Ознака: бои
Македонија 17.06.21 | 09:13

Што значат новите бои на ребрендираното ВМРО-ДПМНЕ?

Најавувајќи ја новата политичка стратегија „Македонија за сите луѓе“, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на вчерашната прослава на 31-годишнината од основањето...

Мода и убавина 20.09.20 | 23:10

Секоја боја има различно влијание на расположението

Каде и да погледнете има безброј различни бои со безброј различни нијанси. Природата се погрижила животот околу нас да биде жив и разнобоен. Боите се одлика на различните...

Психологија 25.04.20 | 22:41

Како боите влијаат на расположението и емоциите

Боите имаат голема улога во човечката психологија. Во рок од 90 секунди размислуваме за луѓето и производите откако ќе ги погледнеме, а околу 62 до 90 отсто од нашето мислење...

Калеидоскоп 31.07.19 | 10:27

Новата оптичка илузија: Колку бои гледате на фотографијата?

Веќе со години на социјалните мрежи се појавуваат низа оптички илузии поради кои често си ја „удираме” главата од ѕид и се прашуваме како е тоа можно. Сите се сеќаваме...

Семејство 25.04.19 | 10:38

Што симболизираат боите на велигденските јајца?

Некои сметаат дека црвената е вистинската велигденска боја, но не случајно јајцата за Велигден се подготвуваат во повеќе бои. Освен што се вистински подарок за очи,...

Астро 25.12.18 | 17:47

Бои кои ќе ви донесат среќа во 2019 година

Очекуваната 2019 година е извонредна година од астролошка гледна точка. Она што нè прави толку возбудени е тоа што боите во внатрешноста, облеката, додатоците, ќе ни донесат...