спасовски. Се уште нема потврда дека...

Македонија 09.07.21 | 12:20

Пред да почне да блуе врз ВМРО-ДПМНЕ, Бучковски нека му се јави на Црвенковски

На 9 јули 1942 година, во Обласната полициска станица во Скопје од бугарските фашисти е убиен народниот херој Цветан Димов. Ова е податок од рубриката на Денешен ден, а...

Македонија 05.07.21 | 12:41

Дали дедото на Црвенковски зборувал на различен јазик од дедото на Заев?

али дедото на дедото на поранешниот претседател и премиер на државата и идеолошки татко на владејачкиот СДСМ, Бранко Црвенковски, и дедото на дедото на актуелниот премиер...

Македонија 30.06.21 | 12:01

Заев и Пендаровски да учат од Црвенковски!

Со својот настап на Форумот за Западен Балкан во Сараево, поранешниот премиер, претседател на Република Македонија и основач и долгогодишен лидер на СДСМ, Бранко Црвенковски,...

Македонија 29.06.21 | 15:54

Црвенковски: Бугарија преку ЕУ сака да го постигне она што не успеа во Втората светска војна

Она што Бугарија не успеа да го постигне во Втората светска војна од 41- 45та со оружје и воени средства, денес сака да го постигне користејќи го нејзиното членство во ЕУ...

Македонија 29.06.21 | 11:33

Црвенковски: Македонија веќе 12 години не може да направи чекор напред кон ЕУ

Бранко Црвенковски, поранешниот претседател на Македонија, зборуваше на вчерашниот форум за Западен Балкан, кој се одржуваше во Сараево. Потсети дека секоја земја од...

Македонија 07.06.21 | 20:06

На здравје вакцина на мојата најголема љубов: Бранко Црвенковски прими „фајзер“ и љубовни пораки

Поранешенот претседател и премиер Бранко Црвенковски се вакцинираше против ковид-19 во спортскиот центар „Борис Трајковски“. Фотографијата на која поранешниот лидер...

Фудбал 29.05.21 | 19:28

Ни на Бранко Црвенковски не му се допаѓа новиот бордо дрес на Македонија

Поранешниот претседател Бранко Црвенковски на Фејсбук го кажа своето мислење за новиот дрес на македонската фудбалска репрезентација. Тој објави фотографија од капитенот...

Македонија 12.05.21 | 11:36

Ременски: Секој лојален член на СДСМ нема да размислува да се приклучи кон новоформирана партија на Црвенковски

Доколку Бранко Црвенковски има идеја, ако е политички нереализиран или пак, оставил нешто нереализирано додека бил на политички или партиски позиции, а не го препознава...

Вести 06.05.21 | 12:17

Зошто за Заев Црвенковски не е ни пријател ни другар: „Издали га пријатељи, издао га брат“

Според кои критериуми премиерот Зоран Заев и лидер на владејачкиот СДСМ ги одредува своите соработници и сопартијци за другари и пријатели? Прашањето се наметнува...

Македонија 06.05.21 | 10:17

Зеколи: Дали Црвенковски е веќе во таа фаза на политичката еволуција која ѝ недостасува на Македонија?

Неговата непопуларност кај етничките Македонци е правопропорционална со впечатокот споделен кај сите соседи кои (колку и да се (не)согласни со неговите политики) токму...

Македонија 06.05.21 | 10:08

Бранко Црвенковски доби Фејсбук страна

Поранешниот претседател Бранко Црвенковски уште повеќе ги подгреа шпекулациите дека се враќа во политиката. На Фејсбук се појави страница која го носи неговото име...

Македонија 05.05.21 | 10:37

Заев: Црвенковски не може да биде друго освен СДСМ, не верувам дека ќе формира партија

Црвенковски не може да биде друго освен СДСМ. Не верувам во вакви приказни дека Црвенковски ќе формира партија, но сепак, треба него да го прашате, изјави премиерот и...

Македонија 05.05.21 | 09:37

СДСМ: Веруваме дека најавата за враќање на Црвенковски нема да се случи

Изминативе денови во јавноста беше пласирана информацијата дека поранешниот премер и претседател на Македонија и лидер на СДСМ, Бранко Црвенкосвки по долгогодишна...

Македонија 28.04.21 | 10:29

Прв е Охрид: Луѓе блиски до Црвенковски формираат независни листи за локалните избори

Денеска во Општина Охрид е формиран Иницијативен одбор за подготовка и поднесување на листа на независни кандидати за членови и на општинскиот Совет за претстојните...