Ознака: болници
Здравје 20.06.20 | 17:33

Вкупно 364 пациенти, заболени или сомнителни на ковид-19 се хоспитализирани во Македонија

Во Македонија вкупно 364 пациенти заболени или сомнителни на ковид-19 се хоспитализарани, покажува денешната статистика на Министерството за здравство. На Инфективната...

Здравје 12.05.20 | 13:56

Клиниките и болниците ќе почнат да функционираат нормално за две недели

Министерот за здравство Венко Филипче очекува во следните две недели да почнат со нормално функционирање сите клиники и болници. Одговарајќи на новинарско прашање...

Здравје 21.04.20 | 17:00

Пациенти со онколошки заболувања ќе примат терапија во блиските болници

Во иднина пациенти со онколошки заболувања нема да мораат да доаѓаат во Клиниката за онкологија за да примат терапија, туку тоа ќе можат да го сторат во најблиската...

Свет 14.04.20 | 13:06

Се зголемува бројот на заболени во Русија, нема место во болниците во Москва

Русија извести за 2.774 нови случаи на зараза со коронавирус за еден ден, со што вкупниот број достигна 21,102. Особено драматична e состојбата во Москва, жариштето на епидемијата,...

Балкан 07.04.20 | 16:12

Сите позитивни на ковид-19 во Србија ќе се лекуваат во болница

Сите позитивни пациенти на Ковид-19 ќе бидат лекувани во болници, оние без симптоми или со блага клиничка слика во привремените болници, а тие со потешка клиничка слика...

Фудбал 15.03.20 | 10:00

Хотелите ќе ги претвори во болници: И Роналдо се вклучи во борбата против коронавирусот

Ѕвездата на Јувентус, Кристијано Роналдо ќе ги трансформира своите хотели во болници за луѓе инфицирани со корона вирусот, а покрај тоа ќе плаќа и за докторите и за работниците...

Вести 12.03.20 | 14:43

Затворени последните две привремени болници во Вухан

Последните две привремени болници во Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирус, во кинеската провинција Хубеј, се затворени во вторникот. Тоа значеше и затворање...

Балкан 30.10.19 | 11:33

Загубите во хрватските болници се мерат во стотици милиони евра

Новите загуби на хрватските болници во првите девет месеци од годинава достигнаа милијарда куни (134 милиони евра) објави „Јутарњи лист“, посочувајќи дека 70 отсто од...

Здравје 13.09.19 | 14:24

Обезбедување и мобилни патроли за болниците по нападите врз доктори

Приватна агенција за обезбедување во критичните здравствени установи, мобилни полициски патроли пред старата Градска болница, се дел од договорените мерки утрово...

Балкан 08.06.19 | 19:36

Во Приштина се затворени четири болници, нелегално тргувале со човечки органи

Поради сомневање за нелегална трговија со човечки органи, инспекција привремено затвори четири болници во Приштина, и против 17 здравствени работници и персонал поднесе...

Здравје 08.02.19 | 14:20

Болниците се спремни за грипот ако се зголеми бројката на заболени

Министерството за здравство денеска соопшти дека будно се следат состојбите со грип во земјава и дека се подготвени за евентуално зголемување на бројот на лица заболени...