Ознака: барања
Свет 19.05.22 | 23:55

Ќе поминеме преку барањата на Турција, вели финскиот претседател Нинисто

„Финска ќе помине преку барањата што Турција ги искажа во спротивставување на плановите на таа земја и на Шведска да се приклучат кон НАТО“, изјави денеска финскиот...

Економија 16.05.22 | 16:28

До РКЕ пристигнаа првите барања од енергетските компании за цената на електричната енергија

До Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) пристигнаа првите барања од енергетсктие компании за цената на електричната енергија што треба да важи...

Свет 19.04.22 | 15:58

„Дојче веле“: „Ред барања, ред навреди“, Украина безобразно ја критикува Германија

„Дојче веле“ објави коментар за актуелната украинска криза, во кој аналитичарот-коментатор, Марко Милер, оценува дека шемата што ја користи Украина во разговорите...

Скопје 01.03.22 | 10:38

Решени 1.200 барања од граѓани преку адресата [email protected]

На електронската адреса за комуникација со граѓаните [email protected] досега се пристигнати 1392 барања, од кои решени се дури 1.200.Најголемиот број граѓани на овој мејл пријавиле...

Скопје 15.02.22 | 10:50

Решени 1.000 барања од граѓани преку адресата [email protected]

На електронската адреса за комуникација со граѓаните [email protected] досега се пристигнати 1.142 барања, од кои решени се дури 1.000. Во текот на изминатата недела најголемиот...

Балкан 10.12.21 | 12:11

Вучиќ: Новите барања се политички, исполнивме сè што се бараше од нас

Бидејќи луѓето живеат подобро, добро е да се види дека барањата растат, вели претседателот на Србија, Александар Вучиќ, зборувајќи за животната средина инајавените...

Македонија 14.05.21 | 13:58

МОН со одговори на најчесто поставувани прашања доставени од иницијативата за бојкот на наставата

Реформата на образовниот систем е потребна и според мнозинството наставници и родители, дури и задоцнета. Со новите наставни програми, учениците се ставаат во центарот...

Економија 14.05.21 | 12:16

Во понеделник ќе се разгледуваат барањата за живи свирки и свадби

Барањата за живи свирки и свадби ќе бидат разгледувани во понеделник, најави денеска министерот за здравство Венко Филипче. Комисијата за заразни болести ќе ги разгледува...

Македонија 04.05.21 | 17:05

Прифатени барањата на медиумите и медиумските работници, ќе се основа медиумски фонд за проекти од јавен интерес

Владата по опсежни анализи и дебати, како и консултации со домашни и меѓународни институции, смета дека се прифатливи најголем дел од барањата на медиумите и медиумските...

Економија 30.01.21 | 13:45

Угостителите бараат пет работи од министерот Битиќи

Тројцата претставници на Независната угостителска комора (НУК) кои денеска во 14:00 часот треба да одржат работна средба со вицепремиерот за економски прашања, Фатмир...

Економија 20.01.21 | 09:30

НУК на Владата ѝ дава рок до 25 јануари да ги усвои нивните барања

На Владата ѝ даваме рок до 25 јануари да ги усвои сите наши барања и да донесе одлуки со кои ќе креира посебни економски мерки за директна помош и поддршка на угостителската...

Македонија 14.01.21 | 20:36

Мицкоски: Каракачанов и Захариева потврдија дека има дополнителни 12 барања од Бугарија кои Заев ги крие од јавноста, а власта уште го лаже народот

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во интервју во Централниот дневник на ТВ Сител, во одно на дополнителните 12 барања од Бугарија, истакна дека тој уште во октомври јавно кажал дека...

Економија 03.01.21 | 10:14

НУК: Не постои дејност која може да опстане со месеци соочена со ограничено работење на 30 и 50% од своите капацитети

Од Независната угостителска комора јавно излегоа со соопштение во кое реагираат дека во ниту еден момент не се консултирани за евентуалните нови мерки за финансиска...

Македонија 19.11.20 | 12:31

Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари има неколку барања пред да крахира здравствениот систем

Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари (АСМЛ) смета дека моменталната поставеност на здравствената заштита во земјава нема уште долго да го издржи налетот...

Македонија 23.09.20 | 20:43

Мицкоски: Бараме независен јавен обвинител на предлог на опозицијата

Јавен обвинител на предлог на опозицијата, спречување на реваншизмот, притисоците и политичките етикетирања во администрацијата, формирање Комисија за заштита од...

Македонија 10.09.20 | 08:03

ВМРО-ДПМНЕ бара враќање на старата цена на струјата, викенд без ДДВ и професионална Регулаторна

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски говорејќи на денешниот протест против поскапувањето на електричната енергија, упати три барања до Владата, за кои рече дека...

Македонија 09.09.20 | 19:36

ВМРО-ДПМНЕ упати три барања до власта на протестот против поскапувањето на струјата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски говорејќи на денешниот протест против поскапувањето на електричната енергија, упати три барања до Владата, за кои рече дека...

Македонија 03.09.20 | 16:08

Јанушев: Наместо да дава мандатни писма, Заев да одговори на мандатното писмо од народот

Враќање назад на работа на 40-те илјади кои изгубија работни места во ковид кризата, враќање на старата цена на струјата, укинување на зголемената акциза за горивата,...

Економија 27.07.20 | 13:51

За пет дена завршува рокот за поднесување барања за земјоделски субвенции

До крајот на оваа недела, односно заклучно со петок 31 јули, трае рокот за поднесување барања за субвенции за Програмата за директни плаќања 2020 година. Како што појаснуваат...

Економија 22.07.20 | 13:08

Подрачните единици на МЗШВ ќе работат и викендов за поднесување барања за субвенции

За да им се излезе во пресерет на сите земјоделци кои сакаат да поднесат барања за субвенции, подрачните единици на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство...