Ознака: блерим река
Балкан 02.02.20 | 23:30

Блерим Река е новиот министер за европски интеграции на Косово

Лидерите на партиите победнички на вонредните парламентарни избори во Косово, Албин Курти на Движењето Самоопределување (ВВ) и Иса Мустафа на Демократскиот сојуз на...

Балкан 06.01.20 | 14:29

Курти го предложи Блерим Река за министер за надворешни работи на Косово

Лидерот за самоопределување, Албин Курти, ги објави денеска, пред состанокот со косовскиот претседател Хашим Тачи, имињата на пет идни министри и заменици министри...

Балкан 14.11.19 | 23:13

Блерим Река кандидат за министер за надворешни работи на Косово

Поранешниот кандидат за претседател на Македонија, професорот по меѓународно право Блерим Река е меѓу тројцата кандидати за позицијата министер за надворешни работи...

Балкан 07.10.19 | 11:14

Река: Лавината тргна од Приштина, ќе продолжи и кон Скопје

Кога напишав „незапирливата анти-корупциска лавина на Балканот”, ќе почне од Косово, сите ми се смееја, вели професорот Блерим Река, коментирајќи ги вчерашните вонредни...

Македонија 27.08.19 | 18:47

Блерим Река: Скандалот „Рекет“ ќе ја продлабочи скептичноста на земјите од ЕУ

Кандидатот за претседател и поранешен амбасадор во ЕУ , Блерим Река, не очекува во октомври земјава да добие датум за почеток на преговорите со ЕУ. Тој  во изјава за ТВ21 вели...

Македонија 22.08.19 | 19:30

Река: „Сваровски“ судии и „Луи Витон“ обвинители можат да водат само до „Банана Република“

Независниот кандидат на претседателските избори, професорот Блерим Река на Твитер ја коментира ситуацијата во македонското правосусдство пол вчерашното апсење на...

Македонија 22.05.19 | 14:47

Река одбил да му биде советник на Пендаровски

Блерим Река, противкандидатот на Стево Пендаровски на претседателските избори, одбил да биде надворешен соработник на претседателот, објави „ТВ21“. Според телевизијата,...

Македонија 02.05.19 | 18:58

Блерим Река повика на масовен одзив на 5-ти мај

Кандидатот за претседател Блерим Река, кој е поддржан од Алијанса за Албанците и од Беса на Касами, повика на масовен одзив на гласањето во недела на 5 мај. Тој ги повика...

Македонија 02.05.19 | 15:15

Река повика на масовно гласање во недела за спас на Евроатланскиот пат на државава

Во пресрет на вториот круг на гласањето за Председател на Македонија, кандидатот кој отпадна по првиот круг, Блерим Река повика на масовна излезност во вториот за, според...

Македонија 28.04.19 | 09:00

Села ги остава гласачите на Река да постапат по сопствено убедување во вториот изборен круг

Од Алијансата на Аланците на Зијадин Села, чиј претседателски кандидат Блерим Река во првиот круг освои скоро 80.000 гласови, ќе ги остават гласачите самостојно да одлучат...

Македонија 23.04.19 | 13:41

Ако не сте задоволни од СДСМ, не треба да ја казните државата

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, коментирајќи ги изборните резултати, нагласи дека ја примиле пораката од граѓаните и оти таа порака допрела до сите нив. Процесот...

Македонија 23.04.19 | 13:29

Наместо да се пазари, власта коленичи: Шилегов пропушти да биде арогантен

Иако се прогнозираше дека вториот дел од капањата меѓу двата круга ќе започне со дрска офанизива на власта која во трката по гласовите на Блерим Река (79.920) ќе тргува...

Македонија 23.04.19 | 11:32

Таравари: Нека не се надеваат на гласовите на Река

Кирацовски греши кога мисли дека по дифолт гласовите на Блерим Река ќе одат повеќе за СДСМ, рече Арбен Таравари во дебата на 24 ТВ. И за време на референдумот ми беше тешко...

Македонија 22.04.19 | 22:24

Заев: Ни требаат гласовите од Река, да, ни требаат сите!

Лидерот на СДСМ Зоран Заев на вечерашниот митинг во Општина Карпош рече дека граѓаните кои не го оствариле своето гласачко право испратиле јасна порака до власта, повикувајќи...

Македонија 22.04.19 | 19:19

Река потрошил 30.000 евра повеќе од Пендаровски во вториот дел од кампањата

Според финансиските извештаи за вториот дел од претседателската кампања, кандидатот Блерим Река потрошил над 291 илјада евра, што е за повеќе од десет пати повеќе од...

Македонија 22.04.19 | 17:51

Изет Меџити: Ние ја направивме разликата помеѓу Пендаровски и Силјановска

Шефот на изборниот штаб на ДУИ за поддршка на Стево Пендаровски како кандидат на претседателските избори Изет Меџити вели дека владиниот коалиционен партнер не може...

Македонија 22.04.19 | 17:08

И Албанците сакаат промени како во македонскиот кампус

Лидерите на Алијансата за Албанците и БЕСА, Зијадин Села и Биљал Касами, чиј кандидат за претседател Блерим Река освои скоро 80.000 гласови во првиот изборен круг, велат...

Македонија 22.04.19 | 14:05

Река: Нема да има политички пазар со двајцата кандидати за претседател

Нема да има политички пазар ниту со едниот, ниту со другиот кандидат. Ова е пораката која ја испратија од изборниот штаб на Блерим Река, откако вчера двајцата други кандидати...

Македонија 22.04.19 | 12:14

Искрено жалам што не влезе во вториот круг

Ми беше чест да учествувам на претседателските избори заедно со колегата Блерим Река. Дискусиите кои ги имавме, и по прашања за кои се сложувавме, како и за оние за кои...

Македонија 22.04.19 | 12:07

Џеват Исени од СДСМ незадоволен од Кирацовски работеше во штабот на Река

Џеват Исени, функционер и ветеран на СДСМ, како што самиот се декларира, објави дека на претседателските избори незадоволен од работата на генералниот секретар и шеф...