Ознака: Беса
Македонија 22.10.21 | 12:41

Хоџа: Граѓаните од Тетово и Желино се желни за промена на градоначалничката структура

Аријанит Хоџа од БЕСА, министер во владата, смета дека граѓаните од Тетово и Желино се желни за промена на градоначалничката структура во градот под Шара и се надева...

Македонија 20.10.21 | 23:02

Дали Хоџа најавува излегување на Беса од Влада во замена за Тетово?!

Испрати ли вечерва министерот од редовите на Беса, Аријант Хоџа порака до премиерот Зоран Заев? Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, воедно и генсек...

Македонија 19.10.21 | 22:22

Алијанса и БЕСА го договараат вториот круг

Движењето БЕСА и Алијанса за Албанците го поставија прашањето за Тетово на ниво на секретари, односно за меѓусебна поддршка на Биљал Касами во Тетово и Арбен Таравари...

Македонија 18.10.21 | 00:35

Беса вие оро во Тетово, се слави победа со зулри и тапани

Партијата БЕСА, чиј лидер Билал Касами е кандидат за градоначалник на Општина Тетово, вечерва почна да слави во градот. Собрани се голем број поддржувачи на партијата,...

Македонија 05.10.21 | 22:44

Касами од Горна Чаршија: Паркингот во Тетово ќе биде бесплатен

Движењето Беса вечерва го одржа централниот митинг во Горниот Чашија во Тетово, се наведува во партиското соопштение. Пред присутните, лидерот на Движењето Беса и потенцијален...

Македонија 01.10.21 | 22:32

Депонијата, урбанизацијата и водата за пиење, приоритети на кандидатот за Струга од Беса

Проблемот со депонијата, водоснабдувањето, урбанизацијата и образованието се клучните проекти на кандидатот за градоначалник на Општина Струга од движењето БЕСА,...

Македонија 29.09.21 | 20:22

Касами во посета на тетовските села: Да ја тргнеме актуелната градоначалничка

Кандидатот на Движење Беса за градоначалник на Тетово, Биљал Касами, се сретна со жителите на тетовските села Лавце, Вејце и Селце, пред кои вети решение за локалните...

Македонија 23.09.21 | 12:17

Биљал Касами ќе биде нов градоначалник на Тетово: Беса убедена во победа на изборите

Генералниот секретар на БЕСА, Арјанит Хоџа, вели дека во партијата се убедени оти нов градоначалник на Тетово ќе биде нивниот лидер Биљал Касами. Движењето Беса влегува...

Македонија 26.08.21 | 13:45

Посебните кандидати на СДСМ, ДУИ и Беса е претстава за граѓаните

Марија Митева, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ, одговарајќи на новинарско прашање во однос на тоа што БЕСА излегува со посебни кандидати од СДСМ и бара од нив да не им се мешаат...

Македонија 26.08.21 | 12:29

Заев: Иако Беса е помал партнер од СДСМ и ДУИ, и даваме шанса скоро секаде да настапи

Јасно стоиме на пораката за заеднички настап и меѓусебна поддршка на овие локални избори. Локалните избори се избор на личност и затоа на граѓаните им даваме широка...

Македонија 24.08.21 | 21:36

Беса ќе настапи самостојно, за изборите ја напушта коалицијата со СДСМ и ДУИ

Партијата Беса одлучила самостојно да настапи на претстојните локални избори, објави Телма. Партијата досега беше дел од коалиција заедно со СДСМ и со ДУИ.

Македонија 24.07.21 | 16:10

Иако Беса рече дека сама ќе оди на избори, Заев вели дека заедно ќе настапат на локалните

Граѓаните се светост и само тие определуваат кој треба да биде избран за градоначалник и затоа ние ги селектираме најдобрите можни кандидати, истакна премиерот Зоран...

Македонија 23.07.21 | 16:16

Хоџа за коалицијата СДСМ-ДУИ: Да почекаме да видиме на што ќе се држи таа коалиција

Генералниот секретар на Беса Арјанит Хоџа вели дека неговата партија нема да се приклучи кон евентуалната коалиција на СДСМ и ДУИ за локалните избори, и оти се подготвуваат...

Македонија 31.05.21 | 23:01

Касами: На локалните избори ќе одиме сами, но можна е соработка со други партии

Лидерот на БЕСА, Биљал Касами, при гостување во „Клик Плус“ на ТВ21најави дека неговата партија локалните избори ќе оди сама, иако не исклучи и соработка со други партии. Касами...

Македонија 06.05.21 | 13:45

Усеини: Поднесов оставка на сите функции зашто Беса практично не постои

Движењето Беса стана структура која работи на семејна, кланска и регионална основа, не се почитува ниту еден партиски орган, а особено не се слуша гласот на младите и...

Македонија 01.03.21 | 13:20

Заев сака да ѝ направи атер на Беса за личните карти, но не сака да му замерат од ЕУ

Штом ќе стапи во сила регулативата на Европската Унија за тајноста на податоците во личните документи, ние треба да ја почитуваме, а бидејќи остануваме на патот на ЕУ,...

Македонија 26.02.21 | 12:00

Дали Движењето Беса ја напушта владата на Заев?

Владата на Заев секојдневно се соочува со проблемот околу бројките, веќе неколку дена имало обиди за составување на парламентарно мнозинство, но без успех. Откако беа...

Македонија 22.02.21 | 23:37

Коалицијата на стаклени нозе: Касами вели дека не одат со СДСМ на локални избори

Лидерот на Беса, Биљал Касами во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 истакна дека нема да настапат заедно со СДСМ на локалните избори. Коалицијата со СДСМ беше предизборна....

Македонија 05.02.21 | 16:55

Кадри на Беса и ДУИ се степаа за службено возило во клиничката болница во Тетово

Во средата, во зградата каде се наоѓа дел од администрацијата на Клиничка болница во Тетово, дошло до инцидент односно до тепачка меѓу две лица вработени во оваа здравствена...

Економија 02.01.21 | 19:08

Алтернатива: Директорот на „Македонски железници” од Беса избрка од работа 21 Албанец и ниту еден Македонец

Опозициската „Алтернатива“ го обвини новиот директор на Македонски железници Транспорт, Аднан Азизи од Движењето Беса, дека од 31 вработен ангажиран со договор за...