Ознака: барање
Македонија 19.05.22 | 13:29

Мицкоски за барањето на Радев до Макрон: Доколку Владата прифати тоа ќе значи комплетна капитулација, ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи таква рамка

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, при неговата посета на Општина Аеродром, одговарајќи на новинарско прашање за став околу барањето на бугарскиот претседател...

Свет 17.05.22 | 11:02

Министерката за надворешни работи на Шведска потпиша барање за влез во НАТО

Шведската министерка за надворешни работи Ен Линде потпиша барање со кое се изјавува дека земјата сака да се приклучи на НАТО. Овој потег го означува формалниот чекор...

Македонија 08.05.22 | 14:51

Ковачевски бара Европа да си го исполни ветувањето: За нас не постои замена за членството во ЕУ

Европската Унија конечно да се одважи и да го исполни своето ветување, својот дел од обврската и час поскоро да биде одреден датум за одржување на првата меѓувладина...

Култура 13.04.22 | 13:18

Иницијативата „Аудиција сега“ го објави првото барање до Министерството за култура

Иницијативата на невработени театарџии во Македонија „Аудиција СЕГА“, преку социјалните мрежи ја известува јавноста за следните чекори кои планира да ги преземе. Од...

Економија 25.03.21 | 17:31

УЈП: Tие што не доставиле комплетно барање за финансиска поддршка, може тоа да го направат до 31 март

Управата за јавни приходи известува дека сметководителите, физичките лица кои вршат самостојна дејност, како и работодавачите кои го искористиле правото на финансиска...

Македонија 22.03.21 | 16:07

Синдикатот на полицијата бара подобрување на условите за работа на вработените во МВР

Синдикатот на полицијата упати барања до министерот Оливер Спасовски за подобрување на условите за работа на вработените во МВР. Барања за подобрување на условите...

Свет 10.09.20 | 15:21

СЗО бара државите да даваат повеќе средства за запирање на пандемијата

Директорот на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејесус, денеска ги повика државите да обезбедат средства за забрзување на производството на средства...

Економија 07.08.20 | 13:27

ССМ бара зголемување на платите и пензиите, ако не се врати цената на струјата

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) бара да се повлече избрзаното покачување на цената на електричната енергија, а доколку тоа не биуде направено, тогаш, како...

Македонија 22.06.20 | 15:42

Николоски: Христијан Мицкоски ќе биде следниот премиер, барањето на ДУИ е неприфатливо

ВМРО-ДПМНЕ ќе победи на овие избори и ние имаме свој кандидат за премиер, а барањето на ДУИ за премиер Албанец за нас е неприфатливо, одговори денеска потпретседателот...

Вести 18.06.20 | 09:57

Катица Јанева нема да ја слуша пресудата за „Рекет“

Поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева, поднела барање до судот да не биде спроведена од страна на полицијата во судот каде што ќе биде соопштена пресудата...

Македонија 23.04.20 | 17:17

Што се крие зад барањето на СДСМ за свикување на распуштениот парламент?

Група пратеници бараат свикување на Парламентот за наводно да ја потврди одлуката на претседателот Стево Пендаровски за продолжување на вонредната состојба – иако...

Македонија 06.02.20 | 12:58

Боки: Барам да се вештачи во целост мојот мобилен телефон

Обвинетиот Бојан Јовановски за случајот „Рекет“, денеска побара од судот да го вештачи во целост неговиот мобилен телефон. Тој објсни дека ова го бара во интерес на...

Македонија 17.09.19 | 13:43

Поднесено барање за укинување на притворот на Јанева, одбраната очекува одлука до петок

Барањето за укинување на мерката притвор за поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева е доставено до Судот и очекуваме до петок, кога истекува 30-дневната...

Калеидоскоп 07.02.19 | 19:42

Избегала од Дубаи и бара азил во Македонија: Нашите власти не и даваат!

Хинд Алболуки е 42 годишна жена, родена е во Дубаи, а веќе неколку недели е во центарот за странци во Гази Баба. Во Македонија бара азил, бидејќи, како што вели, има закани...