Ознака: Азербејџан
Свет 28.09.20 | 12:27

Жестоки борби во регионот Нагорно Карабах, загинаа најмалку 31 лице

Еден од најдолгите судири во светот, помеѓу Ерменија и Азербејџан околу спорната област Нагорно Карабах, брутално е оживеан овој викенд, со жестоки судири во кои загинале...

Свет 27.09.20 | 18:00

Ерменија и Азербејџан во војна поради спорниот регион Нагорно Карабах

Парламентот на Азербејџан денеска усвои декрет за воведување воена состојба во поголем број градови и региони во земјата, јави Тасс, дополнувајќи дека ваквиот чекор...

Свет 27.09.20 | 12:53

Воени судири меѓу Ерменија и Азербејџан во Нагорно Карабах: Ерменците наредија општа мобилизација

Ерменскиот премиер Никол Пашинјан прогласи воена состојба и општа мобилизација по гранатирањето во зоната на конфликтот во Нагорно Карабах, откако претходно извести...

Свет 18.07.20 | 10:46

Хаос на улиците во Лондон: Општа тепачка меѓу Ерменци и Азербејџанци

Околу 150 Азербејџанци организираа протест пред амбасадата на Ерменија во Лондон, но потоа се појавија и претставници на ерменската дијаспора. Амбасадата на Азербејџан...