Ознака: бранко црвенковски
Македонија 22.06.22 | 16:59

Црвенковски: Барањата на Бугарија до таа мера задираат во нашиот национален идентитет и историја, што компромис, едноставно, не е можен

Поранешниот премиер и претседател на државата Бранко Црвенковски, на последната дебата „Предизвиците на македонската надворешна политика“ во организација на Советот...

Македонија 11.06.22 | 20:49

Ковачевски би сакал почесто да го гледа Црвенковски во јавноста иако за многу работи не се согласуваат

Ги ценам изјавите и интервјуата на Бранко Црвенковски, тој има големо искуство како поранешен премиер и претседател, би сакал почесто да го гледаме и слушаме во јавноста,...

Македонија 31.05.22 | 09:56

Јовановиќ го нарече Црвенковски прдло и шутрак зошто зборувал за Македонија, а немал мислење за Украина

БЦ за Украина имаше став или за него тоа е непопуларно? Оној што себе се смета за државник, или тапшачите околу него го сметаат тоа, а нема став за масакрот во Украина,...

Македонија 30.05.22 | 13:20

Црвенковски е сурово реален, згасна „љубави“ меѓу Пендаровски и Борисов

Делува понижувачки и застрашувачки! Двајца претседатели на Република Македонија, еден актуелен и еден поранешен, Стево Пендаровски и Бранко Цвенковски, но обајцата...

Македонија 27.05.22 | 21:27

Кабранов: Има ли нешто што му е по ќеф на Црвенковски откако е пензионер?

Новинарот Ацо Кабранов, кој важи за еден од главните поддржувачи на власта го нападна денешното обраќање на поранешниот претсдател Бранко Црвенковски кој рече дека...

Македонија 27.05.22 | 12:19

Црвенковски: Договорот со Бугарија не само што не затвори ниту едно прашање, туку ја отвори Пандорината кутија и создаде основа за цела серија барања

Поранешниот претседател и лидер на СДСМ Бранко Црвенковски оцени дека потписот за „заедничката историја“ со Бугарија и за формирањето на Историската комисија бил...

Македонија 14.12.21 | 13:32

Советот на амбасадори на средба со поранешниот претседател Црвенковски

Советот на амбасадори од Македонија, предводен од претседателот Мухамед Халили, заедно со членовите на Извршниот одбор на Советот, Љупчо Арсовски и Тихомир...

Македонија 02.12.21 | 11:30

Eдна година по повикот на Црвенковски СДСМ да се огради од Заев: Интервјуто за БГНЕС му ја запечати кариерата

На 26 ноември лани, значи пред точно една година основачот и прв претседател на СДСМ, премиер и претседател на државата, Бранко Црвенковски, преку јавно обраќање до своите...

Македонија 05.11.21 | 22:21

Црвенковски пред една година побара партијата да му суди на Заев!

Проблемот не е од вчера. Политиката на Заев и неговите први соработници и од внатре, во СДСМ, е оценета како уништување на македонските национални интереси, корупција...

Македонија 03.11.21 | 22:41

Бучковски: Луѓето на Црвенковски работеа на кампањата на Максим Димитриевски

Екс премиерот и поранешен претседател на СДСМ, Владо Бучковски, во дебатниот магазин на ТВ21 истакна дека луѓе на Бранко Црвенковски работеле за кандидатот за градоначалник...

Македонија 03.11.21 | 22:29

Групацијата на Црвенковски има амбиции да ја преземе СДСМ

Поранешниот премиер Владо Бучковски во вечерашното гостување на ТВ 21 ги коментираше случувањата во СДСМ и што по оставката на лидерот Зоран Заев. -Ако Заев опстои и...

Македонија 03.11.21 | 11:57

Колемишевски за Заев: Замрзнувањето на Црвенковски и вистинското растопување на Шеќеринска беа првите знаци на сегашното цунами

Повеќе елементи, директно или индиректно, придонесоа и влијаеја за фијаското на владејачката СДСМ и нејзиниот лидер на последните локални избори. Некои од нив се резултат...

Македонија 02.11.21 | 12:57

Колозова: Oва беше ликвидација на Заев од разочараните бранковисти

По интервјуто на Зоран Заев за БГНЕС во ноември 2020 година, Заев беше соборен од внатре, од неговата партија, од неговите елити – не му простија зближувањето со Бугарија,...

Македонија 28.09.21 | 17:20

Заев: Нема да го коментирам Црвенковски

Премиерот Зоран Заев денеска не сакаше да го коментира вчерашното обраќање на поранешниот претседател, воедно и поранешен лидер на СДСМ, Бранко Црвенковски дека двата...

Македонија 28.09.21 | 12:09

Прашање до СДСМ: Дали кога Црвенковски го аболицираше Заев се бореше против корупцијата или не?

Кампањата почна, аирлија. За многумина веќе видено, за други неочекувано, зашто стартот мина во знакот на хумор и сатира, сведена на татковци и деца, ама не на оние вистинските,...

Македонија 27.09.21 | 20:14

СДСМ потресени од говорот на Црвенковски: Македонската држава живее и ќе живее и нема да умира на рати

Не е чесно ниту кон граѓаните ниту кон државата кога поранешни претседатели од времето на транзицијата и режимот зборуваат за криминал и корупција, а не покажале никакви...

Македонија 27.09.21 | 15:34

Црвенковски: Ниту НАТО ќе не брани, ниту ЕУ ќе не храни

Поранешниот претседател Бранко Црвенковски не гледа алтернатива ни на Исток, ниту на Далечниот исток. „ Дали имаме сопствен капацитет, политичка волја и јасна визија...

Македонија 27.09.21 | 14:18

Црвенковски нема дилеми: Македонија е корумпирана држава

Македонија денеска е корумпирана држава, внатрешно длабоко поделена и конфронтирана, која живее на кредити и еден ден тој балон ќе пукне со катастрофални последици,...

Македонија 27.09.21 | 13:37

Црвенковски лично го повика Пендаровски да иницира Платформа за Македонија

За постигнување на нашата стратешка цел – полноправно членство во ЕУ и за обезбедување сигурна и просперитетна иднина на државата и ако членството во ЕУ не е можно,...

Македонија 27.09.21 | 13:20

Црвенковски: Компромис со Бугарија едноставно не е можен

Веднаш по стекнувањето на независноста во Македонија се постигна широк општествен консензус дека нашата иднина е во НАТО и ЕУ. За жал и покрај исполнeтите услови уште...