Ознака: Бејрут
Црна хроника 05.03.21 | 12:01

Наместо Брисел, Спасовски и Заев го донесоа Бејрут во Скопје

Наместо Брисел, Спасовски и Заев го донесоа Бејрут во Скопје, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ по убиството што ноќеска се случи во скопската населба Топанско Поле. Велат, со...

Свет 25.11.20 | 09:53

Либански функционери од царината обвинети за разорната експлозија во Бејрут

Либанскиот државен обвинител, Гасан Кури, поднесе обвиненија против сегашни и поранешни царински службеници во Бејрут во врска со разорната експлозија што ја погоди...

Свет 15.09.20 | 14:25

Нов пожар во близина на пристаништето во Бејрут

Нов пожар изби во близина на пристаништето во Бејрут каде што во експлозија на 4 август загинаа 200, а повредени беа неколку илјади луѓе. Според информациите пожарот избил...

Свет 10.09.20 | 16:08

Нов голем пожар на пристаништето во Бејрут

Продавница за нафта и гуми се запали во Бејрут, но првично нема информации за повредени. Пожарот избил во бесцаринската зона на пристаништето, а потоа огромен столб...

Свет 10.09.20 | 14:02

Пожар на пристаништето во Бејрут еден месец по катастрофалната експлозија

Голем пожар избувна во пристаништето во Бејрут во четвртокот, еден месец по разорната експлозија во која загинаа над 190 лица. Во моментов не е позната причината за пожарот. Извештаите...

Свет 06.09.20 | 19:22

Надежите згаснаа: Нема преживеани под урнатините во Бејрут

Спасувачките екипи кои ги пребаруваа урнатините во Бејрут по силната експлозија од минатиот месец, тврдат дека нема повеќе знаци на живот и дека никој повеќе не може...

Свет 04.09.20 | 09:17

Неверојатно: Под урнатините во Бејрут има преживеани

Чилеанските спасувачки екипи во Бејрут бараат знаци на живот под урнатините откако машина откри звуци, пренесува Си Ен Ен. Се уште трае потрагата по експлозијата на...

Свет 30.08.20 | 15:27

Либан до крајот на годинава може да остане без основна храна, предупредуваат ОН

Повеќе од половина од населението во Либан би можело да остане без основна храна до крајот на годинава, поради економската криза и по експлозијата во која беше уништен...

Калеидоскоп 30.08.20 | 11:15

Бројот на смртни случаи по експлозија во Бејрут се искачи на 190

Бројот на загинати од масовната експлозија во Бејрут која се случи на 4-ти август се искачи на 190, според најновите владини податоци објавени во неделата. Во меѓувреме,...

Свет 16.08.20 | 18:00

ФБИ се вклучува во истрагата за експлозијата во Бејрут

Американскиот потсекретар за политички прашања, Дејвид Хејл, повика на сеопфатна и транспарентна истрага за експлозијата во Бејрут. Хејп најави дека, на покана на либанските...

Свет 13.08.20 | 23:00

ФБИ се приклучуваат на истрагата за експлозија во Бејрут

Федералното биро за истраги на Соединетите држави (ФБИ) ќе учествува во истрагата за експлозија на пристаништето во Бејрут заедно со либанските власти, изјави во четвртокот...

Свет 13.08.20 | 21:15

Експлозијата во Бејрут, најверојатно, предизвикана од искра при заварување

Проценката направена од владата на Соединетите американски држави покажа дека работата за одржување била најверојатната причина за експлозијата во Бејрут, објави...

Свет 11.08.20 | 17:09

Се шири снимка од „проектил“ што наводно го погодил магацинот во Бејрут, објавена оригиналната снимка

Набрзо по експлозијата која предизвика големо разурнување во Бејрут на социјалните мрежи почна да се шири снимка која сугерира дека експлозијата е резултат на напад...

Свет 11.08.20 | 12:02

Експертите во Бејрут открија уште најмалку 20 контејнери со опасни хемикалии

Хемиски експерти и пожарникари работат на обезбедување на уште најмалку 20 потенцијално опасни контејнери со хемикалии во од експлозија разурнатото бејрутско пристаниште....

Свет 10.08.20 | 19:49

Експлозијата предизвика оставка на владата во Либан

Владата на Либан, предводена од Хасан Диаб, поднесе оставка, но протестите во земјата по големата експлозија во Бејрут продолжуваат. Во протестите, кои почнаа неколку...

Калеидоскоп 10.08.20 | 09:28

Патниците од Бејрут пречекани со бели рози на аеродромот во Дубаи

Сите 163 патници од летот на „Емирати“, кои во неделата во Дубаи долетаа од Бејрут, добија бели рози како знак на поддршка по екплозиите во главното пристаниште. Дел...

Калеидоскоп 09.08.20 | 20:10

Екплозијата срамни сè околу, но во православната црква во Бејрут негибнат остана олтарот

Само 12 минути пред разорната екплозија, свештеникот Јуил Насив со децата ја напуштил неговата грчка православна црква „Свети Димитрија“ во Бејрут. По силниот удар,...

Свет 09.08.20 | 17:03

Кратер длабок 43, а широк 200 метри – вака изгледа местото на екплозијата денеска

Кратер со длабочина од 43 метри, а широк 200 метри – ова е она што останува по експлозијата во либанската престолнина Бејрут, објави телевизијата Скај нјуз Арарбија,...

Калеидоскоп 08.08.20 | 15:17

Ужасот во очите на младенците фатен на камера, момент пред да ги стигне експлозијата

Видеото со невестата од Либан, која ја снимаше својата свадбена фотосесија пред да се случи големата експлозија во бејрутското пристаниште, го обиколи светот. Невеста...

Свет 07.08.20 | 15:26

Либан не исклучува надворешна вмешаност во експлозијата во Бејрут со ракета или бомба

Претседателот на Либан, Мишел Аун, не ја отфрла можноста за надворешна вмешаност во катастрофалната експлозија во главниот град Бејрут. Аун информира дека истражителите...