Ознака: бизнис
Економија 02.01.22 | 08:42

Може да се очекуваат и дополнителни негативни последици од пандемијата со ковид-19 во бизнис секторот

Тешка економска година со многу предизвици, вака накусо бизнис секторот ја оценува 2021 година. Предвидувањата не се оптимистички – трендот на неизвесност ќе продолжи,...

Астро 18.12.21 | 23:56

За овие знаци бизнисот ќе цвета во 2022 година

Оваа година можеби не беше лесна кога се во прашање кариерата и приходите кои сте ги оствариле, но затоа следната година ви подготвува убави изненадувања. Се чини дека...

Економија 11.12.21 | 13:04

Николоски: Бизнис со фотоволтаици добива фирма со управител од Бугарија, која работи со марихуана

Намената на фотоволтаиците е за Источна Македонија, за што има докази дека владата во заминување на Заев ги делела по премиум тарифа или електричната енергија произведена...

Економија 09.02.21 | 12:11

Бизнис ќе се отвора за едно евро, предвидуваат измените на Законот за трговски друштва

Секој што има идеа за водење бизнис, ќе може за само едно евро да основа друштво со ограничена одговорност. Ова го предвидува Предлог-законот за изменување и дополнување...

Економија 04.01.21 | 15:58

Чифлиганец го сели бизнисот во Србија и Грција: Во Македонија има неповолна бизнис клима

Домашната градежна компанија „Адора инженеринг“ го „сели“ бизнисот надвор од Македонија. Првиот човек Ванчо Чифлиганец за „Фактор“ вели дека сега се фокусирани...

Економија 23.12.20 | 10:26

МПЦ влегува и во бизнисот со струја

По градежниот бизнис, Македонската православна црква се вклучува и во бизнисот со струја. МПЦ заедно со уште четворица партнери на 25 ноември основале компанија за производство...

Естрада 10.12.20 | 12:22

Брена и Боба со години млатат пари од миење прозорци и кровови: Во 2019 година заработиле 12 милиони

Лепа Брена и Боба Живоиновиќ веќе седум години водат успешен бизнис за чистење фасади, кровови, патеки, ама и патишта, како и отстранување на графити од ѕидовите. Брачниот...

Македонија 02.12.20 | 09:56

Ќе победи науката или бизнисот? Заев сам контра МАНУ, УКИМ и Комисијата за историски прашања

Највисоките научни институции во Македонија, оние кои најдобро може да оценат и пресечат за македонската историја, култура, лингвистика, застанаа во одбрана на сите...

Економија 01.10.20 | 17:11

Отпуштањата на работници продолжуваат, економијата кризира

Затворање на граници, намален обем на производство и слабите мерки за поддршка и помош од Владата сопствениците се принудени да го намалат бројот на вработени или да...

Економија 22.09.20 | 13:27

Бектеши најави „Старт-ап село“ и отворање фирми со 1 евро

Започната е постапка на законски измени и основање фирма со основна главнина од 1 евро, рече министерот за економија Крешник Бектеши најавувајќи ги приоритетите и проектите...

Македонија 15.05.20 | 19:47

Милески: Каде нашол синот на Боро Малборо 500 илјади евра како гаранција за бомбона бизнис со марихуана?

Баш ме интересира од каде нашол синот на Боро Марлборо 500 илјади евра како гаранција за Шеќерка да му потпише бонбона бизнис да отвори фабрика за марихуана? Дали имаме...

Економија 12.03.20 | 15:44

Бизнисот пред колапс, стопанството бара помош од Владата

Конкретни мерки од државата – ослободување од даноци по примерот на мерките кои ги воведе Италија, бара бизнис секторот. Велат ако земјава се стреми да влезе во ЕУ, ќе...

Македонија 29.01.20 | 14:09

Николовска: И идниот зет на Заев во бизнисот со канабис

Скандалот „Канабис-милионите на Заев” зема се поголем замав. Денес ќе објавиме уште едно име кое добило лиценца, а е многу блиско до Зоран Заев, рече на денешната прес-конференција,...

Економија 16.12.19 | 14:26

Сивата економија и правната несигурност останува најголем проблем за бизнисите

Бизнис климата годинава е речиси непроменета. Сивата економија и правната несигурност сѐ уште се едни од најголемите проблеми со кои се соочува бизнис секторот, е оценката...

Црна хроника 27.08.19 | 12:03

Фамилијарен бизнис: Приведени четворица дилери на хероин во Чаир

Хероин во 60 мали пакувања, марихуана и пиштол марка „Екол Фират Магнум ЕФ810399 Волтран“ се запленети во домовите на браќата Ф.П.(43) и Ф.П.(51) од Чаир. Претресот е извршен...

Економија 17.05.19 | 12:43

Македонските компании ќе можат да ја користат придавката, но не и терминот „Македонија“

Генералниот секретар во грчкото МНР изразил увереност дека овие разговори набргу ќе донесат резултат и за да се надминат политичките дискусии кои доста често ја „заматуваат“...

Кариера 21.04.19 | 18:09

Македонец од Дебар го освојува пазарот во САД и Ирска: Има речиси 500 вработени

Зад Слајс, иновативната стартап компанија која стана вистински профитабилен бизнис во САД е Илир Села, роден во Дебар, но израснат и образован во САД. Во 2009 година започнал...

Кариера 19.04.19 | 21:19

Со продажба на салати, Mакедонка заработила преку 100 милиони долари

Бизнисменка од Македонија заработи 100 милиони долари. Денес, таа има компанија од која зависат повеќе од 300 семејства, пишуваат од vrabotuvanje.com.mk! Станува збор за Сузан Ницовски,...

Мода и убавина 31.03.19 | 10:19

И од затвор се прави бизнис: Ел Чапо лансира модна линија

Осудениот нарко бос Хоакин Ел Чапо Гузман објави дека планира да покрене модна марка од затвор, која би го носела неговото име. Ел Чапо инспирацијата за новиот бизнис...

Економија 29.03.19 | 09:15

Заев побара банките да ги намалат каматите и провизиите за да тргне бизнисот

Зоран Заев ги повика банките да преземат похрабри одлуки и да придонесат повеќе за поддршка на економијата и севкупниот развој. Да преземат похрабри чекори во делот...