Ознака: биенале
Култура 18.05.21 | 10:37

Утре се отвора Биеналето на млади уметници во МСУ

Во 20 часот, утревечер, во Музејот на современата уметност – Скопје ќе биде отворено 13. Меѓународното биенале на млади уметници со наслов „Страст за лутање“. Годинашново...

Култура 14.05.21 | 10:04

13. Меѓународното биенале на млади уметници на четири различни локации низ Скопје

На 13. Меѓународното биенале на млади уметници со наслов „Страст за лутање“, во организација на Музејот на современа уметност – Скопје, кое почнува на 19. мај ќе бидат...

Култура 01.03.21 | 11:09

МСУ со отворен повик до сите млади уметници за престојното 13. Биенале

Музејот на современата уметност (МСУ) Скопје има отворен повик со сите млади уметници за претстојното 13. Биенале. Биеналето оваа година ќе се одржи од 5 мај до 1 септември...

Музика 12.12.19 | 11:01

Кокан Димушевски ја доби првата награда на меѓународното биенале Тактонс-најважен настан за тон мајсторите

На седумнаесетото по ред, културно меѓународно биенале Тактонс, најважниот настан за тон мајсторите од регионот, македонскиот композитор, продуцент и клавијатурист...

Култура 10.05.19 | 17:10

Отворен македонскиот павилјон на годинашното Биенале во Венеција

Во рамките на 58-та една од најзначајните меѓународни манифестации за визуелни уметности, Биеналето во Венеција, беше отворен и македонскиот павилјон со проектот Субверзија...

Култура 19.12.18 | 11:31

Делата на Микица Трујаковиќ на Интернационално биенале во Белград

На 20 декември 2018 год. во 19часот, во Музејот на применета уметност во Белград, Србија ќе се отвори Интернационалното Биенале ПОМЕСТУВАЊЕ НА ГРАНИЦИТЕ 4. Помеѓу авторите...