Ознака: брана Отиња
Економија 23.07.21 | 17:24

Асоцира на узурпација на приватен имот: Власта нема извршено експропријација на земјиште, а лаже дека ќе гради брана на Отиња

Заев, Бочварски и Николов да не ја манипулираат јавноста дека ќе градат брана на реката Отиња, реагира опозициската ВМРО-ДПМНЕ по днешното започнување на изградбата...

Економија 23.07.21 | 17:19

Заев: Вложуваме во капитални инвестиции, се реализира деценискиот сон на штипјани за изградба на брана на река Отиња

„Стартува изградбата на најголемиот капитален проект за Штип, а тоа е браната на река Отиња. Сонот стар 60 години за изградба на браната е веќе реалност. Ги гледаме првите...

Македонија 03.06.21 | 15:26

Бочварски: Потпишан договорот за изградба на браната „Отиња” во Штип

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски денеска го потпиша договорот за изградба на насипната брана со придружни објекти „Отиња” во Штип. Како што информира...

Економија 16.01.21 | 23:18

Владата даде согласност за 7,5 милиони евра за брана на река Отиња

Работната сабота ја завршуваме доцна, но со повеќе одлуки на Владата во интерес на граѓаните, напиша вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив...