Ознака: биткоини
Македонија 25.07.22 | 11:12

Габриел Бајрам се криел за кражбата на струја во ГТЦ, го барале со потерница, па со полиција го носеле во станица

Габриел Бајрам, синот на починатиот пратеник Амди Бајрам, со полициска придружба бил донесен во станица на распит за кражбата на струја во ГТЦ и копањето на биткоини,...

Економија 24.05.22 | 22:15

Лагард: Криптовалутите не вредат ништо

Претседателката на Европската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард верува дека криптовалутите не вредат ништо. Мојата многу скромна проценка е дека тоа не вреди ништо....

Економија 04.12.21 | 18:33

ЕВН: Жителите на Грчец нелегално користат струја за копање биткоини

ЕВН Македонија денеска реагираше откако жители на селото Грчец протестираа поради дефекти на мрежата за дистрибицуија на електрична енергија. Според нив, екипите на...

Економија 01.12.21 | 10:47

Ќе им олесни ли и на македонските копачи? НУК бара крипто-менувачници и АТМ апарати

Регулатива, според која законски ќе регистрираат македонска крипто менувачница, ќе издадат македонски крипто средства – коини, односно крипто средства – токени...

Македонија 21.11.21 | 23:10

Милошоски објаснува зошто нема да се реши скандалот со копањето на милионски суми на биткоини во ГТЦ

Антониот Милошски, пратеник на ВМРО ДПМНЕ објаснува во статус на Фејсбук зошто нема да се реши скандалот со копањето на милионски суми на биткоини во ГТЦ. Здружението...

Македонија 20.11.21 | 18:19

Рудници за биткоини во државните загубари: Стадиум кога на мртво покрадена држава ја крадеш уште толку

Биткоини не се копале само во ГТЦ со крадена струја, туку струја се крадела за копање биткоини и во Железници Транспорт. Едно лице е уапсено, соопшти денеска МВР. Не се...

Македонија 19.11.21 | 09:25

Директорот на ГТЦ тврди: Во нашите објекти не се краде струја

АД ГТЦ СКОПЈЕ е во мнозинска сопственост на државата, а извршниот директор го именува Владата. ГТЦ поседува над 500 локали, од кои дел се во сопственост на ГТЦ, а дел се...

Македонија 19.11.21 | 09:14

ЛДП и ДОМ бараат копањето биткоини да се ограничи со закон

Пратениците од ЛДП и ДОМ ќе предложат законски измени за регулирање на производството на криптовалути. Во време на енергетска криза недозволиво е да се троши струја...

Скопје 19.11.21 | 08:33

ВМРО-ДПМНЕ: Крадењето на струја е заштитна марка на Заеви, сега од ГТЦ, а порано од Струмица

Крадењето на струја бренд марк на Заев, сега од ГТЦ, а порано од Струмица, велат од ВМРО-ДПМНЕ, потсетувајќи на случај од минатото во кој одговарал таткото на премеирот. Власта...

Македонија 18.11.21 | 10:34

Зошто на претседателката на Одборот на директори на ГТЦ така јавно ѝ честитаат за Саше Тасевски?

Зошто на претседателката на Одборот на директори на ГТЦ така јавно ѝ честитаат за Саше Тасевски, прашува портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски, алудирајќи на веста...

Црна хроника 18.11.21 | 08:41

СДСМ и Спасовски го штитат коалицискиот партнер на Заев зa да краде струја од ГТЦ

Двојните аршини на владеењето на СДСМ излегоа на површина. Додека обични граѓани се малтретираат и тужат за една неплатена сметка, полицијата на Спасовски директно...

Црна хроника 18.09.21 | 21:18

Полицијата уапси скопјанец кој копал биткоини – ова е неговиот идентитет

На 17.09.2021 во 19.30 часот во с.Љубин, скопско, полициски службеници од ЕВР Карпош, ЕВР Ѓорче Петров и Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го лишиле од слобода...

Балкан 27.06.21 | 15:08

Во Албанија илегално се прават биткоини во гаражи

 Во рамки на акцијата „Фабрика“ албанската полиција во градот Фиер уапси едно лице, трага по второ, а трето го товари за финансиска измама поврзана со криптовалута.  -Тие...