Ознака: Босна
Балкан 01.11.23 | 10:45

ЕУ и Урсула соучесници во геноцидот во Газа: Фон дер Лајен во Сараево дочекана со транспаренти

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен пристигна во посета на Сараево. Додека таа се сретна со членовите на државното претседателство во Претседателството...

Калеидоскоп 26.10.23 | 12:02

Нов напад во училиште во Босна, 12-годишен ученик со камен удрил наставничка во глава

12-годишен основец во Бјелина со камен удрил наставничка во главата во ходникот, соопшти началникот на полициската управа во Бијелина, Стјепан Терзиќ. На наставничката...

Балкан 14.06.23 | 11:00

Детали за несреќата во БиХ: Го избркале од училиште поради лошо однесување, се вратил со пиштол

Како што пренесуваат босанските медиуми, поранешниот ученик кој отворил оган во основното училиште во Лукавац и во таа прилика тешко ранил работник, пред неколку месеци...

Балкан 16.05.23 | 13:31

Делови од Хрватска и БиХ сè уште под вода

Хрватска деновиве ја погодија обилни дождови кои предизвикаа поплави во некои градови. Во Обровац состојбата денеска е нешто подобра, а вицепремиерот и министер за...

Балкан 04.04.23 | 15:05

15-годишник од Босна застрелал врсник со воздушна пушка

Малолетник (15) е убиен синоќа во престрелка во Брчко. Неофицијално, момчето било застрелано од врсник при несовесна употреба на воздушна пушка. Портпаролот на окружната...

Балкан 20.05.22 | 22:23

Мишел вечерва во Сараево: БиХ има јасна европска перспектива

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел вечерва во Сараево изјави дека Босна и Херцеговина има јасна европска перспектива. Мишел кажа дека Европската геополитичка...

Балкан 05.04.22 | 11:08

Турковиќ ги осуди обидите на Русија за минимизирње на геноцидот во Сребреница нарекувајќи го режирана продукција

Министерката за надворешни работи на БиХ Бисера Турковиќ остро ги осуди обидите на Русија да го минимизира геноцидот во Сребреница и со тоа да ги негира воените злосторства...

Балкан 27.02.22 | 18:02

Поради Украина ќе видиме провокации во Босна и Херцеговина, вели Борел

Поради опасноста последиците од украинската криза да се прелеат и на другите земји од соседството на Русија, Европската Унија мора да им помогне на Молдавија и Грузија...

Балкан 27.02.22 | 16:58

САД подготвуваат украинско сценарио за БиХ, вели Руската амбасада во Сараево

Руската амбасада во Босна и Херцеговина на својот официјален Фејсбук профил соопшти дека нема инвазија на Украина, обвинувајќи ги САД за дестабилизација на БиХ и подготвување...