Ознака: Азија
Свет 30.03.20 | 14:32

Држави во кои нема ниту еден заразен со коронавирус

Како што коронавирусот продолжува да се шири низ светот, многу земји преземаат мерки за да ги намалат последиците и да го спречат дополнителното заразување на населението....

Свет 19.03.20 | 15:29

Втор бран на Ковид-19 во Азија

Јужна Кореја, Кина и Сингапур се меѓу азиските земји кои се соочуваат со втор бран на новиот коронавирус, поттикнат од луѓето што од странство влегуваат во тие земји,...

Свет 18.03.20 | 15:03

Европа со поголем број смртни случаи од Азија

Бројот на заболени од новиот коронавирус во светот го надмина психолошкиот праг од 200 илјади случаи, и денеска тој изнесува 204.732. Вирусот досега погоди 170 држаи и територии...

Култура 12.02.20 | 16:32

Азиска премиера на „Македонисимо“ на Трпчески и пријателите во Јужна Кореја

Музичкиот проект „Македонисимо“ на пијанистот Симон Трпчески и пријателитe ја имаше азиската премиера со серијата од три концерти во Јужна Кореја. Од Здружението...