Ознака: бадникова погача
Семејство 08.01.21 | 22:28

Божик помина но знаете ли што треба да направите со бадниковото гранче

Традицијата налага за Бадник на вратата од домот и на трпезата да имаме бадниково гранче.Но, многумина не знаат што да прават со гранчето откако ќе помине празникот....

Македонија 07.01.20 | 13:57

Првпат по многу години на Спасовски му се посреќи

Техничкиот премиер Оливер Спасовски 100-дневниот мандат на чело на владата го започна со почетничка среќа. По многу години паричката од бадниковата погача се паднала...

Македонија 07.01.20 | 13:39

Беше регуларно, не беше наместено

Традиционално како и во секое христијанско семејство во земјата на Бадник и во семејството на претседателот Стево Пендаровски се вртеше погачата со паричка, која овојпат...

Твитови 06.01.20 | 20:45

Пандов: Мене ми падна паричката, на Заев му падна Владата


Македонија 06.01.20 | 20:33

Рози го прекина шестгодишното „владеење“ на Христијан

Годинава во бадниковото лебче кое се дели во неговото семејство, паричката се паднала во парчето на Рози Мицкоски, сопругата на Христијан Мицкоски. Последните шест...

Кујнски тефтер 05.01.19 | 12:24

Рецепт за вкусна Бадникова погача со паричка

Оваа погача е многу вкусна, а е посна. Од намирници потребни се – 30 грама квасец, 500 мл вода, 1 лажица шеќер, 1 лажица сол, 700 + 100 грама брашно, масло (зависи дали е постот на...