Ознака: беким сали
Македонија 28.02.23 | 12:29

Меџити ја презеде министерската функција од Сали

Во просториите на Министерството за здравство денеска, беше извршено примопредавање на должноста министер за здравство. Новиот министер, д-р Фатмир Меџити ја презеде...

Македонија 21.02.23 | 13:27

Мицевски: Беким Сали сè уште е министер, опозицијата не кочи плати, туку СДСМ не може да му каже да потпише плати

Пратениците од власта обвинуваат дека ВМРО-ДПМНЕ кочело да се обезбеделе плати во здравството, а што да се каже после ова, а формално правно Беким Сали се уште е министер,...

Македонија 16.02.23 | 14:07

Коцевски до Сали: Додека не си разрешен докажи дека си против криминалот и најди ги документите за извоз на цвет од канабис, кривично дело за кое се лежи во затвор

Колеги од Алијанса, господинот Сали, пред се како човек, како доктор, како министер, Ахмети и Груби и измеќарот Ковачевски го помножија со нула. Така ве множат и вас сега,...

Македонија 15.02.23 | 08:35

Ковачки до Ковачевски: Тупанчески го заменувате со човек кој е брат на осомничен за убиство

Пратеникот Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ на премиерот Димитар Ковачевски му порача дека е слуга на Али Ахмети, па го праша, каде е смената на Бојан Маричиќ и Бујар Османи...

Македонија 14.02.23 | 10:03

Oдбегнатиот пратеник од Алтернатива ќе гласа за разрешување на Беким Сали, но не и за другите министри

Независниот пратеник Скендер Реџепи најавува дека ќе гласа за разрешување на министерот за здравство Беким Сали, но, како што рече, не и за другите министри и заменици...

Македонија 10.02.23 | 08:31

Ковачевски да престане да се крие зад министерот Сали, кому очигледно му се изброени деновите на функцијата

Цената на владеењето на власта предводена од Димитар Ковачевски стана премногу висока и истата се плаќа со човечки животи. Ковачевски и министерот за здравство Беким...

Македонија 09.02.23 | 16:24

Сали: Премиерот, а не министерот одлучува дали пациентите ќе добијат лек, нека не се прават евтини политички поени од трагедија

Ја користам приликата да изразам најдлабоко сочувство до блиските на починатиот Благојче Илиевски. Навистина сум потресен што се случи ваква трагедија, и ниту едно...

Македонија 09.02.23 | 14:20

Ковачевски: Можевме да го спасиме Благојче, Сали нека размисли дали може да го продолжи мандатот

Немам намера да чекам низ бирократските лавиринти за да се преземе нешто, туку уште утрово се преземени конкретни чекори и решив веднаш да се одвојат финансиски средства...

Здравје 09.02.23 | 13:28

Министерството за здравство не ги купува лековите, ниту пак е најодговорно за тој случај, рече Сали по смртта на Благојче, кој не го дочека лекот за цистична фиброза

Министерот за здравство, Беким Сали, прашан дали се чувствува одговорен за смртта на пациентот Благојче Илиевски, кој ја изгуби битката со цистичната фиброза, без да...

Здравје 06.02.23 | 18:45

Сали: Чекаме понуда од фабриката, но МЗ не е најповикано за да обезбеди средства за „трикафта“

Министерствата за здравство и за финансии, заедно со Фондот за здравствено осигирување, се во комуникација со фабриката за обезбедување на лекот „трикафта“. Нема пристап...

Македонија 06.02.23 | 16:43

ЗНМ реагира на безобразниот однос на министерот Беким Сали на прашањето на новинарот Сенат Зулбеари

Неколку дена по последниот испад кон новинар од страна на државен функционер, повторно се соочуваме со случај каде на прашање од новинарот Сенат Зулбеари упатено до...

Македонија 06.02.23 | 13:22

Не знам кој ќе биде мојот наследник и дали промената е дефинитивна, рече министерот за здравство Беким Сали

Не знам кој ќе биде мојот наследник и дали има нешто дефинитивно. Дневната политика никогаш не сум ја следел, затоа што имаме многу ангажмани во Министерството за здравство....

Скопје 03.02.23 | 13:13

Владата контра владата? Сомнителна била модуларната амбуланта во Бутел, изградена од владата

Општина Бутел мора да добие нова модерна Поликлиника, Владата не смее да биде пречка, порача денеска градоначалникот на Бутел, Дарко Костовски. Беким Сали изјави: Модуларната...

Македонија 02.02.23 | 23:14

Сали: Докторските плати се добри, лекарите бегаат поради малите канцеларии во кои работат

Министерот за здравство Беким Сали, во дебатниот магазин „Клик Плус“ на ТВ21 истакна дека платите на лекарите во Македонија не се лоши. Тој вели дека според стандардот,...

Здравје 25.01.23 | 14:53

Сали: „Трикафта“ според регистерот на пациенти со цистична фиброза, е наменет за 8, но според нашите информации потребен им е на 65 пациенти

Министерот за здраввство Беким Сали денеска пред новинарите каже дека лекот „трикафта“, не е идеален за сите пациенти кои боледуваат од цистична фиброза. Запрашан...

Здравје 25.01.23 | 14:21

Сали тврди дека нема инсулинска криза во државата

Министерот за здравство Беким Сали тврди дека нема инсулинска криза во државата. Не треба да се паничи јавноста дека нема да има инсулин затоа што тендерот што е завршен,...

Македонија 25.01.23 | 13:25

Сали: Министерството не е мое за да го отстапам, сигурно ќе го наследи некој по мене

Министерството не е мое, сигурно ќе го наследи некој по мене. Вака одговори денеска министерот за здравство Беким Сали на прашање дали ќе го отстапи Министерството за...

Македонија 18.01.23 | 16:49

Золви, снаи, другари на политичари: Сали унапредил 14 Албанци и 3 Македонци во Здравство

Дури 14 од унапредените вработени во здравството од страна на министерот Беким Сали се Албанци, а само три лица се Македонци и тоа снаа, золва и друго блиско лице на еден...

Македонија 12.01.23 | 17:25

Сали: Италијанската фирма бара осум милиони евра отштета за договорот за Клинички

Министерот за здравство, Беким Сали, информира дека италијанската компанија за раскинување на договорот за изградба на нов Клинички центар во Скопје бара оштета во...

Македонија 05.01.23 | 10:22

И без нов Клинички и без 20 милиони евра

Скопје веќе ќе имаше Клинички центар, кој требаше да почне со изградба во 2017 година, доколку Владата на СДС не го запре процесот за кој имаше проект и обезбедени средства,...