Ознака: Бранимир Јовановиќ
Македонија 26.11.20 | 13:30

Јовановиќ: Ако премиерот се однесува вака јавно, како ли се однесува зад затворени врати, со големи светски политичари?

Мачно беше да се гледа интервјуто на Заев. Таквата ревизија на историјата, таквото релативизирање на фашизмот, таквата сервилност, се навредливи и понижувачки, дури...

Балкан 31.10.20 | 23:32

Joвановиќ: Aвстрија со размумни рестрикции, за разлика од Македонија

Еден од некогшните најблиски соработници на Заев, Бранимир Јовановиќ на Фејсбук информира за строгите мерки кои се воведоа во Австрија. Тие вклучуваат затворање на...

Македонија 14.10.20 | 23:35

Јовановиќ: Тоа што сакате да ја продадете Пошта само покажува колку ви е гајле

Тоа што сакате да ја продадете Пошта само покажува колку ви е гајле. И за Пошта, и за државата, и за луѓето, реагира на фејсбук поранешниот советник Бранимир Јовановиќ. Да,...

Економија 04.10.20 | 21:08

Се секира ли некој што државата за една недела изгуби тројца економски експерти?

Во недела дена, тројца економски експерти од Македонија започнаа работен ангажман во странство, алармира  еконосмкиот експерт Зоран Јовановски на „Фејсбук“. Ги ставам...

Калеидоскоп 04.10.20 | 09:02

Македонија се празни: И Бранимир Јовановиќ замина од земјава

Бранимир Јовановиќ, кој беше дел од тимот на министерот за финансии Драган Тевдовски и економски истражувач и професор по економија на Институтот за општествени и хуманистички...

Економија 28.09.20 | 11:01

Дали повторно најмногу пари ќе добијат „Систина“, „Брако“, кладилници, казина: Бранимир Јовановиќ за четвртиот сет мерки

Поранешниот советник за финансии и професорот Бранимир Јовановиќ на својот Фејсбук профил го искоментира четвртиот пакет на економски мерки воведен од Владата и истакна...

Економија 20.08.20 | 11:34

Јовановиќ: Наведнете глава и молчете, јасно ни е дека ве натерале да капитулирате

Универзитетскиот професор и поранешен советник во Министерството за финансии, Бранимир Јовановиќ смета дека Фатмир Бесими, предложен за нов миниситер за финансии,...

Економија 15.08.20 | 11:27

Јовановиќ: Министерката Нина Ангеловска не смеела да ги повлече парите од Еуростандард банка

Бранимир Јовановиќ, советникот на поранешниот министер за финансии, Драган Тевдовски, истакнува дека министерката за финансии, Нина Ангеловска, не смеела да ги повлече...

Твитови 10.08.20 | 15:45

„МЕПСО“: Споредено со нашите плати од 2.000 евра, всушност имаме најевтина струја

За мобилен со интернет и забава не пречат високи сметки, само за струја, реагираат од МЕПСО

Економија 09.08.20 | 19:58

Јовановиќ: Поскапувањето на струјата е политичка одлука

Поранешниот советник во Министерството за финансии, Бранимир Јовановиќ, смета дека поскапувањето на струјата е политичка одлука, а уште повеќе го загрижува што тоа...

Економија 11.06.20 | 10:43

Анѓушев бил член на Советот за фискални мерки за Ковид-19, а неговата фирма „лапна“ 106 илјади евра државна помош за еден месец

Кочо Анѓушев член на Советот за фискални мерки за Ковид19, советодавно тело на министерката за финансии, објани на својот Фејсбук профил Бранимир Јовановиќ, кој своевремено...

Економија 17.05.20 | 22:24

Четири причини зошто „Викенд без ДДВ“ е многу лоша мерка

Сме ја дискутирале меркава уште јас кога бев во Министерството, и тогаш успеавме да ги разубедиме останатите од Влада да отстапат од неа, вели Бранимир Јовановиќ, поранешниот...

Економија 30.03.20 | 21:23

Јовановиќ: За каква солидарност зборуваме ако се кратат плати на ониe што земаат 400 евра

Ако сакате да ја поттикнете економската активност мора да ја стимулирате потрошувачка, тоа е еден од основните постулати за справување со секоја криза, порача вечерва...

Економија 22.03.20 | 20:43

Јовановиќ: Не работниците, туку олигарсите, бизнисмените да го понесат товарот од кризата

Советникот на поранешниот министер за финансии Драган Тевдовски, Бранимир Јовановиќ смета дека не работниците, туку олигарсите, бизнисмените да го понесат товарот...

Економија 20.02.20 | 19:21

Јовановиќ: Дали фирми блиски до еден неодамнешен вицепремиер ќе го купуваат „Чебрен”?

Бранимир Јовановиќ, кој беше дел од тимот на поранешниот министер за финансии Драган Тевдовски го критикуваше Оглас за јавно-приватно партнерство за хидроцентралата...

Македонија 17.02.20 | 08:11

Кога ќе марширате за правда, поминете до „Мериот“, „Систина“, кај Крсто… до Будимпешта не мора да одите

Поранешниот советник во Министерството за финансии Бранимир Јовановиќ, кој беше еден од главните креатори на финансиските политики на СДСМ во времето на министерувањето...

Економија 07.11.19 | 15:30

Јовановиќ: Ја виде некој министерката за финансии на некоја дебата за рамниов данок?

Ја виде некој Министерката за финансии на некоја дебата за рамниов данок? Ја виде некој таа анализа која наводно ја направиле за ефектите од прогресивниот? Или сè остана...

Економија 07.11.19 | 13:21

Јовановиќ: Компаниите, за да не им се намали добивката, ја притиснаа владата да го врати рамниот данок

Економскиот аналитичар и поранешен советник во министерството за финансии Бранимир Јовановиќ вчеравечер на телевизиско интервју на Алсат, а во однос на одложувањето...

Економија 01.11.19 | 17:38

Јовановиќ: Владата ќе им даде 30-40 милиони евра на Заевци, Кочовци, Нини, Камчевци и Мијалковци

Да бидеме начисто, со одлуката да го „одложи“ прогресивниот данок, Владата ќе им даде 30-40 милиони евра на најбогатите 1% во оваа држава. Не на сиромашните, не на работниците,...

Економија 03.10.19 | 21:15

Пет причини зошто Владата не смее да го одложи оданочувањето на капитални добивки од хартии од вредност и доходот од камати

Советникот на екс-министерот за финансии, Бранимир Јовановиќ преку својот ФБ профил наведува 5 причини поради кои, според него Владата не смее да го одложи оданочувањето...