Ознака: бесплатен превоз
Скопје 26.01.23 | 14:50

Денеска не се гласаше за нови 250 еко автобуси, туку за ново задолжување од 10 милиони евра

Денеска не се гласаше и расправаше за Проект за нови 250 еко автобуси какви вети Арсовска за „Модерно Скопје“, туку за ново задолжување од 10 милиони евра кое е без објаснување...

Калеидоскоп 04.01.23 | 08:40

Во Битола бесплатен автобуски превоз до зимскиот центар Нижо Поле

Општинскиот штаб за заштита и спасување на Општина Битола одлучи од денеска и во наредните три денови на битолчани да им овозможи бесплатен автобуски превоз до зимскиот...

Македонија 27.12.22 | 22:05

Куманово во наредните 6 месеци со бесплатен градски автобуски превоз

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски информира дека на денешната Седница, Советот на општината го прифати неговиот предлог и едногласно донесе...

Скопје 03.12.22 | 11:03

Неисполнетото ветување на Данела повторно актуелно – скопјани ќе добиле бесплатен превоз

В.д. директорот на Јавното сообраќајно претпријатие Александар Стојковски во интервју за МИА вели дека дека автобусите на ЈСП се технички исправни и најавува нови вработувања...

Скопје 29.09.22 | 13:13

ЈСП: Бесплатен превоз за „Бела ноќ“

Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) Скопје денеска соопшти дека ќе овозможи бесплатен јавен превоз по повод традиционалната културна манифестација „Бела ноќ 2022“. Право...

Скопје 29.09.22 | 11:12

Бесплатен јавен превоз за „Бела ноќ“

ЈСП Скопје и годинава ќе овозможи бесплатен јавен превоз по повод одржувањето на традиционалната културна манифестација „Бела ноќ 2022“. Право на бесплатен превоз ќе...

Скопје 09.07.22 | 09:09

Сојузот на средношколци ја поддржува најавената мерка за бесплатен превоз во лето

Сојузот на средношколци ја поздравува и поддржува предлог-мерката предложена од градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска за обезбедување бесплатен јавен...

Економија 26.04.22 | 08:53

Бесплатен железнички превоз за студенти, средношколци и пензионери од 1 мај

Согласно мерките за намалување на трошоците на живот за граѓаните, Владата на Република Македонија преку Министерството за транспорт и врски и Железници на...

Економија 23.04.22 | 13:34

Се воведува бесплатен превоз во железничкиот сообраќај од 1 мај 2022 година

Владата, преку Министерството за транспорт и врски и „Железници – Транспорт АД-Скопје“ донесе одлука да се воведе бесплатен превоз во железничкиот сообраќај и тоа: –...

Скопје 23.03.22 | 12:01

Oд петок се враќа бесплатниот превоз за пензионерите, ќе важи 4 дена неделно

Од петок (25.03.2022 год) започнува да важи одлуката за бесплатен јавен превоз за возрасни лица. Бесплатниот превоз се однесува на категоријата лица – жени над 62 години...

Скопје 30.12.21 | 07:51

Oд денеска нема веќе бесплатен превоз

Мерката за бесплатен автобуски превоз, која беше прогласена во понеделникот, од денеска се укинува и престанува да важи, соопшти Град Скопје. Одлуката вчера беше донесенa...

Скопје 29.12.21 | 11:35

Од утре престанува бесплатниот превоз во автобусите на ЈСП

Од утре престануваат да важат мерките кои Градот Скопје ги донесе за спречување на загадувањето на воздухот во главниот град. Од утре ЈСП продолжува да вози по нормалниот...

Скопје 27.12.21 | 19:49

Автобускиот превоз во Скопје од попладнево е бесплатен

Градскиот автобуски превоз во Скопје од попладнево се одвива бесплатно. Ваквата мерка важи за автобусите на ЈСП, како и на приватните превозници. Почитувани корисници...

Скопје 10.12.21 | 09:51

Бесплатен јавен превоз и паркирање за лицата со попреченост во Скопје

На вчерашната седница на Советот на Град Скопје беше донесена одлука за бесплатен јавен превоз и бесплатен паркинг за лицата со попреченост во Градот Скопје. Со овие...

Скопје 17.11.21 | 15:04

Славески: Бесплатниот јавен превоз може да се реализира во догледно време

Претседателот на Советот на Град Скопје, Трајко Славески денеска изјави дека бесплатниот јавен превоз може да се реализира во догледно време со, како што рече, зголемена...

Скопје 12.10.21 | 22:36

Студентите од приватните универзитети дојдоа на ред: Со бесплатниот превоз нема да бидат дискриминирани

Професорот Марјан Бојаџиев во вечерашното гостување на ТВ21 истакна дека студентите на приватните универзитети се граѓани од втор ред и плаќаат во ЈСП многу повисока...

Скопје 02.06.20 | 08:52

Во автобус само со маска, укинат бесплатниот превоз за пензионерите

Граѓаните кои ќе користат јавен превоз мора да носат заштитни маски, а автобусите задолжително редовно да се дезинфицираат. Превозниците треба да водат сметка и за...

Вести 11.03.20 | 13:30

ЈСП го укинува бесплатниот превоз: Поради коронавирусот учениците, студентите и пензионерите нема да се возат без пари! !

Ве информираме дека од утре, четврток (12.03.2020 год),нема да важат бесплатните годишни средношколски и студентски билети за користење на јавниот превоз, стои во соопштението...

Скопје 11.03.20 | 13:09

Се укинува бесплатниот превоз за пензионерите, средношколците и студентите

Од утре, четврток (12.03.2020 год), нема да важат бесплатните годишни средношколски и студентски билети за користење на јавниот превоз, информира ЈСП Скопје. Времено, нема...

Македонија 05.03.20 | 15:39

Притисоци врз средношколците во Штип: Укинат е бесплатниот превоз, а директорот ги спречува да протестираат

На учениците од С.О. Коле Нехтенин од Штип им е ускратено правото на бесплатен превоз и тие одлучиле да излезат на протест пред зградата на Општина Штип. Тие за утре најавуваат...