Ознака: Бесмира Ејупи
Македонија 16.10.22 | 22:09

Несудената конзулка, Бесмира Ејупи, го вратила безбедносниот сертификат

Откако беше обелоденето во јавноста дека го добила безбедносниот сертификат – државна тајна, поранешната ТВ водителка, Бесмира Ејупи експресно го вратила. Таа сега...

Македонија 08.09.22 | 18:49

Османи лаже за Бесмира: Има барање за издавање безбедносен сертификат доверливо, што значи „почетников“ ќе чита државни тајни

Оф леле лажење на Бугар Османи, коментира твитер профилот „Раскажувачот“ Бесемира не е вработена во протокол како почетник туку во сектор правни работи..   Плус има...

Македонија 07.09.22 | 21:45

Мицковски: Спорно е, Бујар, спорно е затоа што…

Ивор Мицкоски ја коментира изјавата на министерот за надворешни работи Бујар Османи, кој грчевито ја брани одлуката ТВ-прездентерката Ејупи да биде вработена во Министерството...

Македонија 07.09.22 | 19:11

Османи експресно ѝ одговори на Грковска: Ејупи е вработена како соработник во протокол, нема ништо спорно

Денеска на прес-конференција министерот за надворешни работи Бујар Османи соопшти дека се потребни уште минимум 50 нови вработувања за да се надополнат потребите во...

Македонија 07.09.22 | 11:25

Грковска: Османи да каже како е вработена Бесмира Ејупи во МНР

Министерот Бујар Османи е должен да ја информира јавноста дали 28-годишната Бесмира Ејупи е вработена во македонското МНР и зошто била избрана за таква позиција, за Дојче...

Македонија 06.09.22 | 19:24

Бесмира Ејупи била и член на Надзорниот одбор на Македонски железници – инфраструктура

Листата на институции од кои Бесмира Ејупи добивала хонорари е уште подолга – покрај тоа што во исто време заработила 12 илјади евра од четири општини и Државното правобранителство,...

Македонија 05.09.22 | 09:48

Дипломатијата продолжува да пропаѓа: Бесмира Ејупи може не стана генерален конзул во Њујорк, ама затоа се вработи во МНР

Скандалот со ТВ презентерката Бесмира Ејупи добива ново продолжение. Јавноста овој тв лик го памети по скандалозниот обид да биде именувана како генерален конзул во...

Македонија 04.09.22 | 14:04

Бесмира Ејупи сега вработена и во МНР

Македонската дипломатија меѓународно е девастирана, македонските национални интереси, македонската посебност и идентитет се распродаваат, а Бујар Османи се занимава...

Македонија 01.06.22 | 21:43

Поради хонорарите на несудената конзулка Бесмира Ејупи, ДКСК бара кривичен прогон на правобранителот Стафа и на градоначалниците Беџети, Ганиу, Пајазити и Митевски

Откако беше откриено дека за една година во пет различни институции несудената конзулка Бесмира Ејупи заработила околу 12 илјади евра од државниот и од повеќе општински...

Македонија 01.04.22 | 08:58

Со овие амбасадори власта ги срами и своите граѓани и земјите каде што ги праќа

Дипломатијата со оваа власт на СДСМ и ДУИ, администрирана од Ковачевски, тоне секој ден, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. На листата скандалозни одлуки за именувања на кои веќе...

Македонија 10.03.22 | 13:02

Oсмани прашува: Дали реакцијата за Бесмира беше што е млада жена или затоа што е Албанка?

Не го знам тоа име, никогаш не сум запознал човек со такво име и презиме и затоа ова ќе го сметам повеќе за шпекулација врз основа на разговори во владата.Никогаш немало...

Македонија 09.03.22 | 22:40

Ковачевски: За Бесмира Ејупи првпат слушнав на вести

Јас немам потпишано одлука Бесмира Ејупи да биде генерален конзул во Њу Џерси, истакна премиерот Димитар Ковачевски во вечерашното гостување на ТВ24. Ние таму имаме...

Црна хроника 04.03.22 | 13:38

Антикорупциска отвори случај за несудениот конзул Бесмира Ејупи

Државната комисија за спречување на корупцијата отвори случај по допрен глас дека несудениот генерален конзул во Њујорк, Бесмира Ејупи, добивала исплати од пет буџетски...

Македонија 03.03.22 | 12:46

Несудената конзулка Бесмира наплатила 12.000 евра од пет државни институции

Бесмира Ејупи, поранешна ТВ-презентерка која Владата сакаше да ја испрати за генерален конзул во Њујорк, за нецела година инкасирала буџетски средства од скоро 12 илјади...

Македонија 23.02.22 | 15:53

Димитров: До кога ќе поставуваме директори на училишта и болници по партиска линија?

Минатата седмица се прошири информација дека тв-презентерката Бесмира Ејупи е избрана за конзул во Њујорк, по што МНР веднаш ја смири „топката“ потенцирајќи дека Македонија...

Македонија 18.02.22 | 09:14

Зошто од влада демантираат само за Бесмира, а не и за синот на Алберт Муслиу?

Владата администрирана од Пиунот Ковачевски се заплетка со скандалот за именување на конзули во Њујорк и Чикаго, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Додаваат дека откако неколку медиуми...

Македонија 17.02.22 | 19:40

Османи се правда: Не постои предлог за испраќање на Бесмира Ејупи во конзулатот во САД

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денес демантираше дека има одлука за испраќање на Бесмира Ејупи во македонскиот конзулат во Њу Џерси, САД. -Шпекулации...

Македонија 17.02.22 | 12:09

Мицковски: Со „конзулот“ повторно се проблематизираат сите измислени позиции за кои некој зема плата од наш џеб

Според членот 5 од Кодексот, носителите на извршни функции во своето работење се посветени исклучиво на јавниот интерес на и општото добро на Македонија и нејзините...

Македонија 17.02.22 | 12:06

Влaста се однесува како да сака Mакедонија намерно да колабира на меѓународната сцена со поставување на конзули без никакво искуство

Македонската дипломатија го допре дното. Ваков е ставот на познавачите на политичката сцена откако се дознаа имињата на новите конзули во САД. За експертите ова не е...

Македонија 17.02.22 | 11:53

Од Владата треба да одговорат: Кој е јавниот интерес за општото добро на Македонија со одобрувањето на предлогот за генерален конзул во Њујорк?

Дипломатијата е огледало на државата. Македонската дипломатија во изминативе 30 години имаше огледало кое граѓаните честопати со право посакуваа да го скршат. Причини...