Ознака: Бадник 2020
Македонија 07.01.20 | 13:57

Првпат по многу години на Спасовски му се посреќи

Техничкиот премиер Оливер Спасовски 100-дневниот мандат на чело на владата го започна со почетничка среќа. По многу години паричката од бадниковата погача се паднала...

Македонија 07.01.20 | 13:39

Беше регуларно, не беше наместено

Традиционално како и во секое христијанско семејство во земјата на Бадник и во семејството на претседателот Стево Пендаровски се вртеше погачата со паричка, која овојпат...

Ракомет 06.01.20 | 23:22

Ракометарите кршеа лепче во Словенија, најсреќен Петар Баснарков

Македонската ракометна репрезентација сè уште е во Словенија каде се подготвуваат за Европското првенство во Виена. И овој Бадник македонскиот национален тим кршеше...

Музика 06.01.20 | 20:58

„Некст тајм“ со музичка честитка: Без разлика на верата, да сте здрави, живи, спокојни и среќни

Браќата Мартин и Стефан Филиповски споделија дел од семејната празнична атмосфера и со „Нешто ќе те питам бабо“ ги честитаа Бадник и Божик. Среќни празници, без разлика...

Македонија 06.01.20 | 20:33

Рози го прекина шестгодишното „владеење“ на Христијан

Годинава во бадниковото лебче кое се дели во неговото семејство, паричката се паднала во парчето на Рози Мицкоски, сопругата на Христијан Мицкоски. Последните шест...

Скопје 05.01.20 | 20:28

Браво центарци! Место оган, проекција на оган

Загадувањето во последните неколку дена во Скопје повторно е алармантно и животозагрозувачко. Многу невладини организации испратија апели вечерва да не се палат традиционалните...

Скопје 11.12.19 | 13:25

Избрани кумот и здравичарот за Бадник 2020

Направени се сите подготовки за успешно одвивање на манифестацијата, која наиде на општо одобрување и поддршка кај скопјани. За Кум бадникар за 2020 година е избран г-динот...