Ознака: бегалци
Свет 16.09.21 | 14:22

Во јули во ЕУ имало најголем број баратели на азил од почетокот на пандемијата

Во Европската унија, Норвешка и Швацјарија во јули биле поднесени околу 45.000 барања за азил, што е најголем број на барања од почетокот на пандемијата со корона вирусот. Овие,...

Свет 16.09.21 | 08:33

Пакистан соопшти дека повеќе не може да прима бегалци од Авганистан

Пакистанскиот советник за национална безбедност рече дека земјата не може да прифати повеќе бегалци од Авганистан од неколку причини, вклучувајќи ги и финансиските...

Свет 16.09.21 | 08:09

Пакистан преполн со авганистански бегалци

Пакистанскиот советник за национална безбедност рече дека земјата не може да прифати повеќе бегалци од Авганистан од неколку причини, вклучувајќи ги и финансиските...

Македонија 15.09.21 | 17:44

Нова тура бегалци од Авганистан пристигнаа во Скопје

На Меѓународниот Аеродром во Скопје попладнево пристигнаа 44 Авганистанци. Тие се втора група авганистански граѓани кои привремено ќе бидат згрижени во нашата земја,...

Свет 11.09.21 | 20:09

Поради сипаници, САД го стопираа доаѓањето на Авганистанците

САД ги суспендираа летовите со кои требаше да се евакуираат Авганистанци, откако беа откриени случаи на големи сипаници за време на пристигнувањето на бегалците во...

Македонија 03.09.21 | 20:55

Ќе им пуштат и специјална автобуска линија: Авганистанците може слободно да се движат низ Скопје

На ниту еден од 149-те авганистанци кои пристигнаа во Скопје не им е забрането излегувањето од хотел „Белви“, каде што се сместени, ниту пак им е ограничено движењето...

Македонија 01.09.21 | 13:59

Луѓето од Авганистан не се бегалци, тие се на привремен престој, велат од Владата

На новинарско прашање за владината одлука времено да им се пружи заштита на граѓани на Авганистан, кои се наоѓаа во животна опасност, портпаролите на Владата истакнаа...

Свет 01.09.21 | 08:42

ЕУ ќе им помага на други земји да примат Авганистанци, не сакаат повторно масовна „илегална миграција“

Европската унија соопшти дека ќе се обиде да го запре евентуалниот масовен прилив на мигранти од Авганистан преку обезбедување помош за земјите од регионот и зајакнување...

Вести 31.08.21 | 20:16

ЕУ во септември ќе одлучува каде трајно ќе ги преселува бегалците од Авганистан

Европската унија во септември ќе одржи меѓународна конференција за решавање на прашањето за преселување на авганистанските бегалци во различни земји, напиша еврокомесарката...

Македонија 31.08.21 | 16:27

Авганистанците пречекани со локум и средство за дезинфекција, од Влада велат дека прават сè за тие да се чувствуваат пријатно

Првата група од 149 граѓани на Авганистан синоќа пристигна на Меѓународниот аеродром во Скопје, информираат од Владата, од каде велат дека станува збор за вработени,...

Балкан 31.08.21 | 14:54

Рама праша зошто другите членки на НАТО не ги спасуваат Авганистанците?

Албанскиот премиер Еди Рама за ситуацијата во Авганистан и згрижувањето на многу авганистански граѓани во Албанија се осврнува во подолга статија, бидејќи, како што...

Македонија 31.08.21 | 10:48

Првиот човек на АНБ е убеден дека бегалците што дојдоа се новинари, претставници на граѓански и мировни организации

По одлуката на Владата за прифаќање и времено сместување на цивилно население од Авганистан, Агенцијата ги презеде неопходните мерки и оперативни активности за организиран...

Македонија 31.08.21 | 09:30

Бујар Османи на пречекот на првата група граѓани од Авганистан: Jа демонстрираме нашата солидарност на оние кои им е најпотребно

Министерот за надворешни работи Бујар Османи на Меѓународниот аеродром Скопје ја пречека првата група од 149 граѓани на Авганистан, за кои Република Македонија...

Свет 31.08.21 | 08:43

Талибанците слават: Ова е последниот авион на САД во Авганистан

САД синоќа го завршија повлекувањето на своите воени сили од Авганистан, речиси 20 години по присуство во таа држава. „Сакам да објавам крај на нашето повлекување од...

Македонија 30.08.21 | 23:52

Бегалаците пристигнаа со комерцијален лет на компанија од Авганистан, ги пречека Бујар Османи

Доцна вечерва на Меѓународниот аеродром Скопје пристигна првата група граѓани од Авганистан. Тие ќе бидат пречекани од министерот за надворешни работи Бујар Османи,...

Македонија 30.08.21 | 23:29

ВО ЖИВО: Пристигнаа бегалците од Авганстан, свечено пречекани


Македонија 30.08.21 | 22:08

Вечерва пристигнуваат првите „мировници“ на Заев од Авганистан, Црвениот крст прв ќе се грижи за нив

На Меѓународниот аеродром Скопје вечерва ќе пристигне првата група граѓани од Авганистан. Според информациите од Владата вечерва се очекува да пристигнат 149 граѓани...

Балкан 29.08.21 | 11:13

Во Загреб пристигнале 19 авганистански бегалци

На аеродромот во Загреб синоќа пристигнале 19 државјани на Авганистан, од кои 10 малолетни лица. Од хрватското Министерство за внатрешни работи соопштија дека меѓу пристигнатите...

Балкан 28.08.21 | 13:58

Во Албанија пристигнаа уште две групи Авганистанци, до сега вкупно 275

Во Албанија пристигнаа уште две групи Авганистанци, со што вкупната бројка сега изнесува 275, кои освен во Драч сместени се и во студентскот центар во Тирана. Министерството...

Свет 27.08.21 | 17:31

До крајот на годината се очекуваат уште половина милион авганистански бегалци

Обединетите Нации соопштија дека се подготвуваат за можно иселување од Авганистан на уште половина милион бегалци до крајот на 2021 година. Во моментов има хуманитарна...