Ознака: борби
Свет 22.10.20 | 14:23

Не се почитува ни второто примирје: Борби долж фронтот во Нагорно Карабах

Продолжуваат борбите долж линијата на фронтот во Нагорно Карабах. Иако Ерменија и Азербејџан во саботата постигнаа втор договор за прекин на огнот, што стапи на сила...

Свет 06.10.20 | 11:55

Лавров, Ле Дријан и Помпео заеднички побараа итен прекин на борбите околу Нагорно Карабах

Шефовите на дипломатиите на земјите претседавачи со Групата од Минск на ОБСЕ остро ја осудија ескалацијата на насилството во и надвор од зоната на Нагорно Карабах. Сергеј...

Свет 02.10.20 | 12:20

Соборени летала и нови жртви во Нагорно Карабах

Продолжуваат воените операции долж линијата на контакт во Нагорно Карабах, каде што противвоздушните системи на ерменските сили собориле авион и беспилотно летало...

Свет 27.09.20 | 12:53

Воени судири меѓу Ерменија и Азербејџан во Нагорно Карабах: Ерменците наредија општа мобилизација

Ерменскиот премиер Никол Пашинјан прогласи воена состојба и општа мобилизација по гранатирањето во зоната на конфликтот во Нагорно Карабах, откако претходно извести...