Ознака: бомбардирање
Свет 20.05.21 | 19:05

Израел планира да го прекине бомбардирањето против Хамас во Газа

Израелската влада ги известила египетските посредници во индиректните разговори за прекин на огнот со палестински Хамас дека има намера да ја прекине својата воена...

Скопје 06.04.21 | 12:04

Шилегов: На денешен ден пред 80 години, нацистичка Германија го нападна Кралството Југославија, а Скопје беше бомбардирано

На денешен ден пред 80 години, како одмазда за напуштањето на Тројниот пакт, нацистичка Германија го нападна Кралството Југославија со над 800.000 војници. Во нападот Македонија...

Балкан 24.03.21 | 13:43

Загинаа над 3.000 луѓе: Kако НАТО ја бомбардираше Србија

Во Србија, со низа манифестации, положување цвеќе и венци и oдавање пошта на жртвите, денеска ќе се одбележи 22-годишнината од почетокот на воздушните напади на НАТО врз ...

Балкан 20.01.21 | 14:41

Српски адвокат ја поднесе првата приватна тужба против НАТО поради бомбардирањето на Косово

Српскиот адвокат, Срѓан Алексиќ, соопшти дека официјално е поднесена првата индивидуална приватна тужба против НАТО до Високиот суд во Белград за барање за надомест...

Свет 11.10.20 | 10:55

Прекршен прекинот на огнот: Гранатиран главниот град на Нагорно карабах

Главниот град на Нагорно Карабах,Степанкерт, ноќеска повеќе пати бил гранатиран,  првпат од стапувањето во сила на договорот за прекин на огнот, што почна вчераутро...

Свет 23.09.19 | 16:55

Земан: Не ги пратив јас бомбардерите на Белград

Претседателот на Чешка Милош Земан ги отфрли обвинувањата дека тој како премиер на земјата ги испратил бомбардерите на НАТО кон Белград и кон Србија поради Косово. Тој...