Ознака: бојко борисов
Македонија 05.03.21 | 14:58

Предлог за заедничка изјава на владите на Македонија и Бугарија

Новинарот Бранко Героски, како што пишува за „Плусинфо“, загрижен поради неповолниот тренд во односите меѓу Бугарија и Македонија, што се заканува да го загрози Договорот...

Балкан 04.03.21 | 11:08

Борисов се соблекол и му го дал палтото на работник на автопат

Бугарскиот премиер Бојко Борисов направи неочекуван популистички гест. Додека правеше увид на работите на еден автопат тој му го подари палтото на еден работник, кој...

Балкан 01.03.21 | 13:10

A нас ќе ни даваше: Борисов моли од Германија и Франција да му позајмат вакцини

Премиерот Бојко Борисов соопшти дека Бугарија во моментов преговара со Германија и Франција за позајмување вакцини, јави ТВ Нова, пренесува дописникот на МИА од Софија. –...

Балкан 26.02.21 | 09:31

Добра вест за Заев: Борисов речиси сигурен победник на изборите во Бугарија

Најновото истражување на јавното мислење на Истражувачкиот центар „ТРЕНД“ пред парламентарните избори во Бугарија, закажани за 4 април, покажува дека се уште е видливо...

Балкан 25.02.21 | 21:32

Борисов предлага електронски пасош за слободно патувањe на вакцинирани и луѓе што прележале Ковид-19

Бугарскиот премиерот, Бојко Борисов, смета дека граѓаните на Европа кои се вакцинирале против корона вирусот, како и за тие што прележале и имаат антитела треба да се...

Балкан 24.02.21 | 13:15

Борисов: Со вакво темпо на вакцинирање од 1 март во Бугарија ќе се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150.000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти заздравеле од Ковид-19. Со оваа стапка...

Балкан 23.02.21 | 12:38

Еднаш премиер, секогаш премиер: Борисов не размислувал кој ќе го замени

Лидерот на ГЕРБ и актуелен бугарски премиер, Бојко Борисов, на прашање од Бугарската национална телевизија (БТВ) изјави дека „премиерот е секогаш премиер“, јави дописникот...

Балкан 19.02.21 | 14:37

Ако кај нас нема вакцини, Бојко повикува на зелен коридор за вакцинирање во Бугарија

Бугарскиот премиер Бојко Борисов повика на забрзување на вакцинацијата, така што 10.000 луѓе ќе се имунизираат на ден наместо сегашните 4. 500 неделно и помалку од 100 за време...

Балкан 18.02.21 | 18:37

Борисов најави дека Бугарија и Грција гасно ќе се поврзуваат, Македонија не се ни споменува

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска ја посети трасата на која се гради гасниот интерконектор меѓу Бугарија и Грција, јави дописникот на МИА од Софија. Бугарскиот...

Балкан 04.02.21 | 15:38

Борисов: Гоце Делчев е заеднички херој

Се надеваме дека заедно со нашите браќа од  Македонија, следната година ќе ја прославиме 150-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев. Ова го изјави бугарскиот премиер...

Балкан 01.02.21 | 12:10

Румен Радев: Граѓаните со бугарски пасош во Македонија не се чувствуваат како граѓани со самодоверба

Претседателот на Бугарија, Румен Радев, ја искритикува бугарската Влада дека не направила доволно да ја претстави позицијата на Бугарија за Македонија на западните...

Македонија 27.01.21 | 23:02

Борисов: Почит за повеќе од 11.000 Евреи депортирани од „ Вардарска Македонија“ и Тракија

Премиерот на Бугарија на дипломатски начин оддаде почит на депортираните Евреи од како што ја нарекува тогашна „Вардарска“ Македонија, извршен од страна на Бугарската...

Македонија 14.01.21 | 18:30

Милошоски: Тешко на болните и лекарите со вакви манипулации

Заев му се заблагодарил на Бојко за вакцините💉 Венко се сликаше со Бојко, но не сме добиле 👎 Тешко на болните и лекарите со вакви манипулации❗, коментира на фејсбук...

Македонија 29.12.20 | 23:41

Бојко Борисов веќе не крие дека Заев уште од опозиција добил награда во однос на договорот

Во гостување на дебатната емисија „Прашањето ми е следно“ на порталот Инфомакс, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се осврна на моментот кој не остана...

Балкан 25.12.20 | 11:58

Поранешната сопруга на Бојко Борисов не може да се помири со големата загуба

Поранешната сопруга на бугарскиот премиер, Бојко Борисов – д-р Стела Костова на социјалните мрежи сподели дека е скршена од тага по смртта на е едно од своите миленичиња....

Балкан 23.12.20 | 11:00

Борисов се испофали дека му дал вакцини на Заев

Ние секогаш сме подготвени да им помогнеме на нашите најблиски соседи и пријатели. Ова му го кажав на премиерот Зоран Заев, кој ни се заблагодари за подготвеноста да...

Македонија 22.12.20 | 13:19

Борисов: Вакцините ги донираме без никакви задкулисни намери

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска изрази надеж дека следната година ќе се најде заедничко решение за продолжување на процесот на интеграција на Република Македонија...

Македонија 17.12.20 | 21:21

Чешка, Словачка и Австрија навреме реагираа да не се разнебити македонската историја и им го спречија планот на Заев и Борисов

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето во „Јади Бурек кај Јанко“ на ТВ Сонце истакна дека пријателите на Македонија како Чешка, Словачка и...

Македонија 16.12.20 | 14:21

Николоски: Димитров го напушта Заев, а тоа е доказ дека премиерот направил меѓународна катастрофа

Трите клучни работи кои зборуваат за катастрофата во нашата надворешна политика беа една од темите на прес-конференцијата на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар...

Македонија 15.12.20 | 13:10

Го потсетува ли Борисов преку Дац Заев на некои ветувања?!

Мене лично Бојко Борисов ми има кажано дека ова што денеска го бараат е ветено од Зоран Заев. Не сум присуствувал на тој муабет, не можам да ја потврдам веродостојноста...