Ознака: бомбардирање
Свет 15.11.22 | 22:32

Во Молдавија снема струја по денешните руски напади во Украина

Молдавија денеска пријави „недостиг на струја на цела своја територија“ откако во руските воени напади врз украинската енергетска инфраструктура беше урнат клучниот...

Свет 12.10.22 | 08:26

И утринава експлозии во Николајев и Запорожје, Херсон и Мелитопол, во Киев сирени

Украинската државна телевизија јави дека денеска, во раните утрински часови, се слушнале експлозии во украинските градови Николајев и Запорожје, додека во главниот...

Свет 05.08.22 | 18:48

Израелците го бомбардираат појасот Газа, Исламски џихад се закани со одмазда

Израелските сили (ИДФ) бомбардираа цели во Газа за кои тврдат дека се поврзани со Исламскиот џихад и го убиле командантот на тоа исламистичко милитантно движење кој...

Свет 25.06.22 | 12:38

Украинска армија обвинува за „масовно“ бомбардирање од Белорусија врз украински пограничен регион

Украинската армија обвини дека северниот пограничен регион на Украина, Чернигов, бил под „масовно бомбардирање“ од територијата на рускиот сојузник Белорусија. Околу...

Свет 05.04.22 | 10:47

Со бомбардирањето на Југославија и окупирањето на Ирак нека почне судењето за воени злосторства, порача Захарова

Реагирајќи на барањето на американскиот претседател Џо Бајден да се изведе претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин пред лицето на правдата за воените злосторства...

Свет 30.03.22 | 10:34

Украинците гранатирале станбена зграда во Доњецк

За време на ноќно гранатирање на Доњецк, евидентиран е директен удар на украинска граната во станбена зграда, која е делумно уништена, соопшти градоначалникот, Алексеј...

Свет 20.03.22 | 09:18

Градски совет на Мариупол:Русија бомбардираше училиште во кое се засолнувале 400 цивили, вклучително и деца

Училиште што служело како заштита за околу 400 луѓе во украинскиот пристанишен град Мариупол е погодено од бомба, објавија градските власти на Телеграм. Зградата се користеше...

Балкан 01.03.22 | 14:44

Од западни медиуми добил поддршка за осуда на гранатирањето невини луѓе, кога дознале дека сликите се од НАТО бомбардирањето на Србија му го укинале профилот

Србинот, Владан Миличевиќ, на неколку медиуми во САД, Велика Британија и Австралија им испратил фотографии од деца кои седсат до нивните срушени куќи, како и бомбардирани...

Свет 25.02.22 | 12:57

Убиени и повредени животни по бомбардирањето на најстарата украинска Зоолошка

Зоолошката градина во Харков, најстарата од ваков тип во Украина, утрово беше погодена од пет бомби фрлени од руската армија. За жал животните се убиени и повредени,...

Свет 05.08.21 | 09:10

Израел повторно бомбардира во јужен Либан

Израелски борбени авиони извршиле два напада врз цели во предградие на либанскиот град Махмуд, околу 12 километри од израелската граница, објави телевизијата Ал Манар. Kако...

Свет 20.05.21 | 19:05

Израел планира да го прекине бомбардирањето против Хамас во Газа

Израелската влада ги известила египетските посредници во индиректните разговори за прекин на огнот со палестински Хамас дека има намера да ја прекине својата воена...

Скопје 06.04.21 | 12:04

Шилегов: На денешен ден пред 80 години, нацистичка Германија го нападна Кралството Југославија, а Скопје беше бомбардирано

На денешен ден пред 80 години, како одмазда за напуштањето на Тројниот пакт, нацистичка Германија го нападна Кралството Југославија со над 800.000 војници. Во нападот Македонија...

Балкан 24.03.21 | 13:43

Загинаа над 3.000 луѓе: Kако НАТО ја бомбардираше Србија

Во Србија, со низа манифестации, положување цвеќе и венци и oдавање пошта на жртвите, денеска ќе се одбележи 22-годишнината од почетокот на воздушните напади на НАТО врз ...

Балкан 20.01.21 | 14:41

Српски адвокат ја поднесе првата приватна тужба против НАТО поради бомбардирањето на Косово

Српскиот адвокат, Срѓан Алексиќ, соопшти дека официјално е поднесена првата индивидуална приватна тужба против НАТО до Високиот суд во Белград за барање за надомест...

Свет 11.10.20 | 10:55

Прекршен прекинот на огнот: Гранатиран главниот град на Нагорно карабах

Главниот град на Нагорно Карабах,Степанкерт, ноќеска повеќе пати бил гранатиран,  првпат од стапувањето во сила на договорот за прекин на огнот, што почна вчераутро...

Свет 23.09.19 | 16:55

Земан: Не ги пратив јас бомбардерите на Белград

Претседателот на Чешка Милош Земан ги отфрли обвинувањата дека тој како премиер на земјата ги испратил бомбардерите на НАТО кон Белград и кон Србија поради Косово. Тој...