Ознака: бегалци
Свет 16.11.22 | 14:57

Една петтина од украинските бегалци во Германија веќе се вработени

Секој петти бегалец од Украина веќе добил работа во Германија, соопшти денеска германскиот економски институт Ифо. – Подготвеноста за вработување меѓу Украинците...

Свет 26.10.22 | 11:36

Украинските бегалци да не се враќаат до пролет во земјата, соопшти владата на Киев

Украинските бегалци не треба да се вратат во својата земја до пролет, за да помогнат во намалувањето на притисокот врз енергетскиот систем по бранот руски напади, соопшти...

Свет 25.10.22 | 23:00

„Ако можете, презимете надвор“, им порача Украина на бегалците

Украинските власти денеска ги повикаа бегалците кои поради војната ја напуштиле земјата, да не се враќаат дома зимава поради оштетувањата на системите за снабдување...

Македонија 31.08.22 | 08:40

Заминаа сите бегалци од Авганистан

Последното осумчлено авганистанско семејство претходно ангажирано од НАТО што беше згрижено во Македонија денеска ја напушти земјава, со што успешно е заокружена...

Свет 10.08.22 | 08:32

ЕУ одобри 261 милион евра помош за палестинските бегалци

Европската унија одобри 261 милион евра за финансирање на Агенцијата на Обединетите нации за помош и работа за палестинските бегалци на Блискиот Исток (УНРВА). Европската...

Свет 28.07.22 | 22:18

Во Европа досега се регистрирани речиси 6,2 милиони бегалци од Украина

Обединетите Нации објавија дека до 26 јулио ширум Европа се регистрирани речиси 6,2 милиони бегалци од Украина, а повеќе од половина од нив аплицирале за привремен престој. Само...

Свет 28.07.22 | 17:58

Се бара ист третман на украинските и неукраинските бегалци: ОН ја обвини Полска за двојни стандарди

Специјалниот известувач на Обединетите нации за бегалци, Фелипе Гонзалес Моралес, порача дека полските власти треба да престанат да притвораат мигранти на границата...

Свет 08.06.22 | 18:08

УНХЦР: Повеќе од седум милиони бегалци ја напуштија Украина

Повеќе од 7 милиони луѓе ја напуштиле Украина од избувнувањето на војната во таа земја на 24 февруари, соопшти денеска Агенцијата на ОН за бегалци (УНХЦР). Регистрирани...

Свет 23.05.22 | 08:34

УНХЦР: Во светот има над 100 милиони присилно раселени лица

Војната во Украина е еден од факторите што принуди неколку милиони луѓе да избегаат од своите домови, соопшти УНХЦР, додавајќи дека долготрајните конфликти во земји...

Свет 07.05.22 | 19:06

УНХЦР: Бројот на бегалци од Украина надмина 5,8 милиони

Во изминатите 24 часа Украина ја напуштиле над 44.000 бегалци , што е вкупно околу 5,8 милиони од почетокот на руската воена инвазија врз оваа земја, соопшти денеска Високиот...

Свет 05.05.22 | 15:32

ЕУ ќе даде 200 милиони евра за украинските бегалци

На меѓународната донаторска конференција во Варшава, Европската комисија објави пакет помош од 200 милиони евра за украинските бегалци и раселени лица. -Денеска се собравме...

Свет 26.04.22 | 13:36

Руските сили евакуирале речиси 500 луѓе од Мариупол, меѓу кои имало десетици деца

Штабот за територијална одбрана на Доњецката Народна Република (ДНР) соопшти дека во изминатото деноноќие од Мариупул биле евакуирани речиси 480 луѓе, меѓу кои имало...

Свет 25.04.22 | 14:10

Помош од ЕУ за евакуација на болни бегалци од Украина

ЕУ мобилизира помош за евакуација на бегалците од Украина на кои им е потребна медицинска помош преку Механизмот за цивилна заштита, јавува дописничката на МИА од Брисел. Европската...

Свет 18.04.22 | 15:23

ОН: Украина ја напуштиле речиси пет милиони лица

Обединетите нации денеска соопштија дека од почетокот на руската агресија врз Украина оваа земја на напуштиле над 4,9 милиони Украинци. Откако Русија ја започна инвазијата...

Балкан 16.04.22 | 12:37

Во Словенија досега влегле 18.500 бегалци од Украина, ќе згрижи и сирачиња од Луганск

Од 18.500 Украинци кои влегле во Словенија од почетокот на војната, една четвртина останала во земјата, 1.225 досега добиле статус на привремена заштита, а се прават подготовки...

Свет 14.04.22 | 18:15

Украина изрази стравување поради трговијата со деца 

Украинското Министерство за надворешни работи изрази загриженост дека децата однесени во Русија, вклучително и оние кои останале без родители за време на војната,...

Свет 14.04.22 | 09:41

ЛНР: Украинските сили пукаа врз конвој бегалци во Харков

Силите на Луганската Народна Република (ЛНР) обвинија дека украинските сили нападнале конвој со бегалци во регионот на Харков Украински милитанти пукаа во конвој автомобили...

Музика 12.04.22 | 14:45

„Ју Ту“ , Мадона, Елтон Џон, Кети Пери, Селин Дион, Били Ајлиш…собраа над 10 милијарди долари помош за Украина

Боно и The Edge од U2, Били Ајлиш, Мадона, Кејси Масгрејвс и Брус Спрингстин беа меѓу ѕвездите кои се појавија на директниот пренос на Global Citizen’s Stand Up For Ukraine викендов, настан...

Музика 10.04.22 | 22:34

Red Hot Chili Peppers преку твит ги повикаа светските лидери и луѓето ширум светот да ги поддржат бегалците

Калифорниските рокери Red Hot Chili Peppers преку твит ги повикаа светските лидери и луѓето ширум светот да ги поддржат бегалците. Владимир Кличко му се заблагодари на американскиот...

Филм 10.04.22 | 20:43

Оливија Дабровска, девојчето во црвеното палто од „Шиндлеровата листа“ сега има 32 години и им помага на украинските бегалци

Оливија Дабровска имала околу 3 години кога стана неизбришлив дел од филмската историја во класиката на Стивен Спилберг, „Шиндлеровата листа“, која доби Оскар. Девојчето...