Ознака: Багдад
Свет 19.12.21 | 11:32

Две ракети ја погодиле зоната во близина на американската амбасада во Багдад

Две ракети ја погодиле заштитената зелена зона во Багдад, каде што се наоѓа Американската амбасада, при што е причинета материјална штета, но нема жртви. Еден проектил...

Свет 07.11.21 | 20:07

Нова силна експлозија го потресе центарот на Багдад

Силна експлозија вечерва одекна во централниот дел на главниот град на Ирак, јави локалниот ТВ канал Алсумарија. Инцидентот се случил во близина на престижната област...

Свет 25.04.21 | 18:14

Во пожар во ковид-болница во Багдад загинаа најмалку 82 лица

Во пожар во ковид-болница во Багдад загинаа најмалку 82 лица, јавуваат светските медиуми. Пожарот најверојатно се случил откако експлодирала боца со кислород, при што...

Свет 25.04.21 | 10:58

Голем пожар во ковид-болница во Багдат, има загинати

Најмалку 23 лица загинаа, а триесетина други се повредени во силниот пожар што ноќеска зафати болница за пациенти со Ковид-19 во Багдад, соопштија очевидци, пренесува...

Свет 20.12.20 | 23:12

Најмалку три ракети истрелани кон американската амбасада во Багдад

Три ракети биле истрелани денеска кон американската амбасада во Багдад, во заштитената и утврдена зона на ирачката престолнина, соопштија тамошните власти. Во моментов...

Свет 14.06.20 | 09:35

Ракетирана базата на коалицијата на САД во близина на Багдад

Две ракети од типот Качуша синоќа ја погодија воената база, што се наоѓа северно од Багдад, во која се стационирани трупи на коалицијата под команда на САД. Како што јавија...

Свет 05.03.20 | 21:57

Две ракети паднаа во резеденцијалниот дел на Багдад во близина на амбасадите на САД и на Турција

Две ракети ја погодија Зелената зона во Багдад, поради што се активирале сирени за тревога во американската амбасада во ирачкиот главен град, објавија западните медиуми. Очевидци...

Свет 25.01.20 | 21:10

Судир на демонстрантите со полицијата во Багдад, седум лица се повредени

Седум лица се повредени во судир меѓу полицијата и демонстрантите денеска во центарот на Багдад. До судирот дојде откако властите почнаа со отстранување на барикадите...

Свет 09.01.20 | 09:08

Две силни експлозии одекнаа во Багдад, се огласија и сирените

Две силни експлозии утринава одекнаа во главниот град на Ирак по што се огласија и сирените, пренесува британската новинска агенција „Ројтерс“. Две ракети од системот...

Балкан 07.01.20 | 10:03

Хрватска веќе нема војници во Ирак

Министерство за одбрана на Хрватска соопшти дека четиринаесет хрватски војници се повлечени од Багдад, Ирак. Во согласност со одлуката на НАТО за преместување на мисијата...

Свет 07.01.20 | 09:52

Британија го намалува персоналот во амбасадите во Техеран и во Багдад

Велика Британија го намали персоналот во амбасадите во Ирак и во Иран на минимум, по убиството на иранскиот генерал Касим Сулејмани во американски воздушен напад, јави...

Свет 04.01.20 | 19:13

Петмина повредени во гранатирањето во Багдад

Пет луѓе се ранети денеска во гранатирање на багдадското предградие Џадрија, соопшти полицијата. Американските сили потврдија за две ракети Каќуша дека паднале врз...

Свет 04.01.20 | 18:50

Експлодираа две ракети во база во Багдад во која има американски војници

Две ракети експлодираа во ирачка база во која се сместени и американски војници. Тоа го соопштија официјални претставници на силите за безбедност на Ирак. Ова следува...

Свет 03.01.20 | 11:04

Први снимки од местото на убиството на Сулејмани

На иранските медиуми и на социјалните мрежи излегоа фотографии и видеа на кои е прикажана наводната локација на убиството на иранскиот генерал Касем Сулејмани во Ирак. И...

Свет 02.01.20 | 23:36

Уништена американската амбасада во Багдад

Си-ен-ен објави најнови снимки од американската амбасада во Багдад по нападот на демонстрантите.

Свет 01.11.19 | 20:56

Продолжуваат антивладините протести во Багдад

Десетици илјади луѓе денеска протестираа на плоштадот Тахрир во Багдад, што е најмасовен протест во последниот месец. Демонстрантите бараа брза промена на политичкиот...