Ознака: борис тунџев
Македонија 12.10.21 | 17:17

СДСМ како семеен бизнис: Таткото вештак во „Топлик“ финасиер, ќерката на листа за локалните избори

Спрегата помеѓу СДСМ и судството фунцконира одлично. Тоа  најдобро се виде денеска во случајот „Топлик. За судот нема ништо спорно што вештакот на Обвинителството...

Црна хроника 12.10.21 | 11:20

Случај „Топлик“: Судот прифати вештак финансиер на СДСМ, чија ќерка е на листа за локалните избори

Судот не го прифати барањето за иззамање на вештакот Борис Тунџев во случајот „Топлик“. За судот не е спорно што тој е финансиер на СДСМ, а неговата ќерка е на листата...

Македонија 12.10.21 | 10:53

Тој е финансиер на СДСМ и вработен кај оштетениот: Oдбраната на Јанакиески бара изземање на вештото лице Борис Тунџев

Одбраната на обвинетиот Миле Јанакиески бара изземање на вештото лице м-р Борис Тунџев, актуелен директор на Агенција за катастар на недвижности Скопје, вештак од областа...

Македонија 08.10.21 | 16:56

Заканите на Рустеми се исплатеа: Судот ги одби сите докази на обвинетите во „Топлик“

Она што се очекуваше и се оствари. Судот во целост го прифати барањето на обвинителот Бурим Рустеми. Заканите кои ги упати на денешното рочиште обвинителот во случајот...

Скопје 25.09.21 | 11:44

Семејство Тунџеви: Taткото главен вештак на Обвинителство, ќерката советник во СДСМ

Спрегата Обвинителство, Суд и СДСМ не престанува и за време на локалните избори. На советничката листа на СДСМ за Општина Карпош се наоѓа Катерина Тунџева. Нејзиното...

Македонија 13.09.21 | 11:34

Случај „Топлик“: Судот одби да се отфрли вештачењето на Тунџев, иако немал лиценца

Одбраната на Миле Јанакиески на денешното рочиште во случајот „Топлик“ бараше да не се прифати како доказ вештачењетото на вештакот Борис Тунџев од 4.5 2017 година. Одбраната...

Македонија 07.07.21 | 14:44

Судот ја одложи одлуката за вештакот во случајот „Топлик“

Иако се очекуваше денеска да има одлука дали вештакот Илија Тунџев може да го презентира своето вештачење во случајот тоа не се случи. Иако тој денеска се појави во судот,...

Македонија 07.07.21 | 11:28

Случај „Топлик“: Судскиот совет побара од Џолев да го разреши поротникот Сандев

Денеска во Кривичниот суд се одржа рочиште за случајот „Топлик“. Иако беше предвидено вештакот Борис Тунџев да го презентира своето вештачење на барање на одбраната...

Македонија 02.07.21 | 11:49

ДКСК не била надлежна за спроведување на законот: Судијата Осман Шабани против мислењето на Антикорупциската комисија

Судијата Осман Шабани денеска одлучи да не го почитува мислењето на Анткорупциската комисија во случајот „Топлик“. Одбраната побара мислење од ДКСК дали Борис Тунџев...

Македонија 02.07.21 | 11:06

Дали Судот ќе ја послуша Антикорупциска? Директорот на Агенцијата за катастар не смее да биде и вештак

Одбраната во случајот „Топлик“ на денешното рочиште побара изземање на вештакот Борис Тунџев. Како прилог зошто тој треба да биде изземен доставија мислење од Антикорупциската...