Ознака: бизнис
Македонија 15.05.20 | 19:47

Милески: Каде нашол синот на Боро Малборо 500 илјади евра како гаранција за бомбона бизнис со марихуана?

Баш ме интересира од каде нашол синот на Боро Марлборо 500 илјади евра како гаранција за Шеќерка да му потпише бонбона бизнис да отвори фабрика за марихуана? Дали имаме...

Економија 12.03.20 | 15:44

Бизнисот пред колапс, стопанството бара помош од Владата

Конкретни мерки од државата – ослободување од даноци по примерот на мерките кои ги воведе Италија, бара бизнис секторот. Велат ако земјава се стреми да влезе во ЕУ, ќе...

Македонија 29.01.20 | 14:09

Николовска: И идниот зет на Заев во бизнисот со канабис

Скандалот „Канабис-милионите на Заев” зема се поголем замав. Денес ќе објавиме уште едно име кое добило лиценца, а е многу блиско до Зоран Заев, рече на денешната прес-конференција,...

Економија 16.12.19 | 14:26

Сивата економија и правната несигурност останува најголем проблем за бизнисите

Бизнис климата годинава е речиси непроменета. Сивата економија и правната несигурност сѐ уште се едни од најголемите проблеми со кои се соочува бизнис секторот, е оценката...

Економија 19.10.19 | 10:41

Мицкоски: Секој политичар да подлежи на еден вид ревизија, да се провери потеклото на имот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски утринава гостуваше на емисија „Стадион“ на „Канал 77“ каде што посочи дека време е да се стави крај на злоупотреби,...

Црна хроника 27.08.19 | 12:03

Фамилијарен бизнис: Приведени четворица дилери на хероин во Чаир

Хероин во 60 мали пакувања, марихуана и пиштол марка „Екол Фират Магнум ЕФ810399 Волтран“ се запленети во домовите на браќата Ф.П.(43) и Ф.П.(51) од Чаир. Претресот е извршен...

Економија 17.05.19 | 12:43

Македонските компании ќе можат да ја користат придавката, но не и терминот „Македонија“

Генералниот секретар во грчкото МНР изразил увереност дека овие разговори набргу ќе донесат резултат и за да се надминат политичките дискусии кои доста често ја „заматуваат“...

Кариера 21.04.19 | 18:09

Македонец од Дебар го освојува пазарот во САД и Ирска: Има речиси 500 вработени

Зад Слајс, иновативната стартап компанија која стана вистински профитабилен бизнис во САД е Илир Села, роден во Дебар, но израснат и образован во САД. Во 2009 година започнал...

Кариера 19.04.19 | 21:19

Со продажба на салати, Mакедонка заработила преку 100 милиони долари

Бизнисменка од Македонија заработи 100 милиони долари. Денес, таа има компанија од која зависат повеќе од 300 семејства, пишуваат од vrabotuvanje.com.mk! Станува збор за Сузан Ницовски,...

Мода и убавина 31.03.19 | 10:19

И од затвор се прави бизнис: Ел Чапо лансира модна линија

Осудениот нарко бос Хоакин Ел Чапо Гузман објави дека планира да покрене модна марка од затвор, која би го носела неговото име. Ел Чапо инспирацијата за новиот бизнис...

Економија 29.03.19 | 09:15

Заев побара банките да ги намалат каматите и провизиите за да тргне бизнисот

Зоран Заев ги повика банките да преземат похрабри одлуки и да придонесат повеќе за поддршка на економијата и севкупниот развој. Да преземат похрабри чекори во делот...