Ознака: Благица Ласовска
Македонија 15.07.22 | 13:07

Ласовска: Овие Јуди, овие Котевци за грст пари власт и моќ се спремни да кажат дека македонскиот јазик е дијалект на бугарскиот јазик

Благица Ласовска, пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ на денешната собраниска седница на која се расправаше за францускиот предлог истакна дека со овој предлог велеправниците...

Економија 31.03.22 | 16:26

Регулаторна за кафе ќе троши по 5.000 денари на ден, секој ден Бислимоски ќе има 5 500 евра за трошење

Пратениците денеска расправаа за Предлогот на финансиски план на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) за 2022 година, во рамки на 54 седница. За пратениците...

Македонија 01.03.22 | 14:45

Ласовска: Пратениците од власта одбија предлог законско решение на ВМРО-ДПМНЕ за покачување на платите на наставниците

На денешната седница во Собранието на Република Македонија пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска го образложи законското решение поднесено од пратеничката...

Македонија 28.01.22 | 15:04

Ласовскa до Османи: Kој ви дава право да преговарате за мене како Македонка?

Пратеничката Благица Ласовска на денешната собраниска комисија за надворешна политика имаше неколку прашања за шефот на дипломатијата Бујар Османи за преговорите.Таа...

Македонија 16.01.22 | 13:21

Ласовска: Ковачевски нема ниту еден глас од ниту еден граѓанин и зборува како премиер за раст на БДП во време на дури четири кризи

Собранието денеска напладне ја продолжи расправата за избор на новата влада. Пратеничката Благица Ласовска од ВМРО-ДПМНЕ на седницата обвини дека мандатарот Димитар...

Економија 30.07.21 | 23:56

Моќен настап на Ласовска во Собранието на седницата за ребаланс на буџетот

Пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Благица Ласовска, имаше моќна и жестока реакција за време на собраниската расправа за ребалансот на буџетот. Во својот говор,...

Економија 27.07.21 | 15:10

Ласовска: Со оваа власт нема стабилна економија и нема капитални инвестиции

На седница во Собранието на Република Македонија, пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Благица Ласовска истакна дека оваа влада не само што не знае, туку нема ни визија како да...

Македонија 10.03.21 | 10:46

Ласовска: Вакцини со Заев и Филипче нема, бидејќи за нив профитот е пред здравјето на граѓаните

Благица Ласовска, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ во интервју за „Утрински Брифинг“ им посака на своите колеги од владејачкото...

Македонија 11.02.21 | 13:39

Шахпаска: Среќни се граѓаните што СДСМ е на власт

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска во дебатна емисија за Топ Тема на Телма тврди дека граѓаните на Македонија се среќни што СДСМ и коалицијата...

Македонија 03.02.21 | 16:59

ВМРО-ДПМНЕ: Димитров требаше сам да си замине по недобивањето датум

На денешната собраниска седница на која се дискутира за поднесената интерпелација за вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров, пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија 24.12.20 | 22:34

Ласовска: Какви ветувања дал Заев штом на сила власта турка закон кој го блокираме?

Што е толку криминално што на Владата и Заев им се брза вечерва на шверцерски начин да злоупотребат 33 милиони евра народни пари за Макпетрол? – прашува пратеничката...

Македонија 30.11.20 | 20:26

Ласовска: Хазардерството на Заев го понижи македонскиот народ, оставка веднаш!

Пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Благица Ласовска, за време на протестот „Оставка на Заев, слобода на народот“, порача дека темелите на државноста на Република...

Македонија 13.11.20 | 13:29

Ласовска: Сторителот на семејно насилство мора да биде санкциониран

Клучното прашање е зошто жените не пријавуваат семејно насилство, истакна пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска во вчерашното гостување во „Вин-Вин“ , додавајќи...

Македонија 21.09.20 | 18:07

ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа воздржано за измените на законите за образование

ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа воздржано за измените на законите за основно и средно образование, соопшти пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Благица Ласовска. Ваква одлука донеле поради...

Македонија 21.09.20 | 14:40

Ласовска: Уредба носи само техничка влада, или ние сме во вонредна состојба па не знаеме

Благица Ласовска, Пратеник во Собранието на денешната собраниска седница зборуваше за дополнетиот закон за основно образование каде посочи дека овој закон е дополнет...

Македонија 29.06.20 | 10:24

Атакот врз Тамара е ваш срам и пример за тоа каков однос имате кон жените во Македонија

Претседателката на УЖ на ВМРО-ДПМНЕ, Благица Ласовска со отворено писмо се обраќа до Зоран Заев, претседател на СДСМ. Писмото ви го пренесуваме во целост: Ова отворено...

Македонија 16.02.20 | 11:42

Ласовска: Мизрахи ја разрешија, а и самите Спасовски и Димитров користат Република Македонија

Лицемерието на хибридниот режим на Зоран Заев целосно се разобличи со разрешувањето на министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи. Рашела Мизрахи не...

Македонија 15.02.20 | 15:08

Ласовска: Денеска ќе одлучиме дали ќе предложиме нов министер за труд

Доцна во ноќта хибридниот режим на Зоран Заев го покажа целото свое лице. Министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи по диктат на Заев, а по формално барање...

Македонија 14.02.20 | 19:33

„Секоја држава има своја мафија, но кај нас мафијата има држава“

Попладнево, додека трае собраниската расправа за законот за јавно обвинителство, по паиза од еден час таа продолжи во 19 часот. Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласоска...

Македонија 28.11.19 | 13:15

Ласовска: Пратеничкиот имунитет не смее да биде заштита за тепач на жени и семеен насилник

Згрозени сме и загрижени од веста објавена во медиумите дека пратеник од СДСМ во текот на вчерашниот ден си ја претепал сопругата, рече Благица Ласовска, Претседател...