Ознака: Беса
Македонија 07.11.22 | 11:37

Касами: Движењето БЕСА нема да учествува на денешната лидерска средба

Движењето БЕСА нема да учествува на денешната лидерска средба бидејќи сметаме дека оваа средба е свикана за да се спаси ДУИ од одговорностите“, рече Касами и додаде...

Македонија 01.11.22 | 12:58

Беса ги собира албанските партии заедно да побараат „албански јазик“ во Устав

Политичката партија БЕСА денеска ќе испрати покана до сите партии на Албанците за заедничка средба, информира денеска генералниот секретар на партијата Аријанит Хоџа. На...

Македонија 31.10.22 | 19:13

„20% е навреда за Албанците“ – БЕСА: И од последниот попис излезе дека сме повеќе

Движење Беса уставните измени за вклучување на Бугарите во Уставот ќе ги условува со отстранување на 20 отсто како дефиниција за Албанците Од Беса бараат во истата процедура...

Македонија 30.10.22 | 22:33

За Беса е скандалозна изјавата на Ахмети дека не му се брза за промена на „20%“ со „албански јазик“

Првиот човек на ДУИ Али Ахмети вели дека 20-те отсто во Уставот не ја загрозуваат албанската супстанца во Македонија, додавајќи дека промената на овој термин...

Македонија 22.10.22 | 21:27

Апасиев: Таравари, Села, Хоџа, Касами имате само еден избор – сменете ја плочата или ДУИ ќе ве сомеле

Лидерот на Левица Димитар Апасиев упати критики до албанската опозиција предводена од Алијанса за Албанците и Беса. „Таравари, Села, Хоџа, Касами и остала ситна боранија...

Македонија 22.10.22 | 21:04

АА и Беса: Терминот „20%“ нè навредува, а Бадинтер нè штити

Формулацијата „јазикот што го зборуваат 20 отсто од населението“ e навредлива дефиниција на албанскиот јазик која мора итно да се отстрани, коментираат од Алијансата...

Македонија 07.10.22 | 15:46

Движење БЕСА: Кастриот Реџепи да и го врати мандатот на партијата и да им се извини на гласачите

Движењето БЕСА го повика пратеникот Кастриот Реџепи да и го врати мандатот на партијата, бидејќи како што нагласуват, под предзнак на БЕСА ги доби гласовите на последните...

Македонија 21.09.22 | 08:42

Хоџа: Груби е политички дилетант обучен во подземјето

Аријанит Хоџа од Беса на Фејсбук упати силни критики кон вицепремиерот на Македонија, Артан Груби. Да седнеш на маса со Србија, која е главен сојузник на Русија, и да...

Македонија 02.09.22 | 16:27

Беса: Не правиме коалиција со Алтернатива, ниту сме изгубиле советник во Тетово

Од Беса ја оценуваат како лажна вест информацијата која се појави во одредени медиуми дека еден советник во Тетово од нивната партија преминал во друга па го изгубиле...

Македонија 24.08.22 | 13:33

Внукот на Али Ахмети од Беса: ДУИ се долги 20 години на власт, а тоа веќе значи своевидна диктатура

Фатмир Лимани, член на Беса во интервју за „МКД.мк“говори за изборите за советници во општина Тетово, за успехот на Беса, за поразот на ДУИ и за понудената соработка...

Македонија 21.08.22 | 21:20

Хоџа: Беса ѝ понуди на Алијанса заедничко владеење во Тетово и коалиција за идните парламентарни избори, но тие одбија

„Иако беше апсолутен фаворит за постигнување победа во Тетово, пред почетокот на изборниот процес Движењето Беса ѝ подаде рака на Алијансата за Албанците за опозициска...

Македонија 20.08.22 | 22:19

Беса: Го победивме режимот на тиранијата, им благодариме на тетовчани

Шефот на кабинетот на Движењето Беса, Садат Сулејмани, ја прогласи победата на изборите за општински совет во Тетово. „Уште еднаш го одржавме зборот, сите заедно. Ние...

Македонија 20.08.22 | 19:13

Касами очекува дека Беса ќе има мнозинство во Советот

Градоначалникот на Тетово и претседател на партијата Движење Беса, Биљал Касами гласаше на вонредните избори за членови на Советот на општината на гласачко место во...

Македонија 24.07.22 | 18:48

АА и БЕСА: Веќе со недели ВМРО-ДПМНЕ кокетира со ДУИ, ние власта ја критикуваме

Партиите кои денеска ги повика и ги обвини претседателот на ВМРО ДПМНЕ Мицкоски одговарија на прозивките дали албанската опозиција навистина е во опозиција. Од Алијанса...

Македонија 04.07.22 | 12:24

БЕСА го прифаќа францускиот предлог: Кога ќе се отвори Уставот да се отстрани „20 отсто” и да пишува албански јазик

Движењето БЕСА е информирано од Владата за францускиот предлог и во согласност со партиските одлуки, Движењето БЕСА уште еднаш потврдува дека ќе го прифатиме секој...

Економија 24.06.22 | 15:31

БЕСА го поддржа протестот на ССМ

Во име на Движењето БЕСА, пратениците Фадил Зендели и Бастри Бајрами го поддржаа протестот на Сојузот на синдикати во Македонија. Отсекогаш сме биле партнери со сите...

Македонија 07.06.22 | 10:05

Порано или подоцна затвор го чека министерот-шарлатан: Бектеши вработувал „скромни и чесни“

„Затвор го чека, порано или подоцна, и Крешник Бектеши, овој министер-шарлатан за економија, поради сторените кривични дела злоупотреба на службената должност и пречекорување...

Македонија 31.05.22 | 21:55

Движење Беса: Предвремени парламентарни избори се вистинската опција

Централното раководство на Движењето БЕСА денеска го одржа првиот состанок на кој биле избрани партиските органи. Како што соопштуваат од партијата за потпретседатели...

Македонија 17.04.22 | 19:39

Три различни ставови од една иста партија, а правилна е само одлуката на СОНК, Беса го поддржува штрајкот

Движењето БЕСА преку соопштение изрази поддршка за продолжувањето на штрајкот на работниците во образованието. ДУИ со своите ниски методи секојдневно ги лаже не само...

Македонија 05.03.22 | 18:06

Касами останува лидер на Беса, Хоџа избран за заменик-претседател

Билал Касами останува на лидерската позиција на движењето Беса, а досегашниот партиски секретар Адријанит Хоџа е избран за заменик-претседател. На Вториот конгрес...