Ознака: борци
Македонија 05.10.22 | 21:23

Владата објави листа на македонски државјани што се бореле во Сирија како дел од ИСИС

Владата за првпат објави список на 15 македонски државјани кои учествувале во паравоени формации во Сирија и „Исламска држава“ (ИСИС). Ним им се воведени финансиски...

Свет 07.06.22 | 22:53

Американка обучувала батаљон од жени на ИД во Сирија

Американската државјанка Алисон Флuк-Екрен денеска пред американскиот суд призна дека го водела и обучувала женскиот батаљон на ИД во Сирија. Таа го прифати договорот...

Балкан 28.05.22 | 09:37

Четири жени и девет деца на албански терористи од ИД се враќаат во Албанија од Сирија

Нова група, во која се наоѓаат четири жени и девет деца, се извлечени од кампот „Ал-Холит“ во Сирија и ќе бидат вратени во Албанија. Сите тие се членови на семејства на...

Свет 19.04.22 | 22:15

Борците поддржани од Русија напаѓаат во областа каде што се кријат последните украински бранители на Мариупол – фабричкиот комплекс Азовстал

Борците поддржани од Русија напаѓаат во областа каде што се кријат последните украински бранители на Мариупол – фабричкиот комплекс Азовстал, железарницата и челичарницата,...

Македонија 30.03.21 | 21:59

Заев: Заедно со борците од НОВ оваа година славиме значајни годишнини

Премиерот Зоран Заев вечерва се сретна со претседателот на Главниот одбор на Сојузот на борците од НОВ Никола Стојаноски и со Борко Зафировски, потпретседател на Главниот...

Скопје 13.11.20 | 14:09

Ние бoрците многу добро знаеме против кого се боревме и со какви жртви

Првото вистинско ослободување на Скопје со сопствени сили е под знакот на општата политичка состојба во земјава и светот, рече Трајко Стаматоски, претседател на Градскиот...

Македонија 17.09.20 | 10:08

Четириесетина поранешни членови на Исламската држава се реинтегрираат во македонското општество

Една од најмалите членки на Глобалната антитетористичка коалиција според бројот на жители, Македонија изработи сеопфатна стратегија за реинтеграција на околу 40 нејзини...

Свет 11.11.19 | 10:46

Турција почна да ги враќа припадниците на ИД во нивните матични земји

Турција почна да ги испорачува заробените припадници на Исламска држава во матичните земји, соопшти денеска телевизијата ТРТ Хабер, откако турското Министерство за...

Македонија 12.10.19 | 08:46

Многу е важно да има завршница за „Рекет“, партијата ќе разговара за Ременски

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски во интервју за МИА говори за ризиците од враќањето на македонските државјани кои војувале во странски жаришта. Тој...

Црна хроника 20.03.19 | 11:33

Се обучувале во Сирија и се бореле за ИСИС: Седуммина македонски државјани признаа вина

Вчера во Основниот суд Скопје 1 Скопје, на главната расправа при произнесување за вина, седумтемина македонски државјани обвинети за Учество во странска војска, паравоени...

Црна хроника 27.12.18 | 12:10

Обвинение против македонски државјани кои активно се бореле и регрутирале за ИСИС

Обвинителен акт за учество во странска војска, паравоени или параполициски формации против седум македонски државјани, поднесе Надлежниот јавен обвинител од Основното...