Ознака: Бесачи
Култура 22.01.20 | 10:12

Претставите во МНТ оваа година почнуваат в петок со „Бесачи“

Претставите во Македонскиот народен театар во оваа година ќе почнат в петок (24 јануари) со изведба на „Бесачи” на режисерот Јавор Грдев, која на репертоарот е и наредниот...

Култура 10.10.19 | 12:39

Како со „Бесачи“ 180 минути траат еден миг?

Како во еден миг поминуваат 180 минути, колку што трае претставата „Бесачи“ чија премиера беше изведена на 24 септември на големата сцена на Македонскиот народен театар...

Култура 25.09.19 | 20:20

Дурловски: Владо е глумчиште, во мала улога беше голем, вам ви преостанува да пливате во океанот од измет кој сами си го создадовте

Оперскиот пејач Игор Дурловски застана во одбрана на неговиот колега и некогашен соборец од редовите на „За заедничка Македонија“, актерот Владо Јовановски, за кого...

Култура 25.09.19 | 18:11

Ликот на Бил во „Бесачи“ го врати Владо Јовановски на сцената на МНТ

По пауза од две години, актерот Владо Јовановски повторно е на сцената на Македонскиот народен театар (МНТ). Тој го толкува ликот на Бил, во претставата „Бесачи“ чија...

Култура 24.09.19 | 12:02

Со премиера на „Бесачи“ во режија на Бугаринот Јавор Грдев се отвора новата сезона во МНТ

Македонскиот народен театар вечерва од 20 часот ќе ја изведе претставата „Бесачи“ што е прва премиера во новата сезона. Претставата е работена по истоимениот текст...

Култура 21.09.19 | 16:51

Смртната казна како тема е секогаш интригантна

Имаме одличен текст, одличен режисер, па се надевам дека и претставата ќе има долг век, вели во интервју за „Република“ актерката Камка Тоциновски, која го толкува главниот...

Култура 10.09.19 | 10:25

МНТ ја почнува новата сезона, на 24 септември премиера на „Бесачи“

Македонскиот народен театар утре ја почнува новата театарска сезона. На репертоарот утревечер е „Не се клади на Енглези“ на режисерот Синиша Евтимов, која ќе биде...

Култура 30.05.19 | 13:46

Владо Јовановски дел од екипата која ќе игра во новата претстава на МНТ „Бесачи“

Актерот Владо Јовановски е дел од екипата која ја подготвува новата претстава во Македонскиот народен театар (МНТ) „Бесачи“ чија премиера се очекува во средината на...

Култура 29.05.19 | 12:48

Јавор Грдев, еден од најзначајните европски театарски режисери го поставува „Бесачи“ на Мекдона во МНТ

Во Македонскиот народен театар, во рамките на годишната програма поддржана од Министерството за култура, започнаа подготовките напретставата „Бесачи“ по текст на...