Ознака: биткоин
Свет 26.11.21 | 14:26

Новиот сој на корона вирусот ја урна вредноста на биткоинот

Вредноста на биткоинот се намали за речиси 8,0 отсто по извештаите за појавата на нов сој на корона вирусот во Јужна Африка, кој потенцијално е отпорен на вакцините. Тоа...

Балкан 23.06.21 | 15:58

Криминалната група на Вељко Беливук крие криптовалути и биткоини вредни милиони евра

Припадниците на криминалната група предводен од Вељко Беливук, во претходните две години купиле биткоини за повеќе од пет милиони евра, покажуваат најновите оперативни...

Балкан 21.05.21 | 13:43

Веља невоља имал 10 милиони долари во биткоинти

Српската полиција во тајни станови на Веља невоља наречени „штекови“ пронајдени неверојатни документи поврзани со неговото богатство од продажбата на дрога. Кај...

Музика 15.05.21 | 08:39

Билети за „Егзит“ ќе може да купите и со биткоин

Фестивалот „Егзит“ се приклучува кон крипто-револуцијата и најави дека ќе овозможи продажба на билети преку биткоини, со што станува првиот голем фестивал во светот...

Свет 17.03.21 | 09:20

Биткоинот вреди повеќе од Мастеркард и Виза

Вредноста на криптовалутата Биткоин е поголема од двете најголеми мрежи за плаќање со картички во светот, Виза и Мастеркард чија вкупна пазарна капитализација е 871...

Балкан 10.03.21 | 09:13

Веља невоља парите од криминалот ги претворал во биткоинти

Велимир Беливук поголем дел од парите заработени од криминалните бизниси ги претворал во биткоинти, дознава „Информер“. Веља невоља на тој начин сметал дека полесно...

Свет 20.02.21 | 23:50

Вредноста на Биткоинот руши рекорди

Биткоинoт руши рекорди и  вкупната пазарна вредност на оваа најпопуларна криптовалута надмина трилион долари. Со дигиталната валута во петокот се тргуваше со нешто...

Свет 16.02.21 | 17:05

Биткоинот првпат достигна вредност од 50.000 американски долари

Биткоинот денеска за првпат ја премина цената од 50.000 американски долари, продолжувајќи го својот забрзан раст. Сепак, овој премин на големата психолошка граница траеше...

Свет 16.01.21 | 09:43

Биткоинот повторно се крена на 40.000 долари

Цената на криптовалутата го достигна највисокото ниво од скоро 42,000 долари пред помалку од седум дена, но потоа брзо се спушти на околу 30,000 долари, што е пад од повеќе...

Свет 07.01.21 | 19:21

Биткоинот незапирливо расте, достигна вредност од 38.000 долари

Биткоинот достигна нов историски рекорд од 38.000 американски долари, со што вкупната вредност на пазарот на виртуелни пари го проби износот од 1.000 милијарди долари. Според...

Економија 26.12.20 | 20:22

Kој го купил евтино може скапо да го продаде: Биткоинот достигна 25.000 долари

Вредноста на биткоинот денеска се зголеми за шест проценти и го достигна рекордниот максимум од 25.005 долари. Вредноста на најпознатата криптовалута за време на пандемијата...

Свет 21.12.20 | 11:26

Грабеж од 120 милиони евра: Откриена една од најголемите измами со криптовалути во светот

Италијанската финансиска полиција го открила авторот на досега најголемиот грабеж во областа на сајбер финансиите, односно берзата на која се разменува криптовалутата...

Калеидоскоп 16.11.20 | 13:58

Нагло зголемување на побарувачката: Биткоинот повторно станува јака валута

Биткоинот постојано се сметаше за неуспешен проект, но во последните неколку недели, најстарата и најголема криптовалута во светот повторно зајакна поради надежите...

Свет 02.08.20 | 21:30

Пандемијата предизвика раст на вредноста на биткоинот

Вредноста на најпопуларната криптовалута, биткоин првпат од 9 август 2019 година достигна 12.000 долари, покажуваат податоците на берзата за криптовалути Коиндеск (Coindesk). Според...