Ознака: Боливија
Ракомет 22.01.20 | 11:13

Ракомет ли е, кошарка ли е? Аргентина ја победи Боливија со 82-7!

Машката ракометна репрезентација на Аргентина ја победи Боливија со неверојатни 82-7 на првенството на Јужна и Средна Америка во Бразил. На првенството учестуваат шест...

Свет 24.11.19 | 18:01

Дојде за претседател без избори и сега ужива покрај базен

Политичката криза во Боливија добива ново продолжение. Откако Жанин Анес  се самопрогласи за лидерка на земјата на местото на Моралес сега таа не дозволува амнестија...

Свет 23.11.19 | 08:55

Моралес обвинет за бунт и тероризам

Преодната влада на Боливија поднесе обвинение за бунт и тероризам против поранешниот претседател Ево Моралес. Вршителот на должност министер за надворешни работи...

Свет 18.11.19 | 13:39

Отворен оган врз приврзнаците на Моралес: Боливија на чекор од граѓанска војна

Состојбата во Боливија се влошува. Земјата се наоѓа на чекор од граѓанска војна откако приврзаниците на избеганиот претседател Ево Моралес беа нападнати од страна...

Свет 13.11.19 | 10:55

Креаторот на Шарената револуција во Македонија го сруши Моралес во Боливија

Позади рушењето на претседателот на Боливија Ево Моралес стои водачот на организацијата „Канвас“, Срѓан Поповиќ, пишува „Република.рс“. Некогашниот лидер на организацијата...

Свет 11.11.19 | 11:26

Демолирана претседателската палата во Боливија, демонстрантите немаа милост

Откако претседателот на Боливија, Ево Моралес, вчеравчер соопшти дека поднесува оставка, со цел да обезбеди мир во земјата, демонстранти влегоа во претседателската...

Свет 09.11.19 | 13:29

Моралес: Во тек е обид за државен преврат

Претседателот на Боливија, Ево Моралес објави дека „во тек е обид за државен преврат“, по бунтот на полициските службеници во три града. Сестри и браќа, нашата демократија...

Фудбал 05.07.19 | 21:59

Убиен потпретседателот на фудбалски клуб во Боливија

Потпретседателот на боливискиот фудбалски клуб Блуминг, Нелсон Муриел Алварез, беше убиен во градот Санта Круз. Заедно со него бил и клубскиот раководител кој пак добил...

Фудбал 20.05.19 | 09:39

Фудбалски судија почина на натпревар во Боливија

Судијата Виктор Хуртадо починал за време на натпреварот од 25. коло во националниот шампионат на Боливија меѓу екипите на Олвејс Реди и Петролеро (5-0). Според локалните...