Ознака: Барак Обама
Калеидоскоп 28.01.21 | 09:16

Мишел Обама бесна на сопругот за време на инаугурацијата на Бајден: Престани да се прегрнуваш со луѓето!

Брачната двојка Барак и Мишел Обама присуствуваа на инаугурацијата на американскиот претседател Џо Бајден, а со своето однесување привлекоа големо внимание. Барак...

Здравје 03.12.20 | 12:31

Обама, Буш и Клинтон јавно ќе примат вакцина против корона за да докажат дека е безбедна

Поранешните американски претседатели Барак Обама, Џорџ Буш и Бил Клинтон доброволно се пријавија да ја примат вакцината за Ковид-19 пред камери откако таа ќе биде одобрена...

Свет 15.11.20 | 21:11

Мишел му се закани на Барак дека ќе го остави ако пак влезе во политиката

Поранешниот американски претседател Барак Обама изјави денеска дека не би прифатил место во администрацијата на новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, кој беше...

Свет 07.11.20 | 23:32

Обама: Бајден ќе работи во најдобар интерес на секој Американец

Поранешниот претседател на САД Барак Обама им ја честиташе победата на новоизбраниот претседател Џо Бајден и потпретседателката Камала Херис. Тој додаде дека ги чекаат...

Калеидоскоп 03.11.20 | 23:38

Се разведуваат Мишел и Барак Обама

Мишел и Барак Обама се разведуваат по 30 години брак, пренесува „Глоуб“. Магазинот уште пред неколку години пишуваше дека поранешниот американски претседател и неговата...

Кошарка 29.08.20 | 12:13

Обамa го советува Леброн играчите да не го бојкотираат НБА плејофот

Кошаркарот на Лос Анџелес Лејкерс, Леброн Џејмс, стапил во контакт со поранешниот американски претседател Барак Обама во врска со бојкотот во плеј-офот во НБА. Разговорот...

Свет 18.08.20 | 15:06

Трамп: Амдминистрацијата на Обама-Бајден беше најкорумпираната во историјата на САД

Претседателот на Соединетите држави, Доналд Трамп, „распали“ во вторникот по Барак Обама, неговиот претходник во канцеларијата, тврдејќи дека администрацијата на...

Свет 18.05.20 | 21:32

Доналд Трамп предлага затвор за неговиот претходник Барак Обама и за Џо Бајден

Републиканскиот претседател Доналд Трамп предлага затвор за неговиот демократски претходник Барак Обама и неговиот потпретседател Џо Бајден, пишува словенечко Дело во...

Култура 02.02.20 | 15:37

Дали филмот на Барак Обама ќе му го земе Оскарот на „Медена земја“

Американска фабрика“ (American Factory) во режија на Стивен Богнар и Џулија Рајхарт е документарец за кинеска компанија за производство на автостакла (Fuyao) која работи во згаснатата...

Свет 16.12.19 | 13:06

Обама: Жените не се совршени, но се подобри од мажите

Жените не се совршени, но неспорно е дека се подобри од мажите и светот би бил многу поубав кога тие би ги воделе сите држави, изјави поранешниот американски претседател...

Свет 22.04.19 | 23:03

Милитантна група планирала ликвидација на Обама, Клинтон и Сорос

Лари Хопкинс, водач на вооружена група што пресретнува мигранти кои илегално преминуваат во САД од Мексико, планирал да ги убие поранешниот американски претседател...

Македонија 03.04.19 | 22:37

Пендароски за Селмани: Првиот македонски Барак Обама

На вечераната конценција на СДСМ во салата „Борис Трајковски“ во Скопје присуствуваа премиерот Зоран Заев, министри, пратеници, градоначалници, членови и симпатизери...

Калеидоскоп 20.12.18 | 10:46

Барак Обама се маскира како Дедо Мраз

Поранешниот американски претседател Барак Обама се маскира како Дедо Мраз да им подари подароци на болни деца во болница во Вашингтон. Посетата беше изненадувачка...

Калеидоскоп 07.12.18 | 19:22

Жешки случки од погребот на Буш: Трамп се поздрави со Обама, но не и со Клинтонови

Случувањата во првиот ред за време на погребот на 41 претседател на САД, Џорџ Буш постариот, набрзо станаа “врела” тема за американските медиуми. Распоредот на седење...

Свет 06.12.18 | 00:04

Доналд Трамп и уште четворица поранешни претседатели на САД го испратија Буш постариот

Претседателот Доналд Трамп и четворица негови претходници во Белата куќа присуствува во средата на државната церемонија на простување од 41-от американски претседател...