Ознака: болници
Здравје 10.06.21 | 11:41

За 24 часа во Скопје хоспитализирани само три лица болни од ковид-19

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје има хоспитализирани 3 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 48 лица сомнителни и потврдени за Ковид...

Здравје 07.06.21 | 11:33

Во болниците низ земјава се лекуваат 126 ковид-пациенти, двајца хоспитализирани за 24 часа во Скопје

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и во болниците низ земјава е 126 и има...

Здравје 05.06.21 | 11:32

134 пациенти се лекуваат од ковид-19, за 24 часа хоспитализирани тројца во Скопје

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје има 3 хоспитализирани нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 51 лице сомнително и потврдено за Ковид...

Здравје 04.06.21 | 14:08

Само тројца хоспитализирани пациенти во Скопје, во болниците се лекуваат 140 ковид-пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје има тројца хоспитализирани нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 57 лица сомнителни и потврдени...

Свет 26.05.21 | 09:02

Болниците во Франција под зголемен број на хакерски напади од почетокот на пандемијата

Голем број јавни болници во Франција имаат сериозни проблеми во работењето откако беа мета на хакерски напади за откуп од почетокот на епидемијата со Ковид-19 во Европа...

Здравје 20.05.21 | 11:13

Помалку од 400 пациенти се лекуваат од ковид-19 во болниците во Македонија

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и во болниците низ земјава е 391 и има...

Здравје 12.05.21 | 12:14

Од утринава, поради намален број пациенти затворени се ковид-центрите на Кардиологија, ОРЛ, Очно и Институтот за физикална терапија

Од утрово поради намалениот број на пациенти се затворени ковид центрите на Клиниката за Кардиологија, Клиниката за ОРЛ, Клиниката за Очни Болести и Институтот за Физикална...

Здравје 10.05.21 | 11:22

748 лица се лекуваат од коронавирусот во болниците

Вкупно 748 пациенти се лекуваат на инфективните одделенија во болниците низ земјава и има околу 920 празни болнички кревети во ковид центрите, соопшти денеска Министерството...

Здравје 08.05.21 | 14:24

Бројката падна под илјада: 806 пациенти се лекуваат од ковид-19 во болниците во Македонија

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 806 и има околу...

Здравје 29.04.21 | 14:06

Се намалуваат бројките во болниците на пациентите кои се лекуваат од ковид-19

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1.237 и има околу...

Здравје 28.04.21 | 14:10

Во болниците се лекуваат 1.334 пациенти поради компликации од Ковид-19

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот што се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците во земјата е 1.334 и има околу...

Скопје 27.04.21 | 13:24

50 нови пациенти се хоспитализирани во ковид-центрите во Скопје за едно деноноќие

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 50 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 570 лица сомнителни и потврдени за Ковид...

Македонија 22.04.21 | 16:46

Филипче: Спласнува притисокот врз болниците, иако не се целосно ослободени голем број одделенија

Состојбата со вирусот се смирува, епидемиолошката крива спласнува, а тоа го гледаме по бројот на новодијагностицирани случаи, веќе повеќе денови по ред се намалуваат,...

Здравје 19.04.21 | 13:48

1.663 пациенти се лекуваат од ковид-19 во болниците, има 380 слободно кревети, хоспитализирани се нови 48 нови лица

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекува вкупно 961 пациент позитивен и суспектен на корона вирусот. По извештаите на...

Здравје 15.04.21 | 12:17

Во земјава се лекуваат 1.687 пациенти болни од ковид-19

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1687 и има околу...

Здравје 14.04.21 | 14:18

Вкупно 1.762 ковид пациенти се лекуваат во болниците во земјава

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 1.059 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. Вкупно 703 лица...

Македонија 13.04.21 | 14:31

Филипче: Ситуацијата е сериозна, имаме зголемување на притисокот врз ковид центрите

Министерот за здравство Венко Филипче, истакна дека притисокот врз ковид центрите со пациенти е зголемен, и уште еднаш порача да се почитуваат мерките. Тоа е утврдено...

Здравје 13.04.21 | 13:16

Болниците повторно се полнат, 1.768 пациенти се лекуваат од ковид-19

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1768 и има околу...

Скопје 10.04.21 | 16:58

За 24 часа во Скопје се хоспитализирани 73 пациенти болни од ковид-19

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 73 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 687 лица сомнителни и потврдени за КОВИД...

Здравје 10.04.21 | 16:52

Од ковид-19 во Македонија се лекуваат 1.687 пациенти

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1687 и има околу...