Ознака: бебиња
Балкан 14.08.23 | 09:20

Криминалната организација на Крит тргувала со бебиња и нелегални посвојувања, притворени 4 лица

Мерка притвор им е одреден на четворица од осумтемина уапсени на грчкиот остров Крит за криминалната организација која злоупотребувала жени како донори на јајце клетки...

Семејство 23.04.23 | 19:19

Дванесет имиња за деца кои значат убав(а)

Доколку сакате уникатно име за вашето новороденче, погледнете ги овие имиња од различни страни на светот кои имаат една убава заедничка особина – значат убав или...

Свет 09.02.23 | 08:40

Авионски лет за 16 бебиња: Го преживеја земјотресот, но останаа без родители

Турскиот претседателски авион превезе 16 бебиња од Кахраманмарас кои го преживеаја земјотресот, јавува Anadolu Agency. За жал, по разорниот земјотрес останаа без родители....

Македонија 01.01.23 | 11:37

Две машки, две женски: На ГАК во новогодишната ноќ се родиле четири бебиња

Во текот на новогодишната ноќ на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство во Скопје се родиле четири бебиња. Првото бебе е машко и се роди една минута по...

Свет 02.12.22 | 17:07

Уапсена жена во селото Бедоин откако во нејзиниот замрзнувач биле пронајдени две мртви бебиња

Полицијата во јужна Франција уапсила 41-годишна жена откако пронашла две мртви бебиња во нејзиниот замрзнувач. Едно лице ја известило полицијата за страшното откритие...

Македонија 25.11.22 | 10:01

ВМРО-ДПМНЕ: Тренчевска да ги врати ингеренциите за градинките на општина Гевгелија, нејзините кадри кријат насилство врз бебиња

Јована Тренчевска им ги одзема ингеренциите за градинките на општините за да може да поставува директори од СДС, за кои постојат низа скандали и немили настани. Инцидентот...

Свет 15.11.22 | 13:20

Тепани, држени со главата под вода за да престанат да плачат, насилно хранење: Бебиња биле малтретирани во белгиска градинка

Брутален третман на бебиња кои биле тепани, држени со главата под вода за да престанат да плачат, насилно хранење кога одбивале да јадат, скандалот во оваа градинка го...

Здравје 04.11.22 | 08:05

Српски бебиња примаат бугарски вакцини против туберкулоза

Поранешниот раководител на Одделот за производство во српскиот Институтот „Торлак“, Мирослав Стајиќ, тврди дека новородените бебиња во Србија во изминатите три месеци...

Свет 20.10.22 | 11:46

Поради несоодветна грижа: 45 бебиња починале во две болници

Според извештајот објавен вчера, 45 бебиња кои починале во две британски болници управувани од East Kent Hospitals NHS Trust би можеле да преживеат доколку го добиле соодветното...

Свет 26.05.22 | 08:20

Единаесет новороденчиња загинале во пожар во болница во Сенегал

Единаесет новороденчиња загинале во пожар што го зафатил неонаталното одделение на регионална болница во сенегалскиот град Твауан, околу 120 километри источно од главниот...

Скопје 17.03.22 | 14:43

Исплатени 7000 денари парична помош за новороденчиња на 70 семејства во Центар

На 70 семејства од почетокот на оваа година им се исплатија по 7000 денари парична помош за новороденчиња. Средствата им се доделуваат како првична помош и поддршка на...

Македонија 01.01.22 | 16:10

Во Велес во новата година родени две женски бебиња

На Гинеколошко-акушерското одделение во велешката Општа болница синоќа по полноќ се родени две женски бебиња. Првото во 12:05 е од мајка Стефани Тасевска 23 години од Велес,...

Македонија 01.01.22 | 12:54

На ГАК во текот на новогодишната ноќ се родиле три бебиња

Првите две бебиња се родени во првата и втората минута по полноќ. Третото е родено околу 5 часот во ковид-центарот. Сите бебиња и мајки се добри Кога станува збор за тоа како поминала...

Балкан 29.12.21 | 13:21

Од 1 јануари во Србија по 850 евра за секое второ и трето дете

Комисијата на Собранието на Србија за труд, социјала, општествена вклученост и намалување на сиромаштијата на денешната седница усвои амандман според кој на семејствата...

Македонија 26.11.21 | 09:28

Д-р Зеќири: Најмладите пациенти во „Козле“ заболени од ковид 19 се едномесечни близнаци

Директорот на Детската клиника за белодробни заболувања „Козле“, Бесник Зеќири во гостувањето во „Утрински брифинг“ на Слободна ТВ порача дека најмлади пациенти...

Семејство 25.11.21 | 10:43

Бебињата на мајките кои земале канабис може да бидат агресивни и хиперактивни

Истражување што опфатило 322 бебиња и нивните мајки, објавено во „Зборникот“ на Националната академија на науките на САД, посочува дека сè поголем број бремени жени...

Свет 09.11.21 | 09:13

Четири бебиња загинале во пожар во болница во Индија

Четири од 40 бебиња сместени во државната болница во Бопал, во централна Индија, починале откако пожар го зафатил Одделот за неонатологија. Британските медиуми пренесуваат...

Балкан 01.10.21 | 09:09

Случај стар 40 години: Млаѓан докажа дека е украдено бебе дадено на посвојување, се посомневал на венчавката

Млаѓан Радивојевиќ од Алексинац е првото украдено бебе кое успеа да докаже дека во Србија и СФРЈ на големо се тргувало со бебиња, како што тврдат многу родители. На фотографијата...

Свет 23.09.21 | 17:08

Турски лекар тврди дека вакцини против Ковид-19 ненамерно им биле аплицирани на бебиња во Турција

Турското Министерство за здравство почна истрага за наводите на турски лекар за погрешно администрирани вакцини против Ковид-19 на бебиња во Турција, јави турската...

Балкан 14.08.21 | 23:39

Досега годинава во Албанија е исплатен бонус за бебе за над 23,3 илјади новороденчиња

Албанскиот премиер Еди Рама објави дека во досегашниот тек од годинава, 23.342 новороденчиња добиле бонус за бебе. Преку објава на „Фејсбук“, Рама наведува дека од почетокот...