Ознака: балистички ракети
Свет 24.10.21 | 18:17

САД: Посветени сме на „одржлива и суштинска дипломатија“, но севернокорејските ракетни тестови се контрапродуктивни

Американскиот специјален пратеник за Cеверна Кореја, Сунг Ким, порача дека неодамнешните тестови на балистички ракети на Cеверна Кореја биле „загрижувачки и контрапродуктивни“...

Свет 22.09.21 | 10:07

Јужна Кореја во ОН побара итно продолжување на разговорите меѓу Cеверна Кореја и САД

Претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин, пред Генералното собрание на ОН побара итно продолжување на преговорите меѓу Cеверна Кореја и САД за програмите на Пјонгјанг...

Вести 15.01.21 | 23:13

Северна Кореја се пофали со „најмоќно оружје“: Презентира нови балистички ракети

Северна Кореја презентираше нов вид балистичка ракета, која државните медиуми ја опишаа како „најмоќното оружје на светот“. Како што објавија државните медиуми, во...