Ознака: автопат
Балкан 19.07.21 | 13:03

Бугарите сакаат да градат автопат кон Македонија со пари од пензиските фондови

Бугарски експерти сугерираат изградба на два автопата со пари од пензиските фондови во земјата. Михаил Рангелов, од невладиниот Форум за балкански транспорт, за Блумберг...

Балкан 18.07.21 | 22:29

Повредени неколку деца, девојче со повреди на главата заврши на интензивна: Стравична сообраќајка кај Ниш

Утринава на автопатот Белград-Ниш се случила тешка сообраќајна несреќа. Дел од повредените се борат за живот во Клиничкиот центар во Ниш. Станува збор за девет лица,...

Балкан 15.07.21 | 15:15

Пијан и дрогиран Македонец со „порше“ дивеел по автоаптот Белград-Ниш

Српската полиција рано утрово запрела државјанин на Македонија на возраст од 32 години, кој возел пијан и дрогиран по автопатот Ниш- Белград со брзина од 173 километри...

Црна хроника 11.07.21 | 18:36

Летал со 320 км на час – неславен рекорд на македонските патишта

Рекордни 320 километри на час регистрирале полициските радари на автопат во земјава, а исто така, надминат е рекордот кај оние кои седнуваат пијани зад волан, па кај возач...

Економија 06.07.21 | 09:41

Синиша Ивановски: Ако СДСМ навремено го завршеше автопатот Кичево-Охрид ќе имаше помалку трошоци за Буџетот

Над 8,2 милиони евра чини договорот кој Јавното претпријатие за државни патишта го склучило со Градежен институт Македонија за надзор за докомплетирањето на градежните...

Македонија 11.06.21 | 11:31

Автопазар Скопје-Тетово: Среќа не продаваат марули, инаку МеВеРе ќе ги сокапеше

Богдан Илиевски коментира за тоа што долж автопатот Скопје-Тетово на многу места има поставено импровизирани тезги на кои се продаваат јагоди и друго овошје, без притоа...

Балкан 27.05.21 | 15:57

Во Србија во моментов се градат 330 километри автопат

Денеска веќе не се говори дека Србија е земја со ефтина работна сила и на оние што влечат кабли. Србија е денес земја со која сакаат да соработуваат, изјави премиерката...

Црна хроника 24.04.21 | 08:44

Автомобил излета на автопатот Тетово-Гостивар, едно лице е тешко повредено

На автопатот Тетово-Гостивар, во близина на Неготинска клучка, утрово околу 06.30 часот, патничко возило „даеву матиз“, со охридски регистарски ознаки, управувано од...

Македонија 16.04.21 | 18:10

Николоски: Заев лета со хеликоптери зашто не го догради експресниот пат Прилеп – Градско

Доаѓајќи наваму денеска сфатив зошто пред некаде две недели Зоран Заев и Венко Филипче најодговорните за справувањето со корона кризата решија со хеликоптер да слетаат...

Македонија 03.04.21 | 11:50

Мицкоски: Лажеа тогаш, две ипол години потоа повторно лажат

Лажеа тогаш, две ипол години потоа повторно лажат, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за ветувањата на власта дека ќе биде изграден автопат Прилеп...

Црна хроника 07.02.21 | 13:47

Возачите најмногу „шибаат“ по обиколница и на автопатот Куманово-Велес

Мобилната единица за безбедност во сообраќајот вчера спровела засилена контрола за санкционирање на возењето со поголема брзина од дозволената на автопатот Куманово-Велес...

Свет 02.11.20 | 20:43

Приврзаници на Трамп го опколија автобусот на Бајден среде автопат: Бајден ја откажа кампањата во Тексас

Поддржувачи на американскиот претседател, Доналд Трамп на автопат со џипови го опколија автобусот од кампањата на Џо Бајден. Поради тоа Бајден ја прекина кампањата...

Црна хроника 26.10.20 | 11:38

Ноќва три сообаќајки на автопатот Гостивар-Тетово-Скопје

Изминатава ноќ пријавени се три сообраќајни незгоди кои се случиле поради животни на автопатотот Гостивар-Тетово-Скопје, информираат од СВР Тетово. Во трите инциденти...

Македонија 23.10.20 | 17:36

Заев: „Гранит“ од следната година ќе почне да го гради автопатот кон Косово

Премиерот Зоран Заев очекува дека на почетокот или во првото тримесечје од следната година ќе започне реализацијата на автопатското решение кон Косово. За првата делница...

Економија 25.09.20 | 21:47

Ненајавена блокада на автопатот Тетово-Скопје поради поскапувањето на струјата

Сообраќајот на автопатот од Тетово кон Скопје вечерва беше ненајавено блокиран 30-тина минути од страна на дваесетина автомобили со луѓе од дел од иницијативата „Доста...

Економија 24.09.20 | 21:40

Ивановски кон Бочварски: Ние остануваме слепо црево во Европа во инфраструктурата

Претседателот на Комисијата за транспорт Синиша Ивановски, во вечерашната „Топ тема“ на Телма телевизија истакна дека Македонија е слепо црево на Европа во инфраструктурата,...

Економија 24.09.20 | 21:26

Ивановски: Три години беа доволни за да се заврши автопатот Кичево-Охрид, а две години доцни и првиот дел од пругата кон Бугарија

Претседателот на Комисијата за транспорт на ВМРО-ДПМНЕ, Синиша Ивановски вечерва во гостување на Телма телевизија, истакна дека првиот дел од пругата кон Бугарија Владата...

Економија 17.09.20 | 15:13

Поинтензивна изградба на автопатот Кичево-Охрид и проширување на делницата Тетово-Гостивар

Претставувајќи ги приоритетите во работата и насоките и проектите од мандатното писмо од премиерот, министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски најави дека ќе...

Сервиси 30.08.20 | 12:05

Поради минирање, утре во прекин сообраќајот на патот Кичево – Охрид

На 31 август, понеделник, на патниот правец А2 Кичево – Охрид, на делницата Пресека – с. Врбјани, помеѓу 12:00 – 15:00 часот, сообраќајот ќе биде во прекин во период од 15 – 20...

Свет 13.08.20 | 08:25

Автопатот „А -3“ во Германија каде што застануваат Балканци легло на корона

На станиците за тестирање на германските автопати, најголем процент од заразените со Ковид-19 е пронајден на просторот за одмор на автопатот А3, кој главно носи патници...