Ознака: Азот
Свет 15.06.22 | 14:05

ЛНР: Украина со гранатирање ја попречува евакуацијата на цивили од „Азот“

Амбасадорот на Луганска Народна Република во Русија, Родион Мирошник, реагира дека украинските сили со гранатирање со минофрлачи и тенкови се обидуваат да ја спречат...

Свет 13.06.22 | 23:10

Руските сили не планираат директен напад врз фабриката „Азот“ во Севернодонецк, очекуваат дека Украинците ќе се предадат

Неименуван функционер на Луганската народна Република (ЛНР), изјави дека руските сили и нивните сојузници не планираат да ја нападнат големата хемиска фабрика „Азот“...

Свет 20.05.22 | 18:43

Командантот на украинскиот полк Азов вели дека борците добиле наредба да престанат да го бранат Мариупол

Денис Прокопенко, командантот на украинскиот полк Азов се обрати до јавноста велејќи дека борците добиле наредба да престанат да го бранат Мариупол. На 86-тиот ден од...