Ознака: беџет пацоли
Балкан 29.12.19 | 20:30

Пацоли го искара Вучиќ: Дозолете им на луѓето да имаат нормални и слободни празници

Вршителот на должност шеф на косовската дипломатија Беџет Пацоли порача дека Косово нуди најголема можна заштита на верските објекти, каква што, како што вели, „Спрската...

Балкан 28.11.19 | 16:54

Беџет Пацоли донира милион евра за обновување на разурнатите објекти од земјотрeсот во Албанија

Еден од најбогатите Албанци во светот и косовски вицепремиер и шеф на дипломатијата во заминување, Беџет Пацоли донираше милион евра за обновување на подрачјата погодени...

Балкан 03.09.19 | 18:17

Нормализирање на односите меѓу Србија и Косово со меѓусебно признавање е единствената цел

Министерот за надворешни работи во Владата во оставка на Косово, Беџет Пацоли денеска се на маргините на Стратешкиот форум во Блед, Словенија, се сретнал со новиот специјален...

Балкан 28.08.19 | 09:19

Пацоли: Лажат оние лидери кои велат дека нема да ги укинат таксите кон Србија и БИХ

Претседателот на Алијансата за ново Косово (АКР) Беџет Пацоли изрази уверување дека новата влада во Приштина ќе ги укине таксите од 100 отсто на производите од Србија...

Македонија 08.08.19 | 09:17

Пацоли очекува Томор Морина наскоро да се врати во Косово

Министерот за надворешни работи на Косово Беџет Пацоли очекува поранешниот припадник на Ослободителната војска на Косово, кој на 24 јули, врз основа на потерница на...

Балкан 30.05.19 | 18:59

Брнабиќ: Пацоли не е од шума, па затоа ме чудат неговите изјави

Српската премиерка Ана Брнабиќ денеска изјави дека е сигурна кога ќе посака да оди во Косово, дека тоа ќе и биде овозможено. Таа изјави дека не е особено загрижена од...

Балкан 30.05.19 | 13:40

Пацоли и се закани на српската премиерка: Додека сум јас министер нема да влезеш во Косово!

Министерот за надворешни работи на Косово, Беџет Пацоли и порача на српската премиерка Ана Брнабиќ дека нема да и биде дозволен влезот во оваа држава се додека таа спроведува...

Балкан 28.05.19 | 11:18

Пацоли: Србија да не злоупотребува една вообичаена полициска операција

Вицепремиерот и министер за надворешни работи на Косово Беџет Пацоли вели дека косовските граѓани уапсени во денешната полициска акција во северно Косово се „дел...

Балкан 12.05.19 | 21:41

Пацоли: Приштина ќе преземе остри мерки против Белград

Косовскиот министер за надворешни работи и вицепремиер, Беџет Пацоли изјави дека Приштина ќе преземе мерки против Белград како одговор на тоа што официјални претставници...

Балкан 23.04.19 | 15:49

Косовскиот министер Беџет Пацоли се замеша во претседателските избори: Ги учи Албанците во Македонија како да гласаат во вториот круг?!

Сега е време во вториот круг во името на унапредувањето на нивниот статус во уставната рамка, Албанците да се здружат во поддршка на тој кандидат кој го гарантира патот,...

Балкан 28.02.19 | 10:44

Пацоли до Вучиќ: Соберете сили и признајте ја независноста на Косово

Косовскиот вицепремиер и шеф на дипломатијата Беџет Пацоли, преку својата страница на Фејсбук, му упати отворено писмо на српскиот претседател Александар Вучиќ, кого...

Балкан 16.01.19 | 18:53

Беџет Пацоли бара укинување на таксата од 100 отсто за увозот од Србија

Косовскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Беџет Пацоли смета дека Владата, на чие чело е Рамуш Харадинај, не смее да го одбие барањето на Соединетите Американски...