Ознака: Брач
Балкан 28.06.22 | 14:01

Се урнал авион на Брач, пожарникари и брзата помош се на терен

Спортскиот авион Цесна утрово се урнал во близина на Блаца на островот Брач, објави „Слободна Далмација“. Порталот додава дека сите од авионот преживеале. Екипи на...

Култура 19.08.21 | 08:42

„Стела“ со највисока оценка на „Брач филм фестивал“ во Хрватска

Првиот македонски игран фил за деца „Стела“ освои наголем број гласови на присутните гледачи и е оценет со наjвисока оценка – 4.88, на последното издание на Брач филм...

Култура 12.08.21 | 10:16

„Стела“ го отвори филмскиот фестивал во Брач

Првиот македонски долгометражен филм за деца „Стела“, синоќа, го отвори филмскиот фестивал во Брач, Хрватска. Станува збор за меѓународен фестивал на долгометражни...

Балкан 17.07.21 | 14:54

Хрватска истовремено се бори со пожари и поплави: Гори Брач, поплави во Посавина

Доцна синоќа грмотевици предизвикаа пожар на островот Брач, кој ​​сè уште не е ставен под контрола. Во текот на ноќта пожарот се проширил, а повеќе од 50 пожарникари...

Култура 19.09.19 | 10:04

Карневалски групи од Струмица и Радовиш на карневал во Брач

Kарневалската група „Кико Стил” со маските „Златните потковици” и „Белите Соколи”, ООУ „Маршал Тито”-Струмица со маската „На бишка џнгрлак” и балетското студио...