Ознака: автопат
Балкан 17.06.19 | 09:50

Хрватска ќе гради автопат за велосипеди

Хрватска планира во наредните неколку години да направи автопат за велосипеди во должина од 121 километар покрај реката Сава. Стазата ќе биде изградена во рамки на инфраструктурен...

Балкан 13.06.19 | 21:19

Нов трошок: Од сабота почнува наплата на патарината на новиот автопат кон Белград

Од сабота ќе започне наплата на патарина и на нововотворената делница низ Грделичката клисура, на автоапатот Е-75 од Дољевац до Прешево кон Македонија, соопштија од Јавното...

Економија 03.06.19 | 13:37

Не оваа среда, идниот петок: Што сè кажа Сугаревски за автопатот Штип – Миладиновци

17 АВГУСТ 2018 Сугаревски: Нашите очекувања се дека до 30 септември овој автопат ќе биде комплетно завршен и пуштен во употреба. 17 СЕПТЕМВРИ 2018 Сугаревски: Крајниот рок беше...

Балкан 03.06.19 | 10:06

Србите го платиле автопатот двојно поскапо од оној во Македонија

Србија плати скоро двапати повеќе по километар за автопатот низ Грделичка клисура, отколку што Македонија ја коштатше за ист дел, во целиот профил на автопатот, пред...

Економија 29.05.19 | 14:05

И ние ќе правиме автопат од Блаце до Скопје

И ние набргу ќе објавиме тендер за 14 километри пат од Блаце до Скопје, со што патот Скопје – Приштина ќе се поминува за 45 минути од Блаце до Скопје порача Заев од Косово. Автопатот...

Сервиси 27.05.19 | 12:33

Променет сообраќаен режим на патот Штип-Кадрифаково

Од денеска до среда (29 мај) ќе биде воведена измена на сообраќајниот режим на патниот правец Штип – Кадрифаково. Како што соопшти АМСМ по известување добиено од Виадукт...

Економија 21.05.19 | 09:19

Ако не врне, за седум дена ќе се вози по новиот автопат Миладиновци-Штип

За седум работни дена, доколку нема дожд, треба да заврши поставувањето на заштитната мрежа на автопатот Миладиновци-Штип, во должина од 47 километри, вели за МИА директорот...

Балкан 16.05.19 | 17:08

В сабота свечено отворање на автопатот во јужна Србија кон Македонија

Српската министерка за градежништво, сообраќај и инфраструктура Зорана Михајловиќ денеска најави дека в сабота во Грделичка Клисура свечено ќе биде пуштен во употреба...

Економија 13.05.19 | 13:45

Автопатот Штип-Миладиновци ќе се пушти за 10 до 15 дена

Автопатот Штип-Миладиновци ќе биде пуштен за 10 до 15 дена најави директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, Зоран Китанов, кој денеска заедно со министерот...

Балкан 11.05.19 | 16:29

Од среда за три часа сме во Белград – се отвара автопатот Грделичка клисура кон Македонија

На 15 мај се пушта во употреба делницата кај Грделичка клисура, Србија преку коридорот 10 ќе биде целосно поврзана со 600 киометри долг автопат од границата на Македонија...

Балкан 08.05.19 | 10:45

Завршен Коридорот 10 до границата со Македонија

Грделичката клисура е целосно совладана, јужниот крак на Коридорот 10 кон Македонија и Грција е целосно завршен и во зависност од временските услови во следните десет...

Калеидоскоп 08.03.19 | 10:32

Со голема брзина со 4 трепкачи возеше во спротивна насока на автопатот Штип-Миладиновци

Завчера беше избегната трагедија на новиот автопат кој го поврзува Штип со автопатот кон Велес и Скопје, преку Миладиновци. Имено возач, со своето возило помина повеќе...

Економија 04.03.19 | 14:46

До крајот на неделава ќе биде пуштен автопатот Миладиновци-Штип

Новиот автопат Миладиновци – Штип ќе биде пуштен во употреба до крајот на неделава. Според најавата од надлежните институции, автопатската делница во должина од 47 километри...

Сервиси 26.02.19 | 23:39

Утре без струја во тунелите на автопатот кај Демир Капија

Утре во периодот од 9:30 часот до 10:00 часот ќе има прекин во напојувањето со електрична енергија во тунелите на автопатот кај Демир Капија. Како што соопштуваат од ЈП „Македонија...

Сервиси 26.02.19 | 10:27

Тунелите на автопатот кај Демир Капија утре ќе останат без струја

Утре во периодот од 9:30 часот до 10:00 часот ќе има прекин во напојувањето со електрична енергија во тунелите на автопатот кај Демир Капија. Како што соопштуваат од ЈП „Македонија...

Свет 22.02.19 | 10:15

Хаос на автопат во Италија: Повеќе од 80 возила учествуваа во верижен судир

Повеќе од 80 возила учествуваа во верижен судир во северна Италија, при што едно лице загина, а вкупно 37 се повредени, објавија италијанските медиуми. Судирот се случил...

Свет 11.01.19 | 09:31

Прв во светот: Автопат поделен со бетонски ѕид и бодликава ограда

Израел отвори автопат во Западен Брег со ѕид на средината, кој треба да го одели израелскиот од палестинскиот сообраќај. Тоа е прв таков автопат, кој е поделен со бетонски...

Сервиси 09.01.19 | 17:35

Чудесна Македонија: Автопатот Тетово-Гостивар затрупан со 20 сантиметри снег

Внимавајте ако патувате. Сите улици и автопати во државава се завеани со снег. Возилата едвај се движат по завеаните патишта, а Македонија пат никаде ги нема да ги исчистат...

Сервиси 05.01.19 | 10:29

Не барајте исчистени коловози, Владата тоа не го вети

Ви рекоа дека 2019-та ќе биде економска година, не година на исчистени коловози, испразнети контејнери и базични комунални услуги. Тоа е програмирано за наредниот мандат...

Сервиси 04.01.19 | 12:51

Како изгледа новиот автопат без свирачи и ороводци?

Доколку се решивте викендов да го поминете некаде надвор од вашето место на живеење, добро подгответе се. Снегот и годинава ги изненади надлежните. Тргнавте на викенд...