Ознака: борис дамовски
Македонија 09.06.20 | 14:51

Борис Дамовски: Нинџа се чуди на 2 отсто доверба во обвинителство, а јас му шУпотам “не се саклдисуј, не си ти крив”

Борис Дамовски од граѓанското здружение „За заедничка Македонија“ денеска на фејсбук го коментира сведочењето на Александар Василевски – Нинџа. По денешното сведочење...

Македонија 03.06.20 | 23:41

Го фатиле Мицкоски во кафеана, Заев никако да го фатат во велепредавство

Режисерот Борис Дамовски на својот фејсбук профил вечерва го посочи нееднаквиот аршин кон лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски и првиот човек на владеачката...

Твитови 02.04.20 | 18:11

Дамовски: Шо санкции кон Турција, не им дааме поише јаничари?

Режисерот Борис Дамовски ја коментира најавата од шефот на европската дипломатија Жозеп Борел дека и Македонија ќе се приклучи на санкциите кон Турција. „Шо санкции...

Македонија 27.02.20 | 08:52

Илиевски: Рускоска ја искасапила мислата на Гоце Делчев како што ги искасапи мојот и говорот на Дамовски

Обвинителката Вилма Рускоска ја искасапила мислата на револуционерот Гоце Делчев, како што ги искасапила и говорите на двајца од организаторите на граѓанските протести...

Македонија 17.02.20 | 21:01

„Стани Стево, народот на марш како стока ти го носат!“

Користејќи негова изјава од опозиционерските денови, режисерот Борис Дамовски го прозва претседателот Стево Пендаровски во врска со „маршот за правда“ на партијата...

Твитови 12.12.19 | 21:15

Дамовски: Не се криви Бугарите, криви се „ другарите“

Режисерот Борис Дамовски се приклучи на реакциите на „одлуката“ на Бугарска академија на науките (БАН) дека македонскиот јазик не постои, односно дека тој е дијалект...

Македонија 11.09.19 | 22:32

Дамовски: Историјата ќе каже кој бил судијата во чија фиока лежи претставката покриена со мрсен бурек

Борис Дамовски, еден од водачите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, проговори за судбината на поднесокот до Уставен суд за изборот на Талат Џафери...

Твитови 22.08.19 | 22:38

Труд и социјала доби нова министерка

Изборот на Нина Ангеловска за министер за финансии не поминува мазно како што смета Зоран Заев. Министерството за труд и социјала со нова министерка – Сузе Нокти...

Твитови 22.08.19 | 17:16

Македонија ќе добие министер за здравство од Орифлејм

Откако беше најавено дека централниот одбор на владејачката СДСМ, на денешната седница, треба да ја утврди Нина Ангеловска, ко-основач и извршен директор на Групер за...

Македонија 14.08.19 | 16:53

Борис Дамовски: Спомна суетен, спомна педер, а ја заборави – дебелата

Борис Дамовски, режисер и еден од водачите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, на фејсбук ја коментира скандалозната изјава на премиерот Зоран Заев...

Македонија 04.07.19 | 12:43

Радио Кавадарци „ненамерно“ ги избриша сите песни од Тамара

Сите песни што ги испеала Тамара Тодевска ненамерно се избришаа од архивата на Радио Кавадарци, соопшти сопственичката на радиото Трајанка Ѓорчева Митрова преку „Фејсбук“. Затоа...

Твитови 21.06.19 | 15:19

Дамовски објасни: Еве зошто доктор министер за култура


Македонија 23.05.19 | 15:00

Дамовски се пошегува на сметка на Мукоски: Крсто лета за Ватикан

Режисерот Борис Дамовски се пошегува на сметка на пратеникот Крсто Мукоски, кој откако си ја „купи слободата“ со глас за промена на уставното име на земјата, сега се...

Семејство 23.04.19 | 14:38

Иванка Василевска се вери со Борис Дамовски

Професорката од Правниот факултет и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Иванка Василевска, на својот профил на „Фејсбук“ објави дека се свршила со режисерот и...

Македонија 15.03.19 | 17:57

Дамовски: С.Р.А.М.

Режисерот Борис Дамовски, кој беше обвинет, па амнестиран во случајот „27 април“, по изрекувањето на пресудата од вкупно 211 години затвор за обвинетите за истиот случај,...

Македонија 31.01.19 | 14:22

Многу смело е што се коцкаше со својата судбина, но криминално е што се коцка со судбината на народот

Право на обвинетиот Игор Дурловски е да не бара амнестија. Многу смело е што се коцкаше со својата судбина, но криминално е што се коцка со судбината на народот, рече...

Македонија 28.12.18 | 18:03

Амнестирани Бетмен, Дамовски и Јовановски, 14 oдбиени барања

Основното јавно обвинителство денеска ги достави мислењата по преостанатите 17 барања за амнестија. Дадено е позитивно мислење по 3 барања. Богдан Илиевски – Бетмен,...

Македонија 21.12.18 | 21:38

Рускоска: Дамовски, Илиевски и Дурловски не ги исполнуваат условите за амнестија

Обвинителката Вилма Рускоска во вечерашното гостување во емисијата „360 степени“ на Алсат изјави дека веќе се поставени основите за тоа кој од обвинетите за настаните...