Ознака: бадникови гранчиња
Скопје 26.12.21 | 18:34

Кумовите Дац и Митевски порачаа: Целата година да ја направиме позитивна, не само 6 јануари

Во рамки на годинешната прослава на Бадник, со симболично сечење на бадникови гранчиња денеска во месноста Говрлевска Краста, на јужните падини на Водно, се одржа...

Македонија 06.01.21 | 08:52

Бадникови гранчиња ќе се делат на влезот во Соборниот храм „Климент Охридски“ наместо во дворот

Православните христијански верници во државава денеска го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божик. Оваа година поради пандемијата ќе изостане...

Балкан 07.01.19 | 19:51

Со Ферари отишол да бере бадникови гранчиња

Србин од Швајцарија го привлече вниманието на социјалните мрежи, откако се појавија видео и фотографии како оди по бадникови гранки со Ферари. Тој стана хит на интернет....

Скопје 23.12.18 | 15:37

Симболично сечење бадникови гранчиња во месноста Говрлевска краста на Водно

Во пресрет на православниот Бадник, и денеска во месноста Говрлевска краста, на јужните падини на Водно, беше организирана традиционалната средба на скопјани со кумот...