Ознака: блаже конески
Култура 30.07.21 | 12:10

Во НУБ дигитална изложба по повод 100-годишнината од раѓањето на Блаже Конески

Националната и универзитетска библиотека (НУБ) „Св. Климент Охридски“ – Скопје, денеска во рамки на одбележувањето на 100-годишнината од раѓањето на Блаже Конески ќе...

Култура 30.07.21 | 09:49

Мурали со ликовите на Блаже Конески и Стале Попов во центарот на Прилеп

Мурали со ликовите на Блаже Конески и Стале Попов осамнаа во центарот на Прилеп, како дел од проектот „Улична уметност, можност за реактуелизација и презентација на...

Култура 21.07.21 | 12:04

Со два мурали и две документарни видеа за Блаже Конески и Стале Попов ќе се одбележува 30 години независност на Македонија

Почнува мултимедијалниот настан „Уметност, можност за реактуелизација и презентација на дејноста и делата на нашите истакнати домашни дејци – поетот и лингвист Блаже...

Култура 09.07.21 | 11:06

Стефоска: Со чествувањето на Блаже Конески ја негуваме љубовта кон нашата земја и културата на мирот

Кога го чествуваме Блаже Конески, ние ја чествуваме убавината – преку неговата уметност, потоа високата морална свест и супериорноста на разумот, знаењето и доблеста...

Култура 10.06.21 | 09:15

Лирско мементо за Блаже Конески во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“

По повод сто години од раѓањето на Блаже Конески ЈУ Градска библиотека  „Браќа Миладиновци“ – Скопје, на 10 јуни 2021 година ќе организира лирско мементо „Поетите...

Култура 09.06.21 | 09:25

Драмски ja одбележува стогодишнината од раѓањето на Блаже Конески

Драмски театар Скопје на 12 јуни (сабота)  со почеток во 20:00 часот ќе одржи омаж со наслов „#Драмски за Конески“, по повод одбележувањето на стогодишнината од раѓањето...

Култура 03.06.21 | 08:54

Промоција на зборникот „Конески на 11 јазици“

„Конески на 11 јазици“ е зборникот од Првата зимска школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура (МСМЈЛК) при Универзитетот „Св. Кирил и...

Скопје 19.05.21 | 12:47

Конески ќе добие споменик пред неговата куќа на Водно

Тркалезна маса насловена „Разговори со Конески“ се одржа денеска  во дворот на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“, по повод 100 години од раѓањето на...

Култура 05.05.21 | 10:20

„Блаже Конеки денес“ со Пандев, Карапејовски и Петревски

Денеска пред Културно информативниот центар во Скопје ќе се одржи трибина на тема „Блаже Конеки денес“ по повод 100 години од неговото раѓање, а исто време во организација...

Култура 19.04.21 | 08:59

Денови на македонската книга во Москва, промовирана „Послание. Поезија на Блаже Конески на руски”

На Деновите на македонската книга што се одржаа во Московскиот дом на националностите во рамки на проектот „Читаj jа Македониjа!”, иницијаторот на проектот Олга Панкина...

Култура 05.04.21 | 12:56

Да ја прошириме марката со ликот на Блаже Конески да стане повидлива, порача директорот на Пошта Јани Макрадули

Марка со ликот на великанот Блаже Конески од денеска е во оптек во 6.000 примероци, со што Пошта се вклучи во одбележувањето на јубилејот – 100 години од неговото раѓање. Илустрирана...

Култура 05.04.21 | 08:14

Промоција на поштенска марка посветена на 100 години од раѓањето на Блаже Конески

По повод 100-годишнината од раѓањето на македонскиот великан Блаже Конески АД „Пошта на Македонија“ денеска ќе промовира пригодна поштенска марка. На промоцијата,...

Скопје 02.04.21 | 15:24

Две улици во Скопје ќе ги носат имињата на Блаже Конески и Славко Јаневски

Советот за македонски јазик (СМЈ) соопшти дека на својата 42. седница одржана на 31 март 2021 година, едногласно ја поддржал и ја поздравил иницијативата на Советот на Градот...

Култура 22.03.21 | 17:30

Пендаровски: Конески беше тивок во зборот, но моќен во мислата

Претседателот на државата Стево Пендаровски, како покровител на чествувањето на 100-годишнината од раѓањето на Блаже Конески, преку видео порака се обрати на одбележувањето...

Култура 21.03.21 | 16:21

Во седиштето на УНЕСКО во Париз утре ќе се чествуваат 100 години од раѓањето на Блаже Конески

Во седиштето на УНЕСКО во Париз, Франција, утре ќе се одржи настан во чест на 100-годишнината од раѓањето на великанот на македонската култура Блаже Конески, јубилеј...

Култура 19.03.21 | 09:00

Поема од Томислав Османли во чест на столетието на Блаже Конески

Во издание на „ВиГ Зеница“ деновиве излезе од печат поемата „Бдеења Блажеви“ со поднаслов „Пеења до потомците“ од писателот Томислав Османли. Авторот познат по...

Култура 18.03.21 | 09:10

Онлајн тркалезна маса по повод 100 години од раѓањето на Блаже Конески

Во соработка со Рускиот центар при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура, денеска ќе одржи тркалезна...

Македонија 27.02.21 | 13:07

Љупчо Коцарев, претседател на МАНУ: На сите им е јасно дека се удира по Блаже Конески

Последниот удар се „реформите“ на факултетот со кои престануваат да постојат катедрите по македонскиот јазик и македонската книжевност. УКИМ, МАНУ и други институции...

Македонија 21.02.21 | 13:13

ВО ЖИВО: ВМРО-ДПМНЕ го одбележува денот на мајчиниот јазик и 100 години од раѓањето на Блаже Конески

Денес (21.02.2021) во 13:00 часот, во Дом на култура „Димитар Влахов“, Гази Баба во организација на Унија на жени на ВМРО-ДПМНЕ, ќе се одржи настан по повод Денот на мајчиниот...

Култура 10.02.21 | 13:43

2021 ќе биде година во чест на Блаже Конески

Во чест на 100-годишнината од раѓањето на Блаже Конески, 2021 година е посветена на великанот на македонската култура, со што нашата земја и официјално се приклучува кон...