Ознака: Блаце
Сервиси 11.07.21 | 08:47

На Табановце за влез во државава се чека и до еден час, на Богородица и Блаце за излез до половина час

На граничниот премин Табановце, за влез во државата се чека околу 45 до 60 минути, а на премините Богородица и Блаце, за излез од државата се чека околу 20 – 30 минути. На останатите...

Балкан 24.01.21 | 14:40

Доволно да се рaкетира еден град: Oва е оружјето пронајдно до границата со Косово

Денеска  по претходно добиени информации дека во атар на с.Блаце, во близина на границата  со Косово има закопано разновидно оружје и муниција кои потекнуваат од 2001...

Македонија 12.01.21 | 08:37

Тринаесет години од хелихоптерската несреќа во која загинаа 11 припадници на АРМ

Во катлановско Блаце денеска ќе се одбележат 13 години од хеликоптерската несреќа во која трагично загинаа 11 припадници од составот на воздухопловниот ВИНГ, враќајќи...

Црна хроника 23.11.20 | 11:23

Косовец баран од Интерпол уапсен на Блаце

Вчера во 13.40 часот на Граничниот премин „Долно Блаце“, за влез во Република Македонија, по извршените гранични проверки на М.Б.(42) од Р.Косово, било констатирано дека...

Балкан 09.07.20 | 17:50

Koсовците бараат да влегуваат во Македонија без корона тест

Косовскиот министер за здравство Арменд Земај денеска побара Македонија да ја преиспита одлуката за задолжителни ПСР тестови за влез на граѓаните од Косово во земјата,...

Црна хроника 06.07.20 | 11:24

На Блаце уапсен маж баран од Интерпол

Доцна ноќта сабота кон недела, во 03.20 часот на Граничниот премин „Долно Блаце“, при пасошка контрола, било утврдено дека У.Г.(26) од Р.Албанија во оперативната евиденција...

Црна хроника 22.01.20 | 11:24

На бензинска кај „Долно Блаце“ приведени лица со лажни документи

Пет возрасни и две малолетни лица, сите од Турција, се приведени ноќеска во 01:50 часот зашто при контрола се претставиле како израелски државјани и приложиле израелски...

Црна хроника 27.08.19 | 11:22

Во само една недела, трета нива со канабис пронајдена во Блаце

Полициски службеници од Полициската станица за Граничен надзор Блаце помеѓу вториот и третиот железнички мост на реката Лепенец, на место викано „Чучунска лука“ вчера...

Црна хроника 26.08.19 | 10:24

Пронајдени 260 стебла канабис кај Блаце

Полициската станица за Граничен надзор-Блаце, на место викано „Железнички мост“, вчера пронашла 260 стебла канабис. Увид на местото на настанот извршиле полициски службеници...

Црна хроника 11.01.19 | 09:36

Единаесет години од хеликоптерската несреќа кај Катлановско Блаце

Денеска се одбележуваат единаесет години од хеликоптерската несреќа, кај село Блаце, Катлановско, во која загинаа единаесет припадници на воздухопловната бригада...