Ознака: Богојавление
Македонија 19.01.21 | 11:36

Честитка од Заев: Овој празник силно нѐ повикува да го просветлиме нашиот ум, да се очисти нашето срце и да се облагороди нашата душа

На сите православни верници во нашата земја, на Синодот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, и на сите свештеници и монашки братства и сестринства...

Калеидоскоп 19.01.21 | 11:12

Осветена водата во Охридското Езеро, охриѓани се искапија и покрај ниските температури

Охриѓани доследни на вековната традиција. И покрај ниските температури голем број  граѓани се искапија во осветената Езерска вода. Прв во Езерото со крстот во рака...

Македонија 19.01.21 | 10:39

Мицкоски: За многу години Богојавление, мир и радост во срцата и душите на сите верници, и успех и среќа во домовите

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по повод големиот христијански празник Богојавление Христово-Водици упати честитка до поглаварот на Македонската...

Македонија 19.01.21 | 10:02

Честитка од претседателот Пендаровски по повод христијанскиот празник Богојавление – Водици

Претседателот, Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската Православна Црква –...

Калеидоскоп 16.01.21 | 21:28

Годинава во Охрид нема да се организираат Богојавленски чествувања

Поради пандемијата од КОВИД 19, годинава нема да биде организирано традиционалното фрлање на Светиот крст во водите на Охридското Езеро од градското пристаниште во...

Сервиси 19.01.20 | 10:45

Крштевањето на Исус Христос: Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици

Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на свети Јован, кој од тогаш се нарекува Крстител. Празникот се нарекува уште и Водици поради...

Македонија 19.01.20 | 10:39

Петар Рупески од Варош по петти пат го фати крстот во Охрид

30-годишниот Петар Рупески од Варош беше најсреќен меѓу неколкуте стотини верници кои денеска влегоа во студените води на Охридското Езеро, осветени на големиот христијански...

Калеидоскоп 19.01.20 | 08:37

Бог се јави, навистина се јави: Православните верници го слават Богојавление Водици

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици, што се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите на...

Сервиси 16.01.20 | 12:12

Охрид се подготвува за Водици: Украсено пристаништето и брегот

Денеска започна украсувањето на Охридското пристаниште и крајбрежниот потег, по повод одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление-Водици. Екипи...

Сервиси 09.01.20 | 20:25

Чувајте се од некрстените денови – од денеска до Богојавление ова не смеете да го правите!

Од денеска, па се до Богојавление на 19 јануари траат т.н. некрстени денови. Станува збор за верување според кое во ова време од годината, кога Исус се уште не бил крстен,...

Калеидоскоп 18.01.19 | 21:07

Кога и зошто се употребува осветената вода

Осветената вода е одраз на Божјата благодат: Таа ги чисти луѓето од духовните нечистотии, ги осветува и укрепува во подвигот на спасението во Бога. До неа првично се...

Калеидоскоп 18.01.19 | 10:08

Вечерва останете будни по полноќ, замислете јасна и недвосмислена желба

Православните верници во јануари го прославуваат Богојавление како еден од 15. најголеми христијански празници. Според христијанската традиција, Христос кога наполнил...

Сервиси 11.01.19 | 10:37

Празникот Богојавление – Водици неработен за православните граѓани

Согласно со Законот за празниците на Република Македонија, празникот Богојавление – Водици на 19 јануари 2019 (сабота) е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед,...