Ознака: божиќ
Македонија 07.01.19 | 09:21

Заев: Од срцата да извадиме сѐ што е непотребно, сѐ што е пречка за личен мир, за спокоен дух

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во писмото со честитки по повод празникот Божик – Христово раѓање упатено до сите припадници на православната...

Сервиси 07.01.19 | 08:28

Божик е – Празник на радоста и надежта

(Именден празнуваат: Христо, Христина, Божин, Ристо, Христина, Ристана, Ристовка…) Божик спаѓа меѓу најголемите христијански празници, зашто на тој ден се празнува раѓањето...

Македонија 06.01.19 | 11:58

Мицкоски: Овој голем ден нека ви донесе здравје, радост, светлина, љубов, среќа и топлина во вашите домови

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на членовите на Синодот на Македонската православна Црква и на сите православни верници им го честита христијанскиот празник...

Сервиси 05.01.19 | 13:13

Македонија ќе биде домаќин на најголемиот божикен настан во регионот

Во недела 6 јануари од 11 часот, Македонија ќе биде домаќин на најголемиот Божикен настан во регионот, на кој се очекува учество на околу 10 илјади деца од целата земја. Во...

Калеидоскоп 05.01.19 | 12:02

Божиќ низ светот – Кај нас богата трпеза, во Франција се јаде на полноќ, а во Полска нема месо

Божиќ – денот на христовото раѓање според христијанската традиција, а кој започнува да се слави со Бадник, односно денот пред Божиќ, кај нас се слави со голема почит...

Скопје 05.01.19 | 11:46

Утре посебен сообраќаен режим околу Соборниот храм поради Бадникова поворка

Утре, 6 јануари, со почеток во 11.00 часот во организација на Здружение за возобновување на православните традиции „Бадникови поворки“ ќе се одржи манифестација во рамките...

Сервиси 05.01.19 | 09:31

Православните христијани утре го слават Бадник, задутре Божиќ

Православните христијански верници во Македонија утре го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божиќ. Бадник традиционално ќе биде одбележан...

Сервиси 04.01.19 | 14:15

Првиот гостин треба да биде дете, свеќата што се пали да е од чист восок

На Бадник, денот пред Божиќ започнува божикното славење. Рано наутро се зема бадниково гранче и се пали оган. Жените во куќите месат колачи и торти и ја подготвуваат...

Калеидоскоп 25.12.18 | 21:25

Семејно во пижами – вака најдобриот фудбалер на светот го слави Божиќ

Еден од најдобрите фудбалери кој доби и златна топка е хрватскиот репрезентативец Лука Модриќ. Тој и неговото семејство каде и да се појават мамат насмевки на лице,...

Кариера 24.12.18 | 18:48

Четири илјади и триста вработени добиле двојна плата за декември, денеска следувал ладен туш

Околу 4 300 вработени во осигурителната фирма AХA во Швајарија по грешка добиле двојна плата за декември. Божиќното изненадување сепак кратко траело, откако денеска им...