Ознака: биљал касами
Македонија 12.12.19 | 09:52

За Касами премиерот во заминување е изманик

Лидерот на Движењето БЕСА, Билал Касами, во синоќешното издание на емисијата „Клик Плус“ на ТВ 21 рече дека ако опозициската ВМРО-ДПМНЕ после избори повторно коалицира...

Македонија 29.10.19 | 08:10

Касами со Села во влада, со ДУИ ќе соработува само ако Ахмети биде опозиција

Би соработувал со ДУИ само ако бидат опозиција, вели претседателот на Беса Биљал Касами во синоќешната емисија „10 минути“ на ТВ21. Поради тоа што ДУИ за овие 17 години...

Македонија 26.10.19 | 10:48

Касами: Сите опозициски и владејачки партии да направиме албанска платформа за да ја пензионираме ДУИ

Лидерот на Беса Биљал Касами во интервју за „360 Степени“ го коментираше повикот од Зијадин Села за заеднички изборен настап на Алијанса на Албанците, Алтернатива и...

Македонија 20.10.19 | 21:09

Касами: Народот да реши за понатамошниот пат на нашата држава

Првиот човек на Беса Биљал Касами не го криеше задоволството од вечерашниот постигнат договор околу предвремените избори, кои ќе се случат во март, 2020 година. Го поздравуваме...

Македонија 18.10.19 | 15:35

Касами: Недобивањето датум е неуспех на Владата, потребни предвремени избори

Претседателот на партијата движење Беса, Билал Касами го оцени како неуспех на Владата недобивањето на датум за почеток на преговори со Европската унија и побара оставка...

Македонија 17.10.19 | 18:03

Ако нема датум, ќе има избори – албанската опозиција едногласна

Доколку не добиеме датум за почеток на преговори со ЕУ, следуваат предвремени избори, рече синоќа лидерот на Алијанса на Албанците, Зијадин Села, во дебатниот магазин...

Македонија 16.10.19 | 15:15

Касами: Ако не добиеме датум, ова влада е мртва

Претседателот на Беса Биљал Касами изјави дека ако државата не почне преговори со Европската унија, владата треба да даде оставка и веднаш да се распишат предвремени...

Македонија 16.10.19 | 14:44

Касами: Ако не добиеме датум, ова влада е мртва, треба да се распишат предвремени избори

Претседателот на Движењето Беса, Билал Касами, изјави дека ако државата не отпочне преговори со Европската Унија, владата треба да даде оставка и веднаш да се распишат...

Македонија 29.09.19 | 12:41

Касами: СЈО беше искористено само за промена на власта

СЈО беше искористено само за промена на власта, без да даде конкретни резултати во искоренување на криминалот и корупцијата – оценува Биљал Касами во неделното интервју...

Македонија 29.09.19 | 12:25

Касами: Џафери не ги претставува Албанците, тој ја претставува ДУИ

Талат Џафери е претседател на Собранието и тој не ги претставува Албанците, тој ја претставува ДУИ, вели Билал Касами во интервју за Радио Слободна Европа. Тоа се гледа...

Македонија 10.09.19 | 11:03

Со ова темпо обвиненија за „Рекет“ ќе нема до Нова година

Лидерот на опозициската партија Беса, Биљал Касами вели дека многу луѓе од актуелната власт се вмешани во случајот “Рeкeт“, а темпото со кое се одвива процесот не дава...

Македонија 03.09.19 | 10:54

Касами: Заев да собере храброст и да распише предвремени избори

Најновите политички случувања во земјава ги коментираше лидерот на партијата Движење Беса, Билал Касами во интервју за ТВ-емисијата „10 минути“ на телевизија 21. Тој...

Македонија 19.07.19 | 17:53

И Касами бара предвремени избори

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и на Движењето БЕСА, Биљал Касами денеска остварија средба по која двете партии испратија соопштенија до јавноста. Во своето...

Македонија 19.07.19 | 15:49

Мицкоски се сретна со Касами: Акутен проблем е корупцијата на високо ниво

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски заедно со генералниот секретар Игор Јанушев оствари средба со претседателот на Движењето БЕСА Биљал Касами и генералниот...

Македонија 24.06.19 | 21:18

Касами: Биографијата ја накитил како директор на селска кооператива, а не е способен да води две позиции

Претседател на движењето Беса во интервју во емисијата „Отворено“ на Алфа ја искоментира одлуката на премиерот Зоран Заев, покрај претседател на Владата, да се именува...

Македонија 22.06.19 | 21:37

Албанската опозиција бара формирање на мултиетнички тимови за спроведување на пописот

Албанските опозициски партии БЕСА и Алијансата за Албанците на Биљал Касами и Зијадин Села најавуваат дека ќе поднесат неколку амандмани во однос на законот за попис...

Македонија 13.06.19 | 17:28

Касами: Не ја добивме посакуваната вест, Заев веднаш да ги распише ветените избори

Бидејќи денес во Берлин не се одржа ветувањето за почнување на преговорите со ЕУ овој месец, а и не се дадени гаранции дека датум може воопшто да се добие во текот на...

Македонија 02.05.19 | 14:12

Заев ги повика Села и Касами на состанок, бара поддршка за Пендаровски

Зоран Заев во функција на лидер на СДСМ ги повикал на состанок лидерите на двете опозициска албански партиии Алијанската за Албанците и движењето БЕСА – Зијадин Села...

Македонија 22.04.19 | 17:08

И Албанците сакаат промени како во македонскиот кампус

Лидерите на Алијансата за Албанците и БЕСА, Зијадин Села и Биљал Касами, чиј кандидат за претседател Блерим Река освои скоро 80.000 гласови во првиот изборен круг, велат...

Македонија 21.04.19 | 20:26

Касами гласаше во тетовската гимназија

Претседателот на Движењето Беса, Билал Касами во придружба на сопругата го оствари правото на глас во гласачкото место 1947 лоцирано во објектот на гимназијата „Кирил...