Ознака: Босна и Херцеговина
Балкан 19.11.19 | 09:59

За една година пратениците добија над милион долари без да работат

Пратениците и делегатите на Собранието на БиХ од декември 2018 до септември 2019 година ги чинеле граѓаните најмалку 2.357.143 конвертибилни марки (1.334,003 долари), а дури сега...

Култура 11.11.19 | 10:38

Изложба во Музеј на град Скопје: Помеѓу две империи, Босна и Херцеговина во фотографиите на Франтишек Топич 1885 – 1919 година

На 14 ноември, во 19.00 часот, во Музејот на град Скопје ќе биде отворена гостувачката изложба “Помеѓу две империи, Босна и Херцеговина во фотографиите на Франтишек Топич...

Балкан 20.10.19 | 10:58

Комшиќ: Одлуката на Макрон ќе го зголеми евроскептицизмот во регионот

Со разочарување е примена одлуката од Самитот на европските лидери во Брисел да не се отпочнат преговрите за проширување со Македонија и Албанија, во Босна и Херцеговина...

Балкан 03.09.19 | 19:18

Маж во Босна нарачал убиство на својот брат за 100 000 евра

Полицијата во Босна и Херцеговина уапсила маж кој е обвинет за нарачано убиство на својот брат за 100.000 евра. Полицијата соопшти дека Р.Д. (1964) ангажирал едно лице од подрачјето...

Балкан 02.09.19 | 21:43

Северозападниот дел на Босна и Херцеговина зафатен од невреме

Силно невреме денеска попладне го погоди северозападниот дел на Босна и Херцеговина. На регионалниот пад Чаѓавица – Бања Лика обилниот дожд, громовите и градот предизвикаа...

Калеидоскоп 17.05.19 | 14:42

Шокантни фотографии: Тројца мажи во Босна се изживувале со девојка со посебни потреби

Босанските медиуми објавија фотографии кои ја шокираа јавноста. Имено, тројца непознати мажи се возат во автомобил и се фотографирани со гола девојка, a едниот од нив...

Балкан 16.05.19 | 11:55

Продолжува потрагата по 6-годишниот Ибрахим, семејството се сомнева во ова

Потрагата по момчето од Бегов Хан и вчера беше завршена без резултат, а епродолжена денеска во утринските часови. Семејството се сомнева дека детето е натрупано со песок...

Балкан 27.03.19 | 13:15

Јоханес Хан утре во посета на Србија и на Босна и Херцеговина

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан утре ќе ги посети Сараево и Белград, каде ќе дискутира за напредокот во реформите кон Европска Унија, соопштија од неговиот...

Балкан 03.01.19 | 15:37

Република Српска ќе се отцепи од БиХ!?

Србите во Босна и Херцеговина се крајно незадоволни од заедничкиот живот и тоа е пичина Република Српска да се одвои вели Тимоти Лес, поранешен дипломат и директор на...

Калеидоскоп 03.01.19 | 08:35

Немал пари за кола, па колегите го изненадиле со „пунто“

Работниците од фирмата Турија од Бихаќ направиле необичен гест со тоа што на својот колега Сеад Хоџиќ за новогодишните празници му купиле автомобил ФИАТ Пунто. Мухамед...

Балкан 13.12.18 | 23:37

Татко во Босна си ги убил трите деца па се обесил

Татко ги убил своите три деца во населбата Мали Лаг во Бихаќ, Босна и Херцеговина. По ова тој извршил самоубиство. Децата кои вечерва настрадаа се на две пет и седум годишна...